Přehodnocení potenciálu - Jak v USA navrhují čelit Rusku a Číně na moři

Alexandr Karpov, Aljona Medveděva

Američany trápí skutečnost, že Rusko a Čína mají moderní zbraně. Aby tomu mohli čelit, navrhují využívat novou protilodní raketu a torpédoborce Zumwalt. Avšak Rusové pochybují, že mohou dosáhnout převahu na moři.

Americké ozbrojené síly skutečně zaostaly za Ruskem a Čínou v oboru vedení válečných operací. Takto se vyjádřili odborníci z Centra strategických a rozpočtových hodnocení (CSBA) v dokumentu „Skrze mlhu světa: Rozpracování operačních koncepcí pro novou éru“. Píše se v něm: „Ministerstvo obrany USA by mělo urychleně poskytnout investice na přípravu inovačních operativních koncepcí … V podmínkách omezených prostředků musejí dostávat peníze přednostně ty koncepce a záležitosti, které umožňují docílit nejlepší strategické a operativní výhody.“

Dále zpráva uvádí: „Často se ukázaly experimenty ministerstva obrany jako vedlejší projekty, ale zdánlivě inovační, fakticky však nepředstavující reálný vliv na doktrínu, strukturu ministerstva, strukturu ozbrojených sil, anebo investiční plány.“ Samotným cílem by neměl být jen rozbor nových koncepcí. Autoři vyzývají k obnově vojenské doktríny USA tak, aby „přímo ovlivňovaly přijímání řešení ve věci budování válečných sil a přidělování investic“.

Odborníci CSBA uvádějí: „Výchozí předpoklady, na jejichž základě se tvořila převážná většina nyní existujících  druhů válečných sil USA a jejich potenciál jsou často velmi sporné, nebo zjevně chybné. Totéž platí pro mnoho současných programů pro zakázky ministerstva obrany, z nichž mnohé byly spuštěny ještě před desítkami let.“

Nejde o první analýzu CSBA o nezbytném přehodnocení vojenských modelů v epoše soupeření mocností. Byl rozšířen také dokument k perspektivám přezbrojení letectva USA a jeho činnosti v případě konfliktu s Ruskem v Evropě. Nový dokument se týká také možností US námořnictva čelit Číně námořnictvem. Jedná se o šanci na vítězství v lokálních informačních válkách.

Politiolog Andrej Roštin objasňuje: „Číňané budují rychlé námořnictvo a vkládají do něj mnoho peněz. Washington se spoléhá na přítomnost nových skupin lodí a na eskadry na různých místech světa, kvůli tomu nejsou americké síly koncentrované a jejich válečná síla upadá.

Pře v Jihočínském moři

Američtí i čínští experti jsou přesvědčeni, že existuje velká pravděpodobnost válečného konfliktu mezi Pekingem a Washingtonem. Bývalý  velitel amerických vojsk v Evropě Ben Hodges řekl loni na bezpečnostní konferenci ve Varšavě: „Myslím, že do patnácti let budeme ve válce s Čínou. Nevyhnutelné to není, ale pravděpodobnost je vysoká. USA se nemohou vyrovnat se všemi svými úmysly v Evropě a současně brzdit čínskou hrozbu v Pacifiku.“

Hlavní napětí v regionu je v Jihočínském moři kolem Paracelských ostrovů a souostroví Spratley, na které si činí nárok hned několik států: ČLR, Japonsko, Vietnam a Filipíny. Ostrovy mají strategický význam, vedou kolem nich námořní cesty  mezi Tichým a Indickým oceánem, přes Malacký a Singapurský průliv. Právě tudy proplouvají lodě z Evropy, Indie a Blízkého východu do Japonska, Číny a Koreje. Americké lodě kolem sporných ostrovů proplouvají proto, aby podpořily „svobodnou plavbu“, což Čína kritizuje, považuje to za zasahování do své svrchovanosti.

Peking nejednou protestoval proti vojenské spolupráci a společným cvičením USA a Tchajwanu, jehož nezávislost Čína neuznává. Vojenský expert Jurij Krutov připomíná dávný konflikt USA a Číny ve Žlutém moři. Cílem Washingtonu je obklopit Čínu v Pacifiku svými základnami a námořnictvem. Říká: „Dnes je čínské námořnictvo jedno z největších ve světě. Jeho bouřlivý rozvoj vede k sázce USA na odpor proti tomu. Jedním z prostředků jsou protilodní rakety, které se mají stát základem útočné síly amerických lodí.

Reaktivní přednost

Podle expertů CSBA je hlavní složkou čínské strategie „Největší na světě“ arzenál řízených a balistických raket středního doletu, které mohou zasahovat cíle na zemi i na moři. Kromě toho má Čína nové strategické bombardéry Xian H-6K (licencovaná kopie sovětského Tu-16) a modifikované balistické rakety, které mohou být vypuštěny ze vzduchu.

Experti CSBA jsou také znepokojeni tím, že se v Rusku dostávají do ozbrojených sil nové druhy nadzvukových zbraní. Mají za to, že kvůli pevným vazbám Moskvy a Pekingu se budou američtí vojáci muset střetnout s více než jedním protivníkem.

Nadzvuková zbraň vyvíjená Ruskem a Čínou je schopna dosáhnout rychlost více než pětkrát překračující rychlost zvuku, dělat nepředstavitelné manévry a s vysokou pravděpodobností překonávat existující systémy PVO USA. To je další poplašná zpráva, o které se v dokumentu píše.

Dnes armáda USA nic podobného nemá.

V roce 2019 bude do ruských ozbrojených sil zařazen nadzvukový raketový komplex Avangard. Jeho nosičem bude balistická raketa UR-100H UTTX, od roku 2021 raketa RS-28 Sarmat. Další do arzenálu ozbrojených sil RF náleží nadzvuková letecká střela Kinžal, jejím nosičem je stíhačka MiG-31. Ve stadiu zkoušek je protilodní raketa Zirkon. Podle různých údajů je její rychlost od čtyř do osmi machů a dosah kolem 400 km.

Naděje vkládané do Zumwalta

Pro boj s novými možnostmi ČLR a Ruska navrhují američtí experti využívat novou protilodní raketu dlouhého dosahu  (LRASM). Prý to bude vysoce efektivní zbraň. V dokumentu stojí: „Podle současných plánů budou rakety osazeny na tři typy bojových letadel: bombardér B-1B, palubní stíhací bombardér, útočná letadla F/A-18E/F a stíhačky F-35.“ Kvůli zvyšujícím se hrozbám pro americká letadla, tankery a základny v západní části Pacifiku bude v tomto regionu stále obtížnější vojensky fungovat.

Proto jsou naděje vkládány do nových typů torpédoborců typu Zumwalt DDG-1000. Mají vynikající charakteristiky, konkrétně to jsou stealth funkce, velký výtlak a elektrický pohon. Jsou to unikátní válečné lodě.

V dokumentu se píše: „Ministerstvo obrany USA je může využívat při přípravě koncepce operací pro akce v uzavřených zónách (AZ/AD) nepřítele. Konkrétně se mohou využít pro určení hodnot povrchových válečných plavidel s technologií stealth při vedení bojových akcí proti vzdušným i námořním cílům nepřítele a útokům v uzavřených zónách.“

Analytici CSBA navrhují využívat Zumwalt k „experimentům“, a ne v reálných bojích. Kvůli vysoké ceně projektu půjdou do výzbroje námořnictva namísto původně plánovaných třiadvaceti jen tři lodě. Krom toho jsou minonosky Zumwalt jen o trochu lepší než jejich předchůdkyně typu Arleigh Burke.

Strategie rozvoje distanční války k porážce čínských lodí s pomocí rozšíření sortimentu raket může vést ke skutečným bojovým akcím mezi oběma zeměmi.

Převzato z RT.com

28. dubna 2019

outsidermedia.cz