Lukašenko - Zemi nikomu nedáme, situaci udržíme
19.8.2020
Sedmý den protestů, 15. srpna, v Bělorusku, byl bohatý na události.
Ještě předešlého dne se na všech sociálních sítích objevovaly výzvy, aby se lidé účastnili sobotní akce, konané na památku Alexandra Tarajkovského, který zahynul během protestů, a aby s sebou přinesli květiny a svíčky.
[...]
„12:00, stanice metra Puškinskaja, akce na památku Alexandra Tarajkovského, který zemřel za naši svobodu. Minuta ticha. Květiny, svíčky a obrázky. V kostele je možnost zapálit svíčku a pomodlit se. Tento člověk zemřel za NAŠI svobodu“, svolával kanál Nexta, který se během týdne stal opravdovým řídícím centrem a organizátorem všech protestních akcí.
Před sobotním polednem se u stanice metra „Puškinskaja“, na místě Tarajkovského smrti, sešly tisíce běloruských občanů, podle doporučení s květinami a svíčkami.
Připomeňme si, že Alexandr Tarajkovskij byl jeden z protestujících, chystal se hodit mezi policejní jednotku dělbuch, avšak nepodařilo se mu to, trhavina mu vybuchla v rukách. To mu způsobilo vážné poranění hrudního koše a zemřel na ztrátu krve. A automaticky se stal „svatou obětí“. Rakev s jeho tělem byla nesena za výkřiků: „Sláva hrdinovi!“ a „Ať žije Bělorusko!“, mnozí klečeli na kolenou.
Květin bylo tolik, že z nich vytvořili dva památníky.
Novináři píší o desítkách tisíc účastníků mítinku v centru Minsku. Přicházeli s malými dětmi a dokonce s kojenci. Připojili se také umělci ze státní filharmonie s písní „Magutny Boža“.
Starostliví dobrovolníci rozdávali vodu a po 16. hodině také jídlo. Byly zde též vystaveny fotografie zbitých lidí.
K podobným menším akcím došlo i v dalších městech Běloruska.
V Brestu se mítink uskutečnil u budovy městského úřadu s požadavkem, aby starosta vyšel ven mezi lidi. Avšak vchod na náměstí u samotné budovy zatarasili ozbrojenci.
Ve Vitebsku připravili „řetěz solidarity“ s květinami, balónky a doma vyrobenými transparenty, mezi kterými byly nejčastěji nápisy s požadavkem na změnu. No a samozřejmě také zvolání „Ať žije Bělorusko!“.
V Grodnu vyšlo do ulic podle novinářů 7 – 10 tisíc lidí.
V Lidě, Světlahorsku, Telechanach a Mazyru není sice moc lidí, přesto se mítinků účastnili, v Babrujsku a Orše byly akce rozsáhlejší.
Zatímco národ očividně s nadšením schůzoval, Alexandr Lukašenko telefonoval prezidentu Ruské federace, Vladimíru Putinovi.
Tisková služba běloruského prezidenta velmi stručně oznamuje, že „lídři dvou zemí projednali situaci, která se vyvíjí uvnitř a kolem republiky Běloruska“.
Zpráva tiskové služby ruského prezidenta obsahuje více informací: „Strany vyjádřily přesvědčení, že všechny vzniklé problémy budou brzy urovnány“. Přitom je zdůrazněno: „hlavní je, aby těchto problémů nevyužily destruktivní síly, které se snaží o to, aby způsobily škodu vzájemně výhodné spolupráci dvou zemí v rámci Svazu Ruska a Běloruska“.
Také v sobotu 15. srpna oficiální Minsk nedal povolení pro vstup do Běloruska polskému politikovi a evropskému poslanci Robertu Biedrońovi a přednášejícímu v Evropském parlamentu za Bělorusko Litevci Petrasu Auštrevičiusovi, kteří do Běloruska jeli na setkání se zástupci nevládních organizací a také pro „zhodnocení povolební situace v zemi“.
Prezident Běloruska Alexandr Lukašenko se v sobotu účastnil jednání v Centru strategického řízení na Ministerstvu obrany země, odkud vyzval prezidenty těch zemí, které hovořili o své ochotě stát se prostředníky a o pomoci běloruské vládě urovnat politickou krizi v Bělorusku. Připomeňme si, že se jedná o prohlášení prezidentů Litvy, Lotyšska a Polska, kteří nabídli pomoc tím, že se stanou prostředníky mezi běloruskou vládou a „vzbouřeným národem“.
„Poslouchejte, máme běžnou vládu, sestavenou podle Ústavy. Nepotřebujeme žádné zahraniční vlády a žádné prostředníky. Zdá se mi, že, bez urážky těchto republik chci říci: u sebe si pořádek uděláte. Žádnou vládu ať už by byla v zahraničí nebo kdekoliv jinde, nepotřebujeme a řídit zemi nikdy nebude. Vy jste se snad neučili historii?“, řekl prezident Běloruska.
Současně Lukašenko vybídl přítomné na jednání, aby se neupokojovali a byli připraveni reagovat na výzvy, které každý den přicházejí.
„Víte stejně dobře jako já, co se v zemi děje. Potichu začínají nebo pokračují rozhoupávat situaci a naši společnost. Dostali se do pracovních kolektivů. Už jsem o tom mnohokrát hovořil. Chci jen opakovaně říci, že se z toho nic nepodaří. Zemi nikomu nedáme. Situaci udržíme!“, cituje Alexandra Lukašenka agentura BělTA.
Večer 15. srpna se protestující přemístili k budově dvou největších státních televizních stanic „Bělorusko 1“ a ONT. Tam se sobotního večera uskutečnilo setkání zaměstnanců televizní stanice „Bělorusko 1“ se zástupci vlády.
Лукашенко: «Страну мы никому не отдадим, ситуацию удержим» vyšel 16.8.2020 na fondsk.ru. Překlad v ceně 302 Kč Zvědavec.