Schwarzenberg - Středoevropskou migrační nesolidaritu by EU neměla tolerovat



2.11.2020 - Vídeň

ČTK


Bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro nedělní vydání rakouského listu Tiroler Tageszeitung ostře kritizoval středoevropské státy za jejich přístup k problematice migrace. Řekl, že chybějící solidaritu z jejich strany by Evropská unie neměla tolerovat.

Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo


Český politik v interview odsoudil i postoj rakouského kancléře Sebastiana Kurze, který odmítl převzít část nezletilých migrantů z požáry zničeného tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos.

Samozřejmě je potřeba pracovat na tom, aby ti lidé mohli zůstat ve svých domovských zemích. Ale politika EU, která problém hází na krk Řecku a Itálii, přičemž ostatní se od toho distancují, je nespravedlivá a nelidská,” řekl čestný předseda TOP 09 v rozhovoru, ze kterého citovala agentura APA.

Česko, Polsko a Maďarsko „ostudou”

Ostudou pro Evropu je podle Schwarzenberga zejména postoj Česka, Polska a Maďarska, které zcela odmítají dělit se s jihoevropskými státy o břemeno, které představuje starost o migranty mířící primárně právě na jih kontinentu.

Chybějící solidarita by se neměla tolerovat,” uvedl exministr, podle něhož by země, které žádné migranty přijmout nechtějí, měly podstatně finančně přispívat.

Bohužel i rakouská vláda přistoupila k tomu, že názor zemí Visegrádu sdílí. Rakousko přitom hodně migrantů přijalo a mnozí z nich se příkladně integrovali. Na to může být Rakousko pyšné,” dodal Schwarzenberg.

Proti omezování peněz z fondů

Ve sporech o dodržování principů právního státu, které nyní unie vede s Maďarskem a Polskem, je podle českého politika třeba postupovat obezřetně. Omezení finančních prostředků z evropských fondů podle něj není řešením, protože by to byl trest zejména pro obyvatele daných zemí.


Umím si představit cílená opatření zaměřená proti ekonomickým zájmům miliardářů, jako je český premiér Andrej Babiš nebo maďarský premiér Viktor Orbán, a také proti jejich přátelům, kteří všichni velice rychle zbohatli,” uvedl Schwarzenberg, který v rozhovoru kritizoval i chybějící společnou zahraniční politiku EU.

Vyjádřil se také k nadcházejícím americkým prezidentských volbám. Šance Donalda Trumpa na znovuzvolení jsou podle něj navzdory průzkumům stále vysoké.


Řekne pan K. Schwarzenberg svá moudra i Vídeňanům?


Pokud ano, s jakou se setká, se jistě nepochlubí. Můžeme však předpokládat, jaká slova padnou na jeho adresu.


I mnozí Češi mají jeho plácání již nad hlavu. Pije víno a káže vodu. Dokonce se stydí za Českou republiku až z Tyrol. Myslíme si však, že my bychom se mohli za něho, za jeho nehezké skutky Byl jedním z českých strůjců srbského Mnichova. Zasadil se o uznání samostatného Kosova, které ve středověku bylo kolébkou srbské státnosti. Za tuto zradu Srbů se rdíme dodnes. Nedávno jsme se dozvěděli, že řada kosovských činitelů, nejen politických, ale i ústavních, se v době války v 90. letech minulého století dopustila válečných zločinů. Někteří jsou již proto vyslýcháni.


K. Schwarzenberg byl dlouho předsedou strany TOP 09. Byl též ministrem zahraničních věcí ČR. Za bukem se k češství neznal. Jedné německé novinářce bez uzardění řekl, že se necítí být Čechem, že je Böhme. Čechům to zapomněl sdělit. Asi proto, že neměl čas. Nebo to bylo jinak?


Ale vraťme se k současnosti! „Pár“ teroristech akcí v Evropě proběhlo v těchto dnech. Je několik mrtvých i raněných. A v této atmosféře pan „politik“ Karel úrovní dělá ostudníky. Dokonce na naše hlavy svolává i evropský hněv.


Týž den nám Jaroslava Bašta říká následující moudrá slova: „Každý, kdo nám bude chtít vnutit migranty, ohrožuje naše životy.“ Snad tato slova dojdou i k sluchu  pana Schwarzenberga. Je to téměř jisté. Bude však ještě schopný modifikovat svůj vztah k migraci i k českému národu.


J. Skalský