Zajímali jsme se o smlouvu, umožňující německým policistům řádit na našem území

 A začaly se dít velmi podivné věci

16. 12. 2016 20:16

 

Ministerstvo vnitra, které bdí nad dodržování zákonných norem České republiky, samo hrubě porušuje zákon. Potvrdili to jak známí právníci, tak váleční veteráni, když resort zcela proti liteře i duchu zákona o svobodném přístupu k informacím ignoroval žádost ParlamentníchListů.cz zveřejnit plný text nové smlouvy mezi českou a německou policií. Ta vstoupila v platnost 1. října a dává mimořádné pravomoci německé policii k ozbrojeným akcím na jakémkoliv místě České republiky. Němci díky ní mohou zatýkat a eskortovat do Německa i české občany, a to i bez vědomí českého státu.

Zajímali jsme se o smlouvu, umožňující německým policistům řádit na našem území. A začaly se dít velmi podivné věci

 

Postup sociálními demokraty vedeného resortu vnitra vadí některým bezpečnostním expertům. „Mám s tímto problém. Dát takto německé policii bianco šek na zasahování na území našeho státu, to je ze strany ministerstva vnitra velmi zvláštní,“ svěřil se ParlamentnímListům.cz bývalý šéf vojenské rozvědky a současný bezpečnostní expert Andor Šándor. „Jak budou třeba Němci na naše občany, vůči kterým budou zasahovat, mluvit. Oni umí česky? A jak má pak na druhou stranu Čech vědět, že na něj nekřičí a nemíří zbraní nějaký gauner, ale německý policista?“ nadhodil Šándor velké množství problémů, které budou zásahy německé policie na českém území logicky doprovázet. Mimo jiné co nastane, když se nějaký neinformovaný Čech bude bránit svou legální zbraní Němcům, o jejichž zásahu na českém území nebude vědět a přijde mu nenormální, aby se německé komando objevilo třeba u Prahy (jako se to už stalo – pozn. redakce).

 

„Podle zákonů tohoto státu smí policie vykonávat svou činnost jen podle zákona o policii a podle trestního řádu. Má povoleno jen to, co jí zákon přesně určuje. Nic víc. Kdo a čím bude ale řídit německou policii na české půdě? Budou se snad Němci řídit našimi zákony? Znají snad Němci české zákony? Už vůbec si neumím představit, že by činnost německé policie u nás, včetně použití zbraní, řídil německý prokurátor podle německých zákonů,“ netají své obavy o dopad smlouvy na českou státní suverenitu bezpečností expert a bývalý šéf armádních zpravodajců Andor Šándor.

 

Naopak lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský v takové podobě zákonné normy nevidí problém, ačkoliv tak vysoký stupeň autonomie jednání jako v České republice neodsouhlasila Německu žádná země Evropské unie. „Podle mě zásahy na území členského státu Evropské unie jsou zcela v pořádku. Nyní stačilo, aby pachatel přejel území jiného státu a těžko se s tím dalo něco dělat a musely se složitě žádat ostatní státy o spolupráci. Vychází to mimochodem z policejní praxe a požadavků policistů od hranic na spolupráci,“ uvedl Zdechovský ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz. To ale není pravda – už před 1. říjnem mohla německá policie operovat v českém pohraničí, ale na základě předchozí dohody nebo vyrozumění operačního důstojníka druhé straně. „U nás na Děčínsku, kde mám chalupu, smíšené hlídky českých a německých policistů už dlouho běžně potkávám,“ potvrdil Zdechovského omyl Jiří Hrazdíra z Prahy, sám bývalý policista. Komentář k porušení zákona ministerstvem vnitra pak Zdechovský oproti dohodě pak nedal vůbec.

 

Hned několikeré porušení zákona

 

ParlamentníListy.cz poté, co tiskový mluvčí ministerstva vnitra odmítl odpovědět na otázky, požádaly Chovancův úřad podle zákona o svobodném přístupu k informacím o bližší detaily k řečené smlouvě a některá upřesnění jejích dopadů. Mimo jiné nás zajímalo, kdo bude odpovědný za to, až při německém ozbrojeném zásahu bude zraněna nebo dokonce zemře nezúčastněná osoba nebo kdo bude hradit Němci způsobené škody na českém majetku. Tedy, koho budou moci tímto německým činem na českém území poškození nevinní lidé žalovat u českých soudů nebo u Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Sociálnědemokratický ministr vnitra Chovanec však ani na tyto otázky našeho listu neodpověděl.

 

Faktem je, že podle zákona o poskytování informací musí vnitro ve svém sídle v úředních hodinách „zpřístupnit právní předpisy vydávané v rámci jejich působnosti“. Ministr Chovanec navíc porušil zákon i v tom, že ParlamentnímListům.cz jeho úřad vůbec neodpověděl. O informace přitom náš list požádal řádně, protože jinak by Chovancovo vnitro využilo dikce zákona, která ji umožňuje ve lhůtě do sedmi dnů ode dne podání vrátit žádost k doplnění. „Protože vnitro nevydalo ve lhůtě pro vyřízení ani rozhodnutí o odmítnutí žádosti, má se za to, že ji řádně přijalo a shledalo ji věcně správnou, tedy zákonnou,“ uvedl právník Roman Hošta. Podle něj je nepatřičné, když vnitro, přímý garant nad zákonem o svobodném přístupu k informacím, vůbec nijak nezareaguje.

 

Ještě mnohem tvrději činnost, či spíše nečinnost Chovancova úřadu okomentoval Hoštův kolega, známý advokát Jaroslav Ortman. „Je smutné, že i Ministerstvo vnitra České republiky nedodržuje zákony,“ zareagoval Ortman na fakt, že vnitro vůbec neodpovědělo.

PL