Vynálezy do šuplíku. Proč Rusko nemá inovace?

 

Akademik Oleg Figovskij mluví o tom, že oligarchové v Rusku investují do fotbalových klubů, ale ne do univerzit, a věda stojí na pokraji propasti.

 

 

Oleg Figovskij. © / Frame youtube.com

Když žiji v Rusku, také jako vedoucí výzkumných projektů, upozorňuji na katastrofální stav ruské vědy a vzdělání. Vědci si stěžují na špatné financování ze strany státu ve srovnání se všemi zeměmi, a to i rozvojovými. Ale zároveň když procházím areálem jakékoliv univerzity v Izraeli, vidím mnoho známek toho, že budova univerzity či drahá vědecká laboratoř byly financovány nejbohatšími byznysmeny, kteří se v Rusku nazývají oligarchové.

 

 

Мiliardář Sergej Bělousov: v Rusku není nedostatek nových myšlenek

Hlavní americké univerzity byly založeny miliardáři. John D. Rockefeller, nejbohatší muž v historii - založil University of Chicago. Princeton byla založena čtyřmi bohatými vlastníky půdy, kteří poskytli univerzitní půdu a peníze. Jsou i současné příklady. Michael Bloomberg - bývalý starosta New Yorku, miliardář - daroval 300 milionů $ univerzitě Johna Hopkinse. Bill Gates - hlava "Microsoftu"  - založil největší světový soukromý charitativní fond. Ten vydal 1,5 miliardy § na stipendia pro nadané studenty z etnických menšin a 250 milionů $ na rozvoj škol ve Spojených státech. A vkládají ruští oligarchové investice do vědy a vzdělávání? Prakticky ne. Roman Abramovič koupil fotbalový klub "Chelsea". Alisher Usmanov koupil fotbalový klub "Arsenal". Sulejman Kerimov koupil fotbalový klub "Anji". Leonid Fedun koupil fotbalový klub "Spartak". Tento seznam, jak víte, může pokračovat ...

 

 

Prezident Ruské akademie věd Vladimír Fortov: „Ve vědě zůstali jen optimisté“.

 

Také prostředí ...

 

Ale existují i vážnější a základní problémy. Profesor na Massachusetts Technology Institute (MTI), Lauren Graham, to vyjádřil takto: Ruští vědci překvapivě obtížně hledají a prosazují inovace, to znamená zavádění vynálezů do života. Ruský vědec, například, je jedním ze dvou Nobelistů za rozvoj v oblasti laserové techniky. Ale teď není jediná ruská společnost, která by zaujímala nějaké významné místo na trhu laserových výrobků a technologií. Žárovky vynalezli v Rusku před Thomasem Edisonem. Ve skutečnosti použil Thomas Edison nápad ruského vědce Jabločkova. Ale pak americké společnosti obsadily tento trh. A žádná ruská společnost s nimi nezávodí. Proč? Graham věří, že Rusku se nedařilo vybudovat společnost, kde by nápady občanů mohly najít cestu k ekonomickému uplatnění. Všichni představitelé země, od dob carských po současnost, věřili, že odpovědí na problémy modernizace je sama o sobě technologie, spíše než socio-ekonomické prostředí, která přispívá k rozvoji a uplatnění nových technologií. Jaké prostředí? Jaké  inherentní prvky v něm? Demokratická forma vlády. Trh, kde investoři potřebují nové technologie. Ochrana duševního vlastnictví. Boj proti korupci a kriminalitě. Právní systém, v němž má obžalovaný má možnost se bránit, aby dokázal svou nevinu.

 

 

Stimulátor vědy, neboli „město budoucnosti“? Proč za 5 let nedostavěli Skolkovo

 

Nehledě na bohaté historické zkušenosti stále ještě není v Rusku přijato rozhodnutí, aby bylo vytvořeno prostředí  pro inovace a hledání přelomových objevů a inovací, k němuž patří nádherné město Skolkovo, a společnost "Rosnano". Graham popisuje rozhovor senior manažera MTI s ruskými kolegy v roce 2010 předtím, než došlo k vyšetřování vysoce postavených osob v souvislosti se Skolkovem. Americký manažer nevěnoval pozornost systému institucí a vazbám mezi univerzitami, nadacemi, investory ve vývoji inovací. Ale ruští besedníci neustále převáděli debatu na téma, jak vytvořit "nejlepší na světě" high-tech. V určitém okamžiku Američan nevydržel a zvolal: "Vy chcete získat mléko bez krávy!".

Povím o svém vlastním příkladu: Mám zkušenosti z více než 55leté vynálezcovské a vědecké činnosti. Prvních 30 let v Rusku a pak 25 let v zahraničí. Většina mých vynálezů uskutečněných v Rusku byla zaměřena na řešení konkrétních dílčích cílů průmyslu. Je to dobrý nápad, protože vám to umožní jejich uplatnění za krátkou dobu. Také na základě řešení krátkodobých problémů bylo často možné dosáhnout realizace dalších vynálezů, jako je slavné lepidlo "Bustilat". Nicméně mnohé z těchto vynálezů, například plastasfaltový beton (nanoasfalt), který jsem vynalezl v letech 1959-1960, našel použití až za 25 let. Jiné nebyly nikdy využity ke komerčním účelům.

 

Аnatomie neúspěchů. Co dala zemi parta, kterou vede Čubajs? Podrobněji.

Zhroucení vědy

 

V případě neexistence potřebného socio-ekonomického prostředí statisíce vědců odjely a odjíždějí jen proto, že zde nemohou realizovat své inovace. Ale na Rusko v posledních letech dopadla ještě další rána - kolaps (neboli  tzv. reorganizace) Ruské akademie věd. Vědci bijí na poplach: v nedávném dopise prezidentovi akademie píší: "Doba politické korektnosti je u konce, je čas nazývat věci pravými jmény. Nyní je jasné, že za poslední tři roky nepřinesla reforma základních věd v Rusku dosud žádné pozitivní výsledky. Stojíme na pokraji konečné likvidace konkurenceschopné vědy - jednoho z tradičních pilířů ruského státu".

 

Obrátí úřady pozornost k tomuto výkřiku zoufalství akademiků? Pokud ne, pak v několika letech může Rusko zůstat nejen bez inovací, ale celkově také bez vynálezů a vědy.

 

Názor autora se nemusí shodovat s pozicí úvodníku

 

http://www.aif.ru/society/opinion/izobreteniya_v_stol_pochemu_v_rossii_net_innovaciy

 

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf