Zemský ráj to na pohled. Děti nemusí do školy, dospělí do práce

Kdo to ale zaplatí?

16.4.2020

Postup vlády v řešení takzvané koronavirové krize připomíná ze všeho nejvíc divadelní představení prolínajících se žánrů, plynule přecházejících mezi komedií a tragédií. Jestliže se zpočátku většina lidí bála spíše koronaviru, s každou další tiskovou konferencí panáků v obleku se přelije nová vlna lidí do skupiny těch, kteří mají za to, že je třeba se víc bát vedení tohoto státu. Veřejnost byla sice na začátku masmédii a politiky vyděšena téměř k smrti masáží o životu nebezpečném koronaviru, který kosí lidi na potkání, ale tato verze dostává stále výraznější trhliny.

Koronu“ všemu pak nasadilo otevření hobbymarketů před Velikonocemi, kde už musel zpozornět i ten největší fanoušek koronavirových příběhů. Ačkoli po zavedení březnových totalitních opatření vzal český lid útokem super– a hypermarkety, aby si udělal zásoby trvanlivých potravin minimálně na několik desítek let dopředu, a obchodníci slavili větší tržby než o Vánocích, zdá se, že mají lidé pořád ještě dost peněz a rozhodně si nehodlají šetřit na horší časy. Myslí si zřejmě, že až nás vláda pustí z klece, všechno bude jako dřív a naváže se bezstarostně tam, kde se přestalo. Ne, tohle opravdu nejsou prázdniny, tohle je ekonomický sešup volným pádem. Mejdan se chýlí ke konci. Uvidíme již brzy na svých televizních přijímačích.

Mezinárodní měnový fond odhaduje největší ekonomický propad od Velké hospodářské krize před sto lety, americká obdoba centrální banky Federální rezervní systém věští Spojeným státům americkým třicetiprocentní nezaměstnanost a není důvod očekávat, že by to jinde mělo být lepší.

Šifru č. 4/2020 si můžete přečíst v tištěné či digitální verzi. Poštovné a balné je zdarma

Stačil pouhý velikonoční víkend a namísto oslavy zmrtvýchvstání Ježíše Krista zahučelo přes půl miliardy korun ve vzkříšených hobbymarketech, kde na sebe prskali lidi ve frontách. Jejich touha po sekačkách a truhlících předčila i strach ze smrtícího koronaviru. Vždyť ministr Karel „Práce Všeho Druhu“ Havlíček přece říkal, že tam jsou vysoké stropy. Vyšší než na farmářských trzích nebo v chrámu svatého Víta? To asi ne, ale tam zase nevyberete tolik na DPH.

Riziko, že se někdo nakazí koronavirem SARS–CoV–2 při nakupování v supermarketu nebo u kadeřníka, neexistuje,“ prohlásil ředitel virologického institutu při Bonnské univerzitě Hendrik Streeck v rozhovoru pro televizi ZDF. Zajímavý podnět k zamyšlení.

My ale máme národního hrdinu plukovníka Prymulu, který už má za svůj neohrožený boj s virem, jaký svět neviděl, slíbený Řád Bílého lva. Sice Čechům otevřel zahradnické potřeby, ale vlasy si budou muset – třeba zahradnickými nůžkami – stříhat sami.

Jedna čtenářka, která pracuje právě v kadeřnictví, a tudíž momentálně nepracuje (doufejme, že do konce května vydrží a bude ještě co otvírat), mi napsala, že je ze situace naprosto zoufalá. Ale ještě zoufalejší je ze situace ve školství.

Je prokázáno, že se záhadný koronavirus ještě „záhadněji“ vyhýbá mladší populaci. I v Itálii, kde se s daty manipuluje směrem nahoru nejvíc, se nakazilo pouhé 1 procento dětí. To, že se ze všeho nejdřív uzavřely školy, jako by předznamenalo absurditu celého svatého boje proti koronaviru. Show, kterou předvedl na poslední tiskové konferenci ministr Robert Plaga, stála opravdu za to. V otvírání škol udělal takový chaos, že ani učitelé netuší, koho vlastně budou učit.

Dozvěděli jsme se například, že školní docházka nebude povinná a do školy půjdou jen menší děti. Když budou chtít. Děti z druhé stupně se mají učit na dálku. Když budou chtít. Ale vlastně vůbec nevadí, když se nebudou učit vůbec. Protože vzdělání bude v tomto novém postapokalyptickém ráji zbytečný přepych. „Mě ze všeho nejvíc trápí školství. Mého syna čekají přijímací zkoušky na střední školu a státní zkouška z německého jazyka, a když vidím našeho ministra školství v televizi, jsem zralá k hospitalizaci na ARO,“ končila svůj zoufalý mail nedobrovolně nepracující kadeřnice Lucie.

Jen jestli tam ale pro ni bude místo, když řádí ten smrtící koronavirus. Nebo moment? „Přijímáme pacienty s koronavirem a propouštíme je vyléčené. Taky máme řadu lidí, u kterých se koronavirus nijak neprojevuje, a jsou to rizikoví kardiaci,“ řekl vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze Martin Balík v rozhovoru na Reflex.cz, kde přidal i jednu pikantní informaci: „Máme data z Itálie, kde ten náraz infekce byl prudký. Ale pro 80 % nakažených pacientů to byla rýma, typické chřipkové příznaky, nic víc. 20 procent se dostalo do nemocnice a z nich 5 % se dostalo do intenzivní péče.“

Italský profesor imunologie Sergio Romagnani z Florentské univerzity dospěl ve studii na 3000 lidech k závěru, že 50 až 75 % lidí s pozitivním testem všech věkových skupin zůstává zcela bez příznaků. Ale těžko se divit, že se lidi bojí, když do nich média denně valí titulky typu „Muž na Floridě zemřel na koronavirus poté, co ho sežral aligátor“.

Známý lékař Lukáš Pollert pracuje na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici Motol, kde mu leží pacienti s nemocí, díky níž se podařilo téměř zastavit světovou ekonomiku. V rozhovoru pro Deník N tuto smrtící nemoc, kvůli které nemohou ženy ke kadeřníkovi, čtenáři do knihovny, vnuci na návštěvu k babičce do Domu s pečovatelskou službou, zaměstnanci do práce a podnikatelé do svých podniků, řekl: „Ten průběh je úplně stejný u chřipky jako u Covidu. V obou případech dochází k těžkému oboustrannému zápalu plic, ale jenom u mála pacientů. (…) Chřipka dělá to samé. A mnoho mladých lidí nám tady na chřipku umřelo. Takže Covid–19 nám teď nijak nevybočuje z normálu,“ uvedl zkušený lékař s tím, že se mu zdá, že „všechna média trošku přestřelila“.

Trošku“ zřejmě nepřestřelila jenom média, ale i triumvirát BHP – Babiš, Prymula, Hamáček –, jehož počínání trefně popsal frontman skupiny Tři sestry Lou Fanánek Hagen v rozhovoru pro iDnes.cz: „Poslední době jdou často proti sobě. Což je zvláštní. Dopoledne si od jednoho přečtu cosi o rozvolňování, což je sloveso, na které jsem alergický, v češtině snad ani není. A pak druhý řekne, že nebude. Pak nás zase chtějí potrestat jako děti, které o Velikonocích zlobily, protože jsme si sundali roušky a dali si alkohol. A k tomu říkají věty typu: ,Nepokažme si to!‘ Je to hodně svazácký a nemá to linii.‘

Zemský ráj, ve kterém se nikdo nemusí učit ani pracovat, to na pohled. Tak si to nepokažme. Jenom zatím nevíme, kdo zaplatí účty. Podle toho, co je zatím k vidění, to ale zcela určitě nebude česká vláda. I když to slibovala.

Milan Vidlák, časopis Šifra