Čarnogurský o odstranění sochy maršála Koněva Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

© Sputnik / Aleksei Malgavko

ČR

11:46 04.04.2020

Kauza maršála Koněva (122)

Bývalý slovenský premiér se vyjádřil k možným geopolitickým následkům včerejší kontroverzní akce v Praze. Kriticky ohodnotil postup starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře a poznamenal, že české hranice byly obnoveny jen díky vítězství Rudé armády. V souvislosti s tím nastolil otázku, zda nyní Moskva bude chtít garantovat západní hranice České republiky.

Včera v ranních hodinách nechalo vedení Prahy 6 v čele se starostou Ondřejem Kolářem odstranit sochu sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva. Jako jeden z prvních o tom informoval samotný starosta Prahy 6, jenž sdílel na své stránce na Facebooku snímek s následujícím popiskem:

„Neměl roušku. Pravidla platí pro všechny stejně. Ven jen s rouškou nebo jinou překrývkou úst a nosu.“

Bývalý československý disident Jan Čarnogurský, jenž zastával funkci premiéra v rámci federace, označil tento postup vedení městské části Praha 6 za cynický. Rovněž si je jistý tím, že Ondřej Kolář využil nouzový stav a omezení s ním spojená, aby se vyhnul protestům veřejnosti. Ve svém příspěvku na Facebooku varoval před možnými důsledky tohoto rozhodnutí, a to na mezinárodní rovině.

„Bude Rusko i nadále garantovat české hranice?

V Praze využili pozornost upjatou na koronavirus a odstranili sochu maršála Koněva. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář cynicky poznamenal, že socha maršála neměla roušku, která je teď na veřejnosti povinná. Podobná otázka by mohla znít tak, že ani socha svátého Václava na Václavském náměstí nemá roušku, odstraní ji též?“ uvedl Čarnogurský.

Geopolitické důsledky kontroverzního rozhodnutí vedení Prahy 6

Podle bývalého slovenského premiéra umístění sochy sovětského maršála v nějakém muzeu artefaktů neodpovídá míře zásluh Koněva, který sehrál klíčovou roli při osvobození Prahy. Dodal rovněž, že socha maršála Koněva má velký význam i pro Slováky.

© Foto : Facebook account of Petr Štěpánek

Štěpánek rozluštil, proč starosta Kolář odstranil pomník Koněva: Jsou pouze dvě možnosti…

Jednou z hlavních otázek je podle něj nyní to, jaký dopad bude tento krok mít na česko–ruské vztahy. Čarnogurský opět zdůraznil, že Sovětský svaz zastával klíčovou roli v osvobození okupovaného Československa, díky němuž se mu podařilo obnovit své hranice. Poznamenává také, že Rusko nyní může prohlásit, že již nebude garantovat české západní hranice, jak tomu bylo doposud. Podle Čarnogurského je to možné, jelikož obdobné stanovisko Moskva zaujala vůči Polsku, kde již delší dobu probíhá odstraňování sovětských pomníků. 

Reakce Ruska

Na situaci kolem pomníku maršála Koněva již dříve několikrát reagovala ruská strana. Ruské velvyslanectví opakované uvádělo, že je rozhodně proti plánům na přemístění památníku. Ambasáda upozorňovala, že daný krok bude chápán jako neodpovídající plnění Smlouvy o přátelských vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993.

Pomník maršála Koněva byl v Praze postaven v roce 1980. Došlo k tomu k 35. výročí osvobození města od nacistů jednotkami prvního ukrajinského frontu, v jejímž čele byl právě maršál Koněv.

c