Turecko se musí zodpovídat za syrské dobrodružství“!
Vměšování Turecka do syrského konfliktu se stalo neopodstatněným zahraničněpolitickým dobrodružstvím, uvedl poslanec Bundestagu Bijan Djin–Sarai.
2. března 2020 – 04:20
V rozhovoru s Deutschlandfunk politik řekl, že Ankara je nyní v obtížné situaci, protože vstoupila do nepřímého konfliktu s Ruskem a nedosáhla jasné podpory NATO. Nyní, na možném setkání mezi Ruskem a Tureckem, budou pozice Moskvy silnější: Ankara bude moci tato jednání využít pouze k tomu, aby se dostala z konfliktu a „zachránila si tvář“.
V Sýrii si Turecko dovolilo v zahraniční politice dobrodružství, uvedl poslanec německé strany „Svobodní demokraté“ Bijan Jir–Sarai. V rozhovoru s Deutschlandfunk politik uvedl, že toto dobrodružství zcela selhalo.
Podle Djir–Saraie se v Sýrii vyvinula obtížná situace: Turecko de facto vstoupilo do přímého konfliktu se syrskými vládními silami a do nepřímého konfliktu s Ruskem. Problém Ankary spočívá v tom, že nyní bude muset najít východisko ze situace: bude to obtížný úkol, protože Rusko nemá zájem pomoci Turecku. Podle Djir–Sarai musí Turecko převzít zodpovědnost za svou chybu.
Ankara již dlouho věří, že by mohla být na jedné straně členem NATO, a na druhé straně úzce spolupracovat s Ruskem v různých oblastech, ale tento kalkul nebyl opodstatněný, řekl Djir–Sarai. Pokud jde o hypotetické setkání mezi Ruskem a Tureckem, podle Djir–Saraie by to byl chytrý strategický krok Vladimíra Putina, protože Moskva je v lepší pozici a má „silnější karty“, a pro Erdogana by se toto setkání stalo otázkou jak se dostat z konfliktu se „zachráněnou tváří“.
Djir–Sarai také poznamenal, že Turecko mělo právo svolat schůzku zemí NATO, situace v Sýrii však zdaleka není možností aktivovat doložku o kolektivní sebeobraně. Navíc Turecko ukázalo agresi: Djir–Sarai připomíná, že ještě před začátkem konfliktu NATO varovalo Ankaru před zasahováním do syrského konfliktu a prohlásilo, že takové dobrodružství není v souladu se zásadami aliance, ale tato varování byla ignorována. Pokud jde o prohlášení Spojených států amerických o „plné podpoře“ Turecka, jsou podle Djir–Saraie učiněna pouze proto, aby vytvořily dojem solidarity.
(kou, prvnizpravy.cz, deutschlandfunk.de, foto: arch.)