Výroční konference oceňuje Česko-německou deklaraci

 

Alexandra Mostýn, šéfredaktorka pražského německy psaného periodika LandesEcho

1. února 2017

 

Mimořádně dobře navštívená byla konference a slavnostní akt ve večerních hodinách při vyvrcholení oslav 20. výročí podepsání Česko-německé deklarace.

Má především pomáhat formování vztahu založeného na důvěře mezi Německem a Českou republikou, na jehož základě může být společně reagováno na výzvy, kterým dnes čelí Evropa a celý svět. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka ve svém úvodním projevu na této konferenci, která se konala v Lichtenšteinském paláci v Praze na Malé Straně. Neoklasicistní velkolepá budova na břehu Vltavy je pro německo-české  vztahy téměř historickou lokalitou. Bylo to totiž právě tady, kde bývalá vláda Německa a České republiky, Helmut Kohl a Václav Klaus, podepsali  Česko-německou deklaraci dne 21. ledna 1997.

 

"Vysoce kvalitní německo-české vztahy jsou důležitou součástí úspěšného a pokojného vývoje ve střední Evropě a v EU, jako v našem společném kulturním a politickém domě", uvedl Sobotka.

 

Motivace namísto setrvačnosti

 

Sobotka sám, zvolen jako mladý zástupce českých sociálních demokratů v roce 1997, byl sice proti deklaraci. Ale dnes je plný chvály: "Považuji Česko-německou deklaraci, vedle Visegrádské skupiny, za základní kámen česko-německých vztahů", uvedl Sobotka.

Nicméně jako předseda vlády varoval, že by nikdo neměl brát vynikající bilaterální vztahy mezi Německem a Českou republiku jako samozřejmost. "Naopak by nás měly povzbudit, abychom se v budoucnu snažili o udržení této kvality", uvedl Sobotka.

Německý ministr zemědělství Christian Schmidt, spolupředseda Česko-německého diskusního fóra, byl obzvláště potěšen tím, že v německo-českém dialogu nejsou žádná tabu. "Také se ukazuje, že mladší generace se již neřídí starými strachy", řekl Schmidt, poukazuje na to, jak dlouhou cesty vykonaly v posledních 20 letech německo-české vztahy.

 

Nepřítel v hlavě

 

Josef Zieleniec, český ministr zahraničí, který podepisoval deklaraci, ji vidí jako největší úspěch svého působení ve funkci. Na rozdíl od zapojení do EU a NATO, smíření s Německem není nic, co se bude dít samo od sebe. "Česko-německé vztahy byly komunisty používány, aby nás držely za železnou oponou. Abychom byli obelháni, že neexistuje jiná možnost než komunismus a komunistický blok. Že bychom jinak znovu byli obětí německých ambicí", uvedl Zieleniec. Takže v české psychice byly zakotveny obavy. Česká média v předstihu často mluvila o ohrožení české identity nebo národních zájmů. To byl další důvod, proč tato jednání byla provedena především v tajnosti, řekl ex-ministr zahraničních věcí.

 

Ale sudetští Němci měli s deklarací své problémy, připomněl mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt. Cítili se být opomenuti, protože jak Německo, tak Česká republika, chtěli jednat pouze na vládní úrovni. Mezitím však sudetští Němci vyhodnotit deklaraci jako pozitivní krok, řekl Posselt.

 

http://landesecho.cz/index.php/kolumnen/1416-jubilaeumskonferenz-wuerdigt-deutsch-tschechische-erklaerung

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf