Ústecké setkání
Studijní text
O "česko-německých setkáních na Ústecku, které rozsahem a účinkem daleko město přesahují", informovala profesorka Kristina Kaiserová, ředitelka Institutu slovansko-germánských studií na FF UK Ústí, před Ackermann-Gemeinde diecézí Mohuč.
Collegium Bohemicum má centrální polohu, která spojuje muzeum s životem a kulturou Němců v Čechách. Tato instituce vznikla po roce 1989, informovala Kaiserová. Ale spojení Čechů a Němců na osobní úrovni již nastalo dříve. Úkolem Collegia je zabývat se historií Němců v Čechách a připravovat projekty pro německo-českou historii. Problémem byly finanční těžkosti města a Collegia s financováním všech těchto úkolů. Avšak dostavila se podpora EU muzeu. Dosud zde byly speciální výstavy; idea stálé výstavy ještě čeká na svou realizaci. Potřebné finanční prostředky budou, nová správní a vědecká rada udává perspektivu. V roce 2019 by měl být projekt stálé expozice uskutečněn.
Dobrým příspěvkem k německo-českým setkáváním je český jazykový kurz Collegia Ustensia, projekt univerzity a Ackermann-Gemeinde. Kurz bude trvat 14 dní, účastníci budou rozděleni podle předchozích znalostí do pěti skupin. Pobožnost, zpěv, odpolední výlety náleží k programu, stejně jako večerní přednášky. To je podstatná změna. Zpočátku bylo tématem česko-německé napětí, dnes zeměpis a dějepis. V sobotu budou účastníci pozváni na výlet.
Pak Kristina Kaiserová představila v Ústí publikované knihy. V "Oblasti na hranici" („Die Regionen an der Grenze") mají zásadní roli společensko-kulturní a ideové přeměny v historii příhraničního regionu severozápadních Čech. Díky podrobnému výzkumu dostanou čtenáři plastický obraz kolektivní identity ve složité oblasti tohoto regionu.
Obrazová kniha s textem "Franz Josef Umlauft" čerpá ze života Franze Josefa Umlaufta, narozeného v roce 1883 ve středostavovské rodině ve Spanndorfu u Ústí. Byl jedním z vůdčích osobností německého národního obrození, které nepovstalo z paláců, ale z "chatrčí". V umělecké knize "Rudolf Popper" představují Kristina Kaiserová a její manžel Vladimír malíře českého severozápadu, narozeného v roce 1873.
Gerold Schmiedbach, Sudetendeutsche Zeitung, 1.7.2016, str. 11
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf