Trapas české diplomacie. Jsme skutečně "nezávislou zemí"?


Před listopadem 1989 byla československá zahraniční politika jen hlásnou troubou Moskvy. Ministerstvo zahraničí v Černínském paláci bylo jen zbytečným luxusem. Do naprosto stejné situace se dostává v posledních letech současná česká zahraniční politika. Pravicové vlády Českou republiku staví do role vazala americké diplomacie. Posledním příkladem vazalství je postoj a zejména hlasování o uznání Palestiny za nečlenský stát OSN. Hlas České republiky proti tomuto návrhu byl osamocený. V Evropě, dle komentářů z medií, jsme byli dokonce jediní. Ve Valném shromáždění OSN svůj nesouhlas vyjádřil vedle České republiky, ještě Izrael a USA a několik dalších států, které často na mapě bez lupy ani nenajdeme. I to něco naznačuje.


Naše tradiční přátelství a dobré vztahy s Izraelem, přece neznamenají, že budeme jednostranně posuzovat vývoj v této oblasti. Je třeba připomenout, že v období poválečném stála Československá republika u zrodu státu Izrael. Vedle životně důležitých dodávek zbraní, na území Československa po roce 1948 probíhal výcvik letců, ale i československých dobrovolníků, kteří bojovali za samostatný stát Izrael. Jedním z nich byl i hrdina od Sokolova Antonín Sochor, který se podílel na výcviku brigády Haganah v Izraeli. Vystupovali jsme téměř osamoceně za stát Izrael. Hájili jsme jeho právo na existenci i se zbraní v ruce.


Dnešní postoj České republiky, je v protikladu s naším postupem při jednostranném uznáním samostatnosti Kosova. Také tehdy jsme postupovali proti zájmům České republiky. Kosovo bylo vždy historickou součástí Srbska. Český národ a srbský národ spojovalo po staletí tradiční přátelství. Přes tyto skutečnosti, jsme podpořili jednostranný vznik Kosova, v rozporu s mezinárodními právy. Stalo se tak i v rozporu s Chartou spojených národů. Také v tomto případě jsme postupovali ve shodě s USA, proti vůli srbské vlády. Ani zde jsme neměřili stejně, náš pohled byl jednostranný, byl namířen proti celistvosti Srbska.


Zahraniční politika České republiky je dnes zcela ve vleku politiky USA. Rozdáváme rady všude kolem. Kritizujeme, kde se to hodí. Jednou je to Ukrajina, podruhé Rusko, či Čína. V naší veřejnosti není ještě zapomenut americký radar, který byl i přes ujišťování o opaku, namířen proti Rusku. Nečasova vláda ve své politické omezenosti zapomíná na zájmy a postavení České republiky. Tedy i na obchodní a ekonomické priority našeho státu, často založené na historických zkušenostech. Nečasova vláda svými často nezvratnými kroky škodí České republice. V tomto posledním případě se dostala do naprosté mezinárodní izolace. Co ještě musí přijít, aby odešla.

Přemysl Votava

Jsme skutečně „nezávislou zemí“?


ČR se na mezinárodní scéně zase jednou zostudila jako vazal USA

OSN velkou většinou hlasů poskytla Palestincům status nečlenského pozorovatelského státu OSN

ČR hlasovala proti, spolu s Palau, Nauru, Mikronésií, Marshallovými ostrovy, Panamou, USA, Kanadou a Izraelem


Valné shromáždění OSN hlasováním poskytlo Palestincům zvýšený status - navzdory ostrému odporu USA a Izraele. Palestinský prezident Mahmoud Abbas řekl na Valném shromáždění, že bylo hlasování "poslední šancí jak zachránit řešení formou dvou států".


Izraelský zástupce tvrdil, že hlasování "vrátilo zpět" mírový proces, zatímco Spojené státy se vyjádřily, že rozhodnutí bylo "nešťastné".


Pro posílení statutu Palestinců v OSN hlasovalo 138 zemí. 9 zemí, včetně České republiky, bylo proti. Není jasné, proč česká vláda zastává fundamentalisticky protipalestinské postoje, ledaže mají státní úředníci potřebu lézt kamsi USA tak, jak kdysi projevovali rektální alpinismus Sovětskému svazu. Pokud je to důvodem, je pozoruhodné, že je ČR jedinou z postkomunistických zemí, která se tak chová. Zmateně se mě ptají Britové, proč se Češi chovají jak pitomci, co z toho mají, neumím to vysvětlit. (JČ)


Palau, Nauru, Mikronésie, Marshallovy ostrovy, Panama, Kanada a Izraelem jsou klientské státy USA. Je ostuda, že je mezi nimi i Česká republika. Polsko tak hluboko nikdy nekleslo, vždy vědělo, co a proč, když to co chtělo nemohlo dostat, změnilo pozici, píše Karel Dolejší. Tak jako ČR nehlasovaly ani Rumunsko, Bulharsko, Maďarsko či země bývalé Jugoslávie. Nemluvě o pobaltských zemích. No, prostě ostuda.


Stovky Palestinců po oznámení zprávy oslavovaly v ulicích města Ramallah na Západním břehu Jordánu.

Přišlo e-poštou


Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz