Právník prvního prezidenta Republiky srbské Radovana Karadžiće, Goran Petroniević potvrdil, že jeho klient byl poslán do Velké Británie na doživotí.
Obhajoba Karadžiće a srbská vlastenecká veřejnost se proti tomu postavily, protože britské věznice jsou plné islamistů a banditů z muslimských zemí.
Jak píše zpravodaj „PolitNavigator“, Radovan Karadžić byl ve středu převezen ze Scheveningenu, ze zadržovacího střediska OSN v Haagu, do Velké Británie. Tuto informaci bosenským médiím potvrdil právník bývalého prezidenta bosenských Srbů Goran Petroniević.
Petroniević dodal, že ve středu krátce hovořil s Karadžićem, když přistál v Londýně, ale nyní nemá žádné další informace o místě jeho pobytu.
Srbský člen Prezidia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik dříve napsal dopis předsedovi Mezinárodního reziduálního mechanismu pro trestní soudy Carmelu Agiovi a požádal ho, aby přehodnotil rozhodnutí o Radovanovi Karadžićovi.
„Využívám této příležitosti a vyjadřuji své hluboké znepokojení nad vaším rozhodnutím, že první prezident Republiky srbské Radovan Karadžić by si měl odpykat trest odnětí svobody ve Spojeném království“, napsal vůdce bosenských Srbů s tím, že britské věznice mají špatnou pověst kvůli skutečnosti, že tam „v zákulisí“ vládnou islamisti.
„Lituji, že jste nevzal v úvahu poslední námitku, kterou vám zaslal právní tým pana Karadžiće, a která obsahovala řadu argumentů, pro které jste měli toto rozhodnutí okamžitě stáhnout.“
Milorad Dodik varoval, že Karadžićova fyzická bezpečnost bude „absolutně ohrožena“, pokud bude převezen do kterékoli z britských věznic.
„Z vaší strany neexistují žádné další a důvěryhodné záruky, že v anglickém vězení budou chráněna základní lidská a občanská práva a že Karadžić nebude znovu vystaven revanšismu některých skupin vězňů,“ napsal srbský člen Prezidia a požádal Agiuse, aby přehodnotil své rozhodnutí a poslal Karadžiće do vězení v jiné evropské zemi.
Radovan Karadžić je psychiatr, básník, politik a první prezident Republiky srbské, který bránil bosenské Srby před agresí islámského režimu v Sarajevu.
Podle schémat, které vymysleli američtí političtí stratégové, byl obviněn z neexistující „genocidy ve Srebrenici“ a haagským soudem odsouzen k doživotnímu vězení. Díky úsilí západních médií a médií muslimských zemí byl Karadžićovi přidělen nepravdivý image, obraz islamofoba, který neodpovídá realitě a představuje přímou hrozbu pro prvního prezidenta Republiky srbské.
Například v roce 2010 zaútočili tři mladí muslimští vězni (albánští, nigerijští a britští) v britském vězení na generála srbské armády Radislava Krstiće. Útočníci plánovali ho bodnout a poté své oběti odříznout hlavu. Situaci Radislava Krstiće komplikovalo několik faktorů, jedním byl věk – bylo mu 63 let a také, že neměl nohu, o kterou přišel v důsledku výbuchu miny. Srb se však dokázal ubránit, bylo mu zasazeno několik bodných ran. Poté byl převezen do Polska.
pokec24.cz