Vyložený hazard
V roce 89 byla řada lidí přesvědčena, že se konečně začnou naplňovat slova písně Marty Kubišové, která budila naději, že „vláda věcí tvých se k tobě navrátí“. Zcela nepochybně k tomu došlo, všechno však, jak se zdá, má své meze.
Rozhovor s Jiřím Drahošem opět připomněl, že v éře internetu není dost dobře možné pořádat referenda o skutečně závažných otázkách. Skrze internet nasají lidé tolik dezinformací, že by byl vyložený hazard nechat je rozhodovat o něčem podstatném.
Z podobných tvrzení plynou dva závěry. První doporučení by mohlo znít: pokud pořádat referenda, tak jedině o věcech naprosto podružných. Lidé získají dojem, že se k něčemu přece jen vyjadřovat mohou, a důležité věci budou beztak ošetřeny jinde.
Rejpalové by mohli namítnout, že je pak záhadou, k čemu má vlastně sloužit takzvaná občanská společnost. Proč by se měli lidé občansky angažovat, jestliže rozhodování o jejich osudech je stejně nutné přenechat expertům a příslušným odborníkům.
Druhý závěr navozuje rozpaky ještě větší. Jestliže jsou pouzí občané bez příslušného proškolení neschopni rozlišit pravdu od dezinformací, jak je možno svěřit jim rozhodování ve volbách? Jsou snad volební kampaně méně zatíženy dezinformacemi než všelidová referenda? Zajisté by nebylo vhodné před volbami internet jednoduše vypnout. Neměl by však být volební průkaz vázán na osvědčení o absolvování nějaké formy mediálního proškolení? Při zoufale nízké úrovni mediální gramotnosti by bylo přece nezodpovědné lidu vládu nad jeho věcmi navracet.
Před rokem 89, kdy vládla jen jedna politická strana a média byla důsledně kontrolována, říkalo se o některých lidech, že jsou pomýlení. Dnes existuje pluralita stran a nespočet zdrojů informací docela mimo kontrolu. Pokrok se prostě nedá zastavit. A tak máme namísto hrstky pomýlených jedinců rázem celý dezinformovaný národ.
Prof. J. Keller
Přišlo e-mailem