Barevná revoluce v Bělorusku?

Rusko a Čína budou razantně hájit své zájmy, varuje diplomat Bašta


© Sputnik / Viktor Tolochko.

Politika

17:16 23.08.2020Získat krátkou URL

Rozhádaná běloruská opozice neví, jak svrhnout běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Bývalý diplomat Jaroslav Bašta ale nevylučuje scénář, při kterém by mohlo Rusko spolu s Čínou rázně zakročit.


Bašta konstatuje, že „přestože míra naštvanosti Bělorusů vůči svému dlouholetému prezidentovi překonává všechny známé meze, vzpoura prozatím nemá vedení“. Jako příčinu uvádí neschopnost rozštěpené a rozhádané běloruské opozice za posledních 26 let postavit proti Lukašenkovi respektovanou osobnost.


Hloubku problému nejlépe ilustruje osoba Světlany Tichanovské. Prezidentských voleb se zúčastnila jako náhradnice svého zatčeného manžela. Když ve volbách dle oficiálních výsledků (které od počátku zpochybňuje) získala přes 10 %, neprodleně uprchla do Litvy. Doma ji zastupuje Maria Kolesnikova, mluví jejím jménem, zorganizovala opoziční Koordinační radu, jež by měla vést dialog s režimem, takže politiku tvoří náhradnice náhradnice,“ míní bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.


Mezitím se Lukašenkovi daří potlačovat nepokoje tím, že ignoruje organizátory protestů, ale naopak zatýká stávkující pracovníky a vyhrožuje „najmutím stávkokazů na Ukrajině (hlavně horníky) a v Ruské federaci (televizní pracovníky)“. V této situaci se podle Bašty v opozici dnes vedou debaty o tom, jaký scénář barevné revoluce zvolit:


Zda vzor Československo 1989, tedy sametovou revoluci, nebo variaci na Ukrajinu v roce 2004, kdy si demonstrace na náměstí Nezávislosti vynutily třetí kolo prezidentských voleb, které pak vyhrál Viktor Juščenko.“


Hrozí však, že opozice zvolí „venezuelský scénář“, kdy Tichanovskou prohlásí za vítěze voleb. To ostatně navrhuje další prezidentský kandidát Valerij Cepkalo, který před zatčením uprchl z Běloruska.


Tento nápad není tak nerealistický, protože EU již oznámila, že neuznává výsledky běloruských voleb. Analogie s podobnou situací ve Venezuele se nabízí, neboť první krok již byl učiněn,“ míní Bašta.


Ovšem tato caracaská varianta barevné revoluce je velmi nebezpečná. Nejspíše by přiměla Ruskou federaci a Čínu, aby začaly razantně hájit své zájmy a investice v Bělorusku, takže by přibylo další ohnisko napětí v Evropě,“ dodává diplomat.