V tomto jsou tajné služby nebezpečné. Bývalý šéf české policie odhaluje...
27. 4. 2019 13:00
ROZHOVOR „Neustálé změny pouze utvrzují policisty v představě, že výrazná aktivita se existenčně nevyplácí - a to je možná cílem. Změny jsou navíc často prováděny diletantsky a příslušní politici se opírají spíše o málo reálný svět televizních detektivek,“ hodnotí kroky v policejních i bezpečnostních složkách bývalý policejní prezident, zakladatel dnešního Ústavu pro studium totalitních režimů a předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný. A upozornil, co české policii chybí: kvalifikovaní a připravení lidé a koncepce opírající se o politiku chránící české zájmy. I přesto se prý českým policistům dostává patriotismu, takže by neodporučoval zkorumpovaným stranickým šíbrům hasit problémy i nadále benzínem.
Nejen krveprolití na Srí Lance to ukázalo. V tomto jsou tajné služby nebezpečné. Bývalý šéf české policie odhaluje...
Foto: Screen: Youtube
Popisek: Výbuch v kostele na Srí Lance.
Jana Kněžínka na pozici ministra spravedlnosti nahradí Marie Benešová. Její osoba je pro některé kontroverzní, vyčítáno je jí spojení s prezidentem Milošem Zemanem, ale sklízí i uznání, například za kauzu H-Systém. Co za jejím nástupem na post vidíte? Bude Benešová nestranná, nebo jde o snahu Andreje Babiše a Miloše Zemana ovládnout justici, jak také zaznívá?
O paní Marii Benešové je známo, že se nikdy nezapletla do nějaké korupční kauzy. Je praktická a zkušená. Do úřadu nastupuje už příští týden. Sama nám svými činy vyjeví, co stojí - či nestojí za jejím nástupem. Zajímavé je, že všichni tuší, že justice v pořádku není, ale jsou-li na pozici ministři jejich gusta, mlčí, přichází-li někdo, kdo se kamarádí s nepřítelem, nastane řev.
Premiér Babiš se brání, že Marii Benešovou vybral proto, že je nutné zatočit s korupcí a klientelismem. Věříte mu to?
Mně by pro začátek stačilo, kdyby se v současném marasmu paní ministryně pokusila alespoň omezit vliv cizí moci na českou justici. A zatočit s korupcí? To bychom museli kriticky vyhodnotit výsledky privatizačního procesu z devadesátých let, zaměřit se na hlavní zdroj celoevropské korupce, tedy na dotační politiku Evropské unie a zrušit financování aktivistických politických neziskovek z veřejných rozpočtů a ze zahraničí. A to jistě uznáte, že je na jednu dámu příliš mnoho!
Výměna na postech ministrů přišla den poté, co policie navrhla Andreje Babiše a další obžalovat v kauze Čapí hnízdo. Vidíte v tom spojitost?
S Čapím hnízdem by mohl souviset pouze odchod ministra Kněžínka. Já ale neznám skutečné důvody jeho odchodu, a pokud vím, on sám zatím nijak sdílný nebyl. Pokud by byl po nástupu nové ministryně odvolán státní zástupce, který zpracovává obžalobu v předmětné věci, byl by to neblahý signál. Na druhou stranu ministr spravedlnosti nemůže vstupovat do trestního řízení, a tak obavy kritiků jsou v tuto chvíli hodně spekulativní.
Jak vnímáte změny v policejních i bezpečnostních orgánech za poslední dva roky? Co se změnilo? A kam tyto kroky směřují?
Nijak dramaticky už tyto kroky nevnímám. Neustálé změny pouze utvrzují policisty v představě, že výrazná aktivita se existenčně nevyplácí - a to je možná cílem. Změny jsou navíc často prováděny diletantsky a příslušní politici se opírají spíše o málo reálný svět televizních detektivek. Přeceňují či nedoceňují možnosti jednotlivých policejních složek. Policie trpí už dávno především nedostatkem kvalifikovaných lidí a nedostatečnou systematickou přípravou. Jsou jí vnucovány cizí vzory, které jsou s naším prostředím a právním systémem nekompatibilní. Schází jí koncepce, jež by se opírala o sebevědomou politiku chránící české národní zájmy. Policie je však naopak indoktrinována genderovou ideologií a europatolízalskou hatmatilkou.
Policisté mají, díky Bohu, stále ještě blízko k patriotismu, a tak bych nedoporučoval, aby všemožní kulturtrégři a zkorumpovaní straničtí šíbři dál hasili benzinem své problémy. I Policii České republiky by mohly, stejně jako nám ostatním, bouchnout saze.
PL