Giulietto Chiesa: Američané se rozhodli zničit Rusko
3. květen 2018 , Napsal/přeložil: mbi
„Během uplynulých šestnácti let bylo obecné lidské vědomí Američany natolik zpracováno, že evropské veřejné mínění již není schopno pochopit ani zcela zřejmá fakta.“
V Kaliningradu se 20. dubna uskutečnilo zasedání diskusního klubu Baltské federální univerzity Immanuela Kanta a analytického portálu RuBaltic.ru, na kterém vystoupil také známý italský spisovatel, publicista a politik Giulietto Chiesa. Ve svém interwiev pro RuBaltic.ru hovořil mj. o roli Ruské federace v současném světě a o příčinách konfliktu mezi Ruskem a Západem.
- Pane Chiesa, jste občanem Itálie, země, která je kolébkou evropské civilizace, a země, která patří mezi zakládající státy Evropské unie. Určitě vnímáte, že současná Evropa vlastně přestává být Evropou. Základy evropské civilizace – racionalita, logika či vědecké myšlení – jsou zlikvidovány a viditelné je to zejména na vztazích EU k Rusku. Čím si vysvětlujete vznik této krize v Evropě?
- Tím, že se Evropa již dávno změnila v kolonii Spojených států amerických. Ne z ničeho nic a naráz, ale postupně Američané zaměnili všechny naše hodnoty. Mýtus o „americkém snu“, dlouhodobě šířený masovými sdělovacími prostředky i prostřednictvím Hollyvoodu, se stal v Evropě dominantním.
Jednoduše a stručně řečeno došlo k „hollywoodizaci“ Evropy. Nestalo se to náhodou, byli jsme fakticky okupováni. Nejprve nenápadně, prostřednictvím americké pomoci a Marshallova plánu, který Německu a Itálii umožnil překonat následky války. Později pak prostřednictvím masívní propagandy, pomocí které se podařilo vyvolat dojem, že to byli právě Američané, kdo osvobodil Evropu od nacismu.
Pokud se dnes na ulici v Itálii, Francii nebo ve Španělsku lidí zeptáte, kdo vyhrál druhou světovou válku, dostanete odpověď, že to byla Amerika.
Na roli Ruska se buď zapomíná, nebo lidé věří, že Rusko bojovalo ve druhé světové válce proti evropské civilizaci.
A proto je dnes Evropa v krizi. V krizi je vlastně celý Západ a díky jí také přitažlivost amerických hodnot ztrácí na síle. K završení tohoto procesu je ale ještě velmi daleko. Američané masívně a dlouhodobě investují do systémů formování lidí a efekty těchto investic budou přetrvávat ještě hodně dlouho.
- Krize racionality je dnes ovšem zřetelná nejen v evropských „koloniích“ USA, ale i v samotné americké „metropoli“. Podívejte se na příspěvky prezidenta USA Donalda Trumpa na Twitteru nebo na hysterii kolem „ruských hackerů“ a „ruského vměšování do amerických voleb“. Ještě před několika lety bylo nemožné si v Americe něco podobného třeba jenom představit. Američané se tou propagandou, kterou krmili Evropu, sami otrávili?
- Mějte na paměti, že sklon k hysterii existoval ve Spojených státech již před Trumpem. Trump se stal jejím katalyzátorem, nikoli však pokračovatelem ani strůjcem. Americká hysterie vznikla v okamžiku, kdy vládnoucí elity USA poznaly, že do budoucna se jim nemusí podařit obhájit jejich dominanci v Evropě a ve světě.
Jak Bill Clinton, tak George Bush ml. nebo Barack Obama – další v pořadí pak podle plánu měla být Hillary Clintonová – tak v rámci zamezení této hrozby prováděli politiku oslabování, omezování, izolace a „přiskřipování“ Ruska jako jediného státu světa schopného postavit se americké dominanci ve vojensko-strategických vztazích.
Rusko se pro Američany stalo nepříjemným překvapením, protože v roce 2000 se již viděli jako vládci světa, kterým nemůže nikdo odolat. Ano, již tehdy se pro USA postupně stávala ekonomickým konkurentem Čína, ve vojenské oblasti se jim však vyrovnat či postavit nemohla – a o Rusku se Američané domnívali, že již „stojí mimo hru“. Z toho dnes pramení jejich hysterie a urychlování přípravy ke střetu. Pochopili, že v jednadvacátém století se Rusko znovu objevilo na světové scéně.
Ještě v roce 2000 bylo Rusko prakticky kolonizováno Američany. Pak se ale objevil nový člověk – Vladimir Putin. Když byl poprvé zvolen prezidentem, byl považován za pokračovatele předchozí Jelcinovy linie, během níž Rusko záviselo na Americe a nemělo vůbec žádný vliv. Ale pak Američané zjistili, že Rusko vedené Putinem by se mohlo vrátit do pozice velmoci.
Pro Američany to bylo naprosto nepřijatelné překvapení, a tak se rozhodli odstranit jak Putina, tak Rusko. K tomu došlo v roce 2002, kdy George Bush ml. rozhodl o odstoupení USA od Dohody o omezení systémů protiraketové obrany (PRO). Američané si vytyčili jasný úkol: zničit Rusko!
- Vojenskou cestou?
- To ne. Dnes už si nemohou být jisti, že by vojenský útok na Rusko byl útokem konečným a že by zůstal bez odpovědi. USA opustily Dohodu o omezení PRO, aby se mohly připravit k útoku na Rusko, ale Rusko dokázalo, že na útok je schopno odpovědět. Spojeným státům se nepodařilo vytvořit takovou situaci, za které by mohly Rusko vydírat hrozbou útoku a říkat přitom: buď budete plnit podmínky, které vám nadiktujeme, nebo zaútočíme.
Proto se hlavní metodou střetu Američanů s Ruskem stalo vedení „hybridní války“.
Nad Ruskem mají USA převahu ve všech oblastech. Jedinou oblastí, ve které nemají jasnou výhodu, je strategická rovnováha v jaderné výzbroji. Zato však mohou vést válku informační: 99 % internetu patří USA. Jejich převaha v ekonomice je absolutní. Stejně tak dominují v nejmodernějších technologiích, jakými jsou například laserová technika nebo zásahy do lidského genomu. Pouze v jaderné sféře si nemohou být jisty, že ujdou trestu v případě, že proti Rusku použijí jaderné zbraně – proto je také nepoužívají. Všechny ostatní metody a možnosti však využívají.
Dnes jsme tedy ve fázi, kdy je hybridní válka v plném proudu a kdy Američané budují globální systém PRO. Domnívají se totiž, že po jeho dokončení se jejich dominance rozšíří i na jadernou sféru a že tak budou mít možnost přejít k „horké“ válce. Nejsem schopen s jistotou říci, kolik času zbývá do opravdové války, ale mohu citovat svého amerického kolegu Paula Craig Robertse: podle jeho zdrojů se v Pentagonu domnívají, že k přípravě na válku potřebují USA ještě cca 5 až 6 let.
- Jak si mohou být Američané jisti svou drtivou převahou nad Ruskem v jaderné sféře za situace, kdy Vladimir Putin při svém nedávném vystoupení v ruském parlamentu velmi názorně vysvětlil, že nejnovější ruské jaderné zbraně činí z globálního systému PRO holou zbytečnost?
- Týž Paul Craig Roberts na obdobný dotaz odpověděl, že hlavní nebezpečí pro mír nespočívá v tom, že si Amíci budou jisti, ale v tom, že budou věřit tomu, že si jsou jisti. Pokud budou věřit, že mají výraznou převahu, pokud si budou, a to třeba i bezdůvodně, jisti – a situace ve světě bude pro ně nepřijatelná, pak ji nemusí vydržet a mohou se pokusit na Rusko zaútočit.
- Pak ale Rusko provede odvetný úder vedený na americké raketové systémy umístěné v Evropě. Každému myslícímu člověku je jasné, že za takové situace se Evropa stane cílem. Proč tedy v Evropě neexistuje žádné protiválečné hnutí, proč neexistuje hnutí za odstranění amerických zbraní z Evropy?
- To je velmi správná a případná otázka, protože vše, na co se ptáte, v Evropě v roce 2002 bylo! Během uplynulých šestnácti let bylo obecné lidské vědomí Američany natolik zpracováno, že evropské veřejné mínění již není schopno pochopit ani zcela zřejmá fakta.
Vědomí Evropanů je formováno v duchu americké globální nadvlády. A Amerika připravuje Evropu na to, aby se v budoucnu stala v případné válce s Ruskem jejím spojencem.
Přesto však ještě v Evropě zůstali nezávisle myslící intelektuálové, svobodní lidé protestující proti tomu, co se děje. Z celkového pohledu se však USA jejich záměr podařil. Mínění veřejnosti je patřičně „zformátováno“, jednotlivé státy „zkolonizovány“ a jejich elity jsou pod přímým tlakem zastrašování a vydírání. A to je i odpověď na váš hlavní dotaz: proč je Evropa v krizi.
Zdroj: rubaltic.ru Překlad: mbi, Eurasia24.cz Foto: repro YouTube.com
https://eurasia24.cz/jak-to-je-s/item/2818-giulietto-chiesa-americane-se-rozhodli-znicit-rusko