Více než polovina německých úředníků byli bývalí nacisté

 

Padesátčtyři procent z celkového počtu úředníků ministerstva vnitra v německém spolkovém státě byli bývalí nacisté a stát se je ani nesnažil nahradit ...

 

Navzdory denacifikaci se teď zjišťuje,  že ve státním aparátu v západním Německu pracovalo nemalé množství bývalých nacistů, na rozdíl od toho v bývalém východním Německu bylo vyloučeno zaměstnávat ve státní správě bývalé nacisty.

 

To nejde jen tak zlikvidovat svou minulost mávnutím ruky, a Němci se zřejmě snaží vyčistit své nechvalně známé Augiášovy chlévy po pádu Třetí říše. Studie Centra pro výzkum soudobých dějin (ZZF), ukázala, že více než polovina zaměstnanců německého ministerstva vnitra (54%), po druhé světové válce byli bývalí nacisté.

 

V letech 1961 až 1966 provedla spolková vláda  "čistku" těchto úřadů, ale přesto až dvě třetiny zaměstnanců ministerstva vnitra byli bývalí členové nacistické strany.

 

I v NDR, kde se komunistický režim pokusil odstranit z veřejné služby bývalé stoupence Adolfa Hitlera, bylo podle ZZF 14% státních zaměstnanců bývalými nacisty.

 

Pět až osm procent zaměstnanců ministerstva vnitra v Bonnu dokonce vstoupilo v letech 1930 až 1940 do  SS.

 

Tyto statistiky mohou překvapit, ale historici poukazují na to, že členství v nacistické straně nebylo nutně považováno za špatnou věc na počátku roku 1950, ale spíše za touhu sloužit své zemi v neklidném období.

 

Během následujícího desetiletí nepropouštěl spolkový stát úředníky za jejich aktivní spolupráci s diktátorskýmo režimem  Adolfa Hitlera. Tato politika umožnila reakcionářským úředníkům pokračovat v práci pro stát, aniž by někdo na ně někdo upozornil.

 

Výzkumníci ZZF nyní chtějí zjistit, jakou roli sehráli bývalí nacističtí úředníci, kteří si udrželi svá pracovní místa i po válce..

 

Studie ZZF potvrzuje, že pro Německo je rozhodně těžké zbavit se své těžké minulosti.

 

 

Poslanec die Linke Hunko zjistil, že současná vláda kancléřky Angely Merkelové ročně vyplácí asi 107 tisíc eur (zhruba 2,9 milionu korun) žijícím španělským dobrovolníkům, kteří šli za druhé světové války bojovat na východní frontu proti Sovětskému svazu v rámci takzvané Modré divize, nebo jejich blízkým. Hunko označil za "skandální, že 70 let po válce Německo stále platí... nacistickým kolaborantům".

 

(rp,prvnizpravy.cz,lepoint)