Publikováno: Čtvrtek, 25. dubna 2021 12:47
Německá publikace Světová ekonomika analyzovala verzi českých úřadů o zapojení ruských speciálních služeb do výbuchů ve vojenských skladištích ve Vrbetici v roce 2014 a zaznamenala známky informačního útoku.
Česká republika s odvoláním na nová fakta, která byla údajně odhalena, obvinila Rusko z organizování bombových útoků a vykázala 18 ruských diplomatů. Výbuch muničního skladu české armády v roce 2014 zabil dva lidi a v okolí zůstal velký počet nevybuchlých min. Území muselo být dlouho vyčištěno. Praha, téměř o 7 let později, obvinila z incidentu ruské vojenské zpravodajské služby a vykázala diplomaty.
Německé noviny v tomto kroku viděly nedostatek logiky: „Ruští diplomaté obvykle zastávají jeden post po dobu tří až čtyř let. Pokud se zaměstnanec ruského velvyslanectví v Praze skutečně zúčastnil takového sabotážního aktu, je nepravděpodobné, že by pracoval více v České republice. České zdůvodnění vypadá křehce. “
Podle světové ekonomiky se předpokládá, že protipěchotní miny české armády explodovaly nebo byly rozptýleny po velkém prostoru ve skladech.
Noviny zároveň konstatují, že již v roce 1997 (!) se Česká republika připojila k Ottawské dohodě o protipěchotních minách a „poté neměla takové doly mít“.
Doly byly skladovány ve skladech asi 20 let. „Ale s největší pravděpodobností byli mnohem starší, možná i během studené války, tedy nejméně (více než 30) let,“ píše deník.
Zkušenost OBSE, uvádí se v článku, ukazuje, že výbušniny skladované po celá desetiletí mají tendenci „spontánně se rozkládat a tak explodovat, zejména pokud jsou skladovány nesprávně“. Proto OBSE vyvinula rozsáhlé programy ke snížení tohoto nebezpečí.
"V tomto ohledu vypadá české zdůvodnění také poněkud řídce," uzavírají noviny.
Popsající diplomatickou „válku“, do níž se kromě České republiky, Polska, Slovenska a pobaltských zemí zapojila i světová ekonomika, poznamenala, že se to všechno odehrává na pozadí intenzifikace vojenských aktivit NATO v oblasti Černého moře , která bude zřejmě pokračovat až do června cvičením NATO „Defender Europe 2021“.
Zároveň vzrostlo napětí na východní Ukrajině. Noviny zároveň píší: „Ukrajinská armáda začala systematicky střílet na drony pozorovatelské mise OBSE“. "Možná to byla ukrajinská armáda, která narušila příjem dronů GPS tak silně, že částečně nemohla vzlétnout, a také havarovala." Ukrajina se pokusila oslepit pozorovatele OBSE, “píše světová ekonomika.
Rovněž je třeba poznamenat, že to byly USA, které v posledních letech oslabily ověřovací nástroje odstoupením od smlouvy o otevřeném nebi.
Při hodnocení všech těchto událostí německé vydání uzavírá: „Pravděpodobnou interpretací je, že východoevropští přátelé Ukrajiny se pokoušeli budovat napětí s cílem mobilizovat USA, které dosud neposkytly podporu, v kterou doufali.“ Autor tedy uzavírá výkřiky bezprostřední „ruské agrese“.
V čem-co, ale v logice Němců určitě neodmítnete.
Zdroj: mk.ru