Chceme stavět mosty
"Za nejdůležitější považuji vést dialog," zdůraznil ministr kultury Daniel Herman, který se dne 27. května 2014 na pozvání předsedy Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Jaroslava Vodičky zúčastnil jednání jeho ústředního výboru.
Přijetím pozvání tak ministr reagoval na dopis zaslaný letos v březnu premiérovi Sobotkovi, v němž kromě jiného ČSBS kritizoval skutečnost, že Daniel Herman se stal předsedou Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG) v ČR.
Během velice otevřené diskuse si členové ÚV vyslechli ministrovy názory a postoje. Mj. se dozvěděli, že pan ministr pochází z rodiny, kterou velice citelně a nemilosrdně zasáhla druhá světová válka a německý nacismus. Mnoho jejích členů zahynulo v koncentračních táborech.
Daniel Herman upozornil, že SAG je mnohem starší než Sudetoněmecký Landsmanschaft, s níž je někdy SAG spojován. SAG vznikl v roce 1946. Název Ackermann-Gemeinde je odvozen od středověkého literárního díla Ackermann aus Böhmen/ Oráč z Čech (Vyšehrad, 1994), které napsal Jan ze Žatce, rodák ze západních Čech a notář Nového Města Pražského. Je to dialog člověka se smrtí o životě a smrti, o smyslu života, o bolesti...
Zakladatelé Ackermann-Gemeinde byli natolik zasaženi tímto dílem, že po něm pojmenovali své sdružení. Od svého vzniku se SAG distancoval od revanšistických tendencí. Jeho hlavním smyslem je dialog.
Jak ministr kultury poznamenal, máme obrovské štěstí, že žijeme v Evropské unii -
v Evropě bez válek. Vyjádřil znepokojení nad narůstající xenofobií, rasismem, které označil za fašizující tendence, a současně podtrhl význam KULTURY PŘIPOMÍNÁNÍ, tedy hledat poučení v minulosti s přesahem do budoucnosti.
Členové ČSBS ocenili upřímnost a otevřenost ministra Hermana i skutečnost, že si na ně udělal čas a přišel mezi ně.
Na závěr se shodli, že v dialogu budou pokračovat.
Národní osvobození, č. 12, str.3
Několik poznámek k tiskové zprávě o návštěvě Mgr. D. Hermana na ÚV ČSBS
Především v uvedeném textu, publikovaném v Národním osvobození, č. 12, na str. 3, dochází k záměně Ackermann–Gemeinde (AG) a Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG), i když oba subjekty jsou si velmi a velmi blízké, nelze je zaměňovat.
AG, nikoliv tedy SAG, je skutečně starší než sudetoněmecký landsmanšaft. Bezprostředně po odsunu z Československa si Němci vytvářeli svépomocné organizace, z nichž první vznikaly a rozvíjely se na v rámci katolické církve. A právě z nich, jejich sjednocením a dalším vývojem vznikla AG. Postupně se vytvářely i další organizace, a to krajně pravicový a nacionalistický Witikobund (Wb) a sociálně-demokratická Seliger-Gemeinde (SG). Spojením těchto tří složek vznikl i sudetoněmecký landsmanšaft (SL). Při jeho formování sehrála svou úlohu i zásada, že SL bude zastupovat všechny „vyhnané“ Němce z Československa.
Můžeme tedy konstatovat, že AG je jednou ze základních složek SL, a to od jeho vzniku až do současné doby.
Pobočka německé AG byla počátkem 90. let minulého století založena v Praze. Její kancelář vedl Anton Otte. Teprve koncem 90. let z pražské AG vzniklo Sdružení Ackermann-Gemeinde v čele s českým vedením. V této souvislosti je nutné konstatovat, že SAG převzala jméno německé AG i jeho cíle a celkový charakter činnosti. S AG SAG dále spojují společné spolkové sjezdy, někdy se užívá i termín říšské sjezdy, a také společné spolkové vedení, které volí pověření zástupci AG, SAG a Junge Aktion. Jedním z těchto sjezdů byl i plzeňský, na kterém samozřejmě vystoupil též B. Posselt jako mluvčí SL. Na druhou stranu se AG i SAG zúčastňují sjezdů sudetoněmeckého landsmanšaftu.
Z hlediska formálně právního je AG, rovněž tak i SAG, samostatným spolkem. Fakticky je AG však složkou SL. SAG je silně propojen s AG a jeho prostřednictvím i se SL. Jsem přesvědčen, že řeči o tom, že SAG nemá nic společného se SL jsou jen snahou zastřít nepříjemnou skutečnost a vylepšit jeho postavení v republice.
O návštěvě D. Hermana v bavorském Mnichovu píše např. Sudetendeutsche Zeitung z 11. dubna 2014 na str. 1 a 2:
V rámci své první návštěvy v nové funkci setkal se český ministr kultury Daniel Herman s bavorským kolegou Ludwigem Spaniem. Herman jako předseda české Ackermann-Gemeinde, doprovázený asistentkou Terezou Procházkovou, našel také cestu do sídla spolkové Ackermann-Gemeinde. Tam se sešel s Dietrem Olbrichem, dr. Waltrem Rzepkou. D. Herman je ve styku s B. Posseltem. Spolupráci bude prospívat Muzeum dějin německého obyvatelstva v českých zemích v Ústí nad Labem a Sudetoněmecké muzeum v Mnichově. Bavorský ministr Ludwig Spanie poděkoval Hermanovi a řekl, že ještě před létem by rád kvůli kulturní spolupráci jel do Prahy. Bez silného bavorsko-českého srdce nemůže být silná ani Evropa. (Zkrácený a volný překlad ing. J. Liška)
Sudetenpost, 10.4.2014, na str.2., píše o ministrovi Hermanovi jako o přátelském k sudetským Němcům. D. Herman rozmlouval v Norimberku se Siegbertem Ortmanem, sudetoněmeckým předsedou v Norimberku.
Jak vidíme, pan ministr D. Herman má čilé a bohaté styky se sudetskými Němci. Nic ostatně nového. Přesto však uvedený náhled do německého tisku nám hodně napovídá a umožňuje nám udělat si určitý obrázek o D. Hermanovi i o SAG. Stačí, když budeme trpělivý a nějaký měsíc budeme sledovat jejich aktivity.
Připravil dr. O. Tuleškov
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz