Pro 80 procent nakažených je koronavirus jako rýma. Počty mrtvých jsou zkreslené a politici situaci zneužili,“
říká doktor z fakultní nemocnice, který léčí lidi s Covid–19
9.4.2020
Příběh o smrtícím koronaviru dostává další fatální trhliny. Když například slavný kardiochirurg Jan Pirk prohlásil, že je šílenství kolem koronaviru neopodstatněné, protože jde o novou formu chřipky, na kterou pouze musíme získat imunitu, a tudíž by bylo dobré, aby se jím nakazilo co nejvíc lidí, po bouřlivých reakcích musel zařadit zpátečku. Svá slova pod tlakem okolností korigoval, ale nyní mu částečně dávají za pravdu i lidé, kteří Česko uvrhli do přísné karantény. To, za co se musel profesor Pirk omlouvat, připustil nyní í epidemiolog Roman Prymula, tvář koronavirového tažení – že prý by se mělo promořovat. Když se k tomu přidá špehování chytrými technologiemi, dá se tomu říkat „chytrá karenténa“, ale na principu to nic nemění.
Kontroverzní opatření, která nemají oporu v realitě, kritizoval i nejznámější fyzioterapeut, profesor Pavel Kolář, nebo primářka antibiotického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Václava Adámková, která uvedla, že se koronavirus od jiných infekcí liší pouze tím, že má skvělý marketing. Podobné hlasy zaznívají i ze zahraničí.
K účelovému vyvolání pandemie se vyjadřoval například bývalý předseda zdravotního výboru Rady Evropy a plicní lékař Wolfgang Wodarg, který poznamenal, že jsou počty nemocných plně srovnatelné s předchozími roky, kdy jako každý rok probíhaly sezonní virové epidemie, což dokázal i na statistikách nadměrné úmrtnosti v Evropě – Euro Momo. Uvedl také, že nový koronavirus nemusí být až tak nový, a podle jeho názoru je v populaci přítomen již delší dobu. Protože uhodil hřebíček na hlavičku, vysloužil si všeobecné opovržení, dezinformační kampaně v médiích proti jeho osobě a uvádění těchto skutečností se stalo rizikovou záležitostí nejen v Německu, ale i za jeho hranicemi. (Více v novém čísle Šifry č. 4/2020.) Wodargova slova nepřímo potvrdila i profesorka epidemiologie z Oxfordské univerzity Sunetra Guptaová, jejíž tým v nové studii tvrdí, že velká část lidí – konkrétně až polovina Britů – se už koronavirem dávno nakazila a většina lidí jeho přítomnost ani nezaznamená…
Šifru č. 4/2020 si můžete přečíst v tištěné či digitální verzi. Poštovné a balné je zdarma
Proti divadlu, které ohledně koronaviru předvádějí vlády mnoha zemí světa (a které má odvést pozornost od restartu světové ekonomiky, který pod rouškou toho všeho probíhá), se důrazně ohradil také známý německý epidemiolog a bývalý ředitel Ústavu pro lékařskou mikrobiologii a hygienu Sucharit Bhakdi. Ten poslal otevřený dopis německé kancléřce Angele Merkelové, ve kterém upozorňuje nikoli na nebezpečí nákazy koronavirem, ale na nebezpečí plynoucí z opatření kvůli pochybné pandemii. Opatření, jež zavedly vlády napříč zeměkoulí, jsou podle něj velmi nebezpečná a groteskní. „Je to kolektivní sebevražda. A jen proto, že nám podsouvají strašáka, kterého si vytvořili,“ myslí si doktor Bhakdi. O tom, proč byl tento strašák vytvořen, se dočtete v nové Šifře.
Například profesor Joel Kettner z manitobské univerzity tvrdí, že nic takového neviděl. „Nemyslím pandemii, těch už mám za sebou třicet, každý rok jednu. Nazýváme ji chřipka, případně jiné virové onemocnění. Ale taková reakce, kterou přinesl COVID–19, to je něco neskutečného. Snažím se to pochopit, ale zatím marně.“
Německý otorinolaryngolog Bodo Schiffmann zase upozornil na podovodné zařazování lidí, kteří umřeli na něco úplně jiného, mezi oběti koronaviru, což výrazně „vylepšuje“ statistiky.
Americký profesor Joel Kettner, vedoucí Mezinárodního centra pro infekční nemoci, říká, že nikdy nic takového neviděl. A nemluví o koronaviru… „Nemyslím pandemii, těch už mám za sebou třicet, každý rok jednu. Nazýváme ji chřipka, případně jiné virové onemocnění. Ale taková reakce, kterou přinesl COVID–19, to je něco neskutečného. Snažím se to pochopit, ale zatím marně.“
Z medicínského hlediska skutečně tyto manévry smysl nedávají, neboť se začíná ukazovat, že je třeba souvislosti hledat spíše v oblasti společensko–ekonomické. (Více v článku v dubnové Šifře s názvem Virus, který změní svět.)
Nejnověji přispěl svým dílkem do mozaiky i Martin Balík, vedoucí lékař z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny VFN a 1. LF v Praze, ve vynikajícím rozhovoru na Reflex.cz s Čestmírem Strakatým. To, jak celou koronavirovou krizi rozdmýchali politici ruku v ruce s velkými médii, která už mnoho let fungují jako jejich PR agentury, se zde odhalilo v plné nahotě. Stačila již první otázka na stav mediálně propíraného taxikáře, který patřil mezi první „oběti“ Covid–19, i když přežil. „Vy jste podával remdesivir jako první v Česku, pacient na tom byl špatně a pak se zlepšil. V médiích byl lék podáván jako zázračný. Je to na místě?“ zeptal se moderátor. „Není. Ten pacient jevil známky zlepšení ještě předtím, než jsme lék podali. Na lék jsme čekali týden. Intenzivní medicína je velmi rychlý obor a tam si nemůžete dovolit čekat. O pacienta přijdete. A čekat na lék, který nemá ověřenou účinnost ani studii, to si nemůžete dovolit. Pacient se začal lepšit během čekání na lék…“ odpověděl doktor Balík s tím, že pacientovi lék možná pomohl, možná nepomohl, ale důležité je, že se po podání léku nezhoršil jeho zdravotní stav. Propaganda farmaceutického průmyslu ale prostřednictvím médií hovořila celou dobu jinak.
V průběhu rozhovoru Martin Balík zpochybnil i opatření, která jsou v Česku údajně kvůli koronaviru zavedena, a vysvětlil, proč zavření lidí do domácího vězení příliš ničemu nepomůže. „S ohledem na počet nakažených lidí je možné si představit variantu, že virus postupně bude vakcinovat populaci. Tak jako jsme si zvykli na virus chřipky, tak si budeme muset zvyknout na koronavirus. Mysím si, že až se to sečte, dospějeme k podobným číslům, jako země, které zvolily liberálnější přístup,“ naznačil lékař to, co je zřejmé ze statistik z jednotlivých zemích – a sice že je úplně jedno, jestli jsou lidi zavření doma jako v Itálii, nebo pobíhají volně ve Švédsku. S čísly se totiž beztak manipuluje tak, jak se jednotlivým vládám hodí. Ostatně těžko si představit, jak by mohl být virus v některých zemích zabijákem a jinde nevinným nachlazením… Promoření populace jakýmkoli virem je prostě normální, na rozdíl od nošení roušek a zastavení ekonomiky. „Přijímáme pacienty s koronavirem a propouštíme je vyléčené. Taky máme řadu lidí, u kterých se koronavirus nijak neprojevuje, a jsou to rizikoví kardiaci. K promořování už normálně dochází…“
Když se Čestmír Strakatý zeptal, co je tím faktorem, který činí z koronaviru něco nebezpečnějšího, respektive koho naopak virus neohrožuje, lékař jej šokoval: „Většinu populace.“ A na doplňující otázku, zda jsou tedy všechny ty manévry na místě, odpověděl: „Máme data z Itálie, kde ten náraz infekce byl prudký. Ale pro 80 % nakažených pacientů to byla rýma, typické chřipkové příznaky, nic víc. 20 procent se dostalo do nemocnice a z nich 5 % se dostalo do intenzivní péče.“ Tak, jak to u chřipek a jiných infekcí dýchacích cest prostě bývá. „My jsme ve fázi, kde to musíme začít povolovat, jinak spějeme k sociálně–ekonomické destrukci země.“
V poslední části rozhovoru došlo i na popis dezinformačních technik, které používají mainstreamová média v čele s Českou televizí či TV Nova, a všemi možnými i nemožnými tištěnými a internetovými plátky, a záda jim v tom kryjí propagandistické kanály se vzletnými názvy, jako je třeba demagogický server Manipulátoři.cz. Zrovna ti, věrni svému názvu, všechno překrucují tak, jak odpovídá „poptávce“.
„Umřel u nás pacient, ale vůbec to nesouviselo s koronavirem. Ten člověk umřel na devastující cévní mozkovou příhodu, jen mu byl zjištěn virus. Je to problém. Máme řadu pacientů, kteří umřeli a měli Covid–19, a novináři napíší, že umřel na Covid. Na druhou stranu máme kardiaky či diabetiky, jsou Covid pozitivní, ale nemají žádné známky koronavirového postižení, infekce,“ vysvětlil manipulaci médií či Manipulátorů.cz Martin Balík, který přiznal, že oficiální a mediální čísla neodpovídají realitě. Navíc, kdyby se náhle nezačaly provádět testy zrovna na koronavirus, nikdo by si ho ani nevšiml, protože by nebyl rozpoznatelný od dalších infekcí dýchacích cest, jako je třeba chřipka. „Ta čísla jsou velmi zkreslená,“ říká Martin Balík, který se bojí víc opatření proti koronaviru než samotného koronaviru. Naznačil také, že politici situaci prostě a sprostě zneužili ke svým cílům. „Je možná to vnímat jako politické zneužití, nepochybně jsou tu lidi, kteří s tím kalkulují. Kdo, to si každý dokáže představit, kdo by rád držel ty restrikce.“ Ryba zkrátka smrdí od hlavy. O tom, k čemu se dá koronavirus „použít“, se více dočtete v dubnové Šifře…
Milan Vidlák, časopis Šifra