Draxler USA se začínají více soustřeďovat na posílení vojenské moci

© flickr.com / U.S. Missile Defense Agency

Politika

18:11 24.05.2020Získat krátkou URL

Tento týden přinesl dvě „nejstrašidelnější” zprávy, které se netykají nového koronaviru, píše na svém profilu v Facebooku slovenský politolog a bývalý ministr školství SR Juraj Draxler.

Jde podle něj o zprávy, které se vztahují k politice Spojených států v oblasti strategické bezpečnosti.

Jako první zmínil informace listu The Washington Post o tom, že v administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa se jednalo o možnosti provedení první jaderné zkoušky od roku 1992, a to v rámci „odvety na hrozby pocházející od Ruska a Číny“.

„USA totiž, na rozdíl od Ruska, nikdy neratifikovaly připojení se k všeobecnému zákazu testování jaderných zbraní (CTBT, pozn. red.),” připomíná v této souvislosti Draxler.

Druhá zprava se podle něj týká oznámeného odstupu USA od Smlouvy o otevřeném nebi. Ve svém příspěvku politolog upozorňuje, že se jedná o jeden z nejdůležitějších aspektů mezinárodní bezpečnosti.

„(Smlouva) umožňuje, aby se velmoci navzájem kontrolovaly povolením přeletů špionážních letadel nad svými územími. Je to jeden z nejdůležitějších prvků udržování důvěry, že země nedělají tajné a nečekané manévry či instalace – např. na odpalování jaderných zbraní. Z letadla se totiž vždy dají udělat přesnější a spolehlivější snímky, jak ze satelitů,” píše Draxler.

Dále poznamenává, že Washington také předtím odstoupil od rusko–americké smlouvy o likvidaci raket středního a menšího doletu (v odvetné reakci plnění svých smluvních povinnosti pozastavilo Rusko a poté oznámilo ukončení platnosti smlouvy, pozn. red.).

Poslední z velkých smluv na kontrolu zbraní ve světě zůstává Nový START z roku 2010 (START III, pozn. red.), který limituje počet strategických jaderných hlavic v arzenálu USA a Ruska. Ta vyprší příští rok a americká vláda už avizovala, že nemá zájem o její prodloužení,” uvádí Draxler.

Ohledně STARTu III je však třeba zmínit, že jednání o kontrole zbrojení avizoval přednedávnem poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Robert O’Brien. Pro Fox News uvedl, že má “opatrný optimismus” ohledně otázky STARTu III. Dodal také, že USA složily pro jednání tým, který bude řídit Marshall Billingsley. Ten ale dříve prohlásil, že Washington nechápe, proč prodloužení smlouvy je v jeho zájmu. Náměstek ministra zahraničí RF Sergej Rjabkov za své strany zastává názor, že Trumpova administrativa nechá smlouvu vypršet.

“Tím, jak klesá ekonomický dopad USA ve světě, zejména vůči Číně, země se začíná stále více soustřeďovat na posílení své vojenské moci, ať už rozmisťováním základen a jiných opěrných bodů po světě, nebo posilováním zbrojního potenciálu,” pokračuje svůj příspěvek Draxler.

“Nejpravděpodobnější možností nějaké nečekané katastrofy, která vyhubí lidstvo, přitom stále, je ne nějaký virus nebo srážka s meteorem, ale eskalace napětí nebo nečekaný incident, možná i v důsledku chyby či náhody, která by vyústila do jaderné konfrontace,” uzavírá.

sputnik