Vážený pane ministře,
s vrcholným znepokojením jsme byli informováni o stanovisku pražské památkové péče k pomníku britských a československých letců Royal Air Force. Podle zprávy ČTK pražská památková péče zaujala k pomníku negativistické stanovisko a odůvodnila je argumenty typu "přílišného monumentalismu, nevhodnosti dané lokality na Klárově, blízkosti již jiného pomníku II. odboje" atp. Poté jsme informováni, že Vaše ministerstvo vzalo tuto argumentaci za svou a potvrzuje toto negativistické stanovisko a tím i záměr přemístit pomník na jinou lokalitu.
K tomuto postoji pražské památkové péče a k záměru přemístit pomník letců RAF jinam zaujímá naše jednota ČSOL, Svaz letců ČR v Brně a OV ČSBS Boskovice následující stanovisko.
Pomník letců RAF v Praze-Klárově je vrcholem iniciativy občanů Spojeného království ocenit záchranný boj letců o demokratickou civilizaci nejen Spojeného království,ale i celé okupované Evropy v osudové chvíli zápasu o bytí a nebytí civilizace proti hunským hordám nacistických fanatiků luftwaffe. Tehdy se rozhodovalo o osudu euroatlantické civilizace proti soumraku bohů germánských nacistických tlup. V tomto svatém boji položili život naši českoslovenští piloti v počtu téměř pěti set bojovníků. Jejich jména jsou ve Spojeném království chována v patřičné úctě a vytesána na tamních pohřebištích a v královské kapli v Londýně ve Westminsteru. Zatímco u nás jim po desetiletí nebyla věnována pozornost.
Občané Spojeného království dali České republice dar okřídleného lva na jejich památku, a tím se stal tento pomník kenotafem, na který se vztahuje nejen kulturní památkový zákon,ale především zákon o válečných hrobech a pietních místech č.122/2004 Sb. v gesci Ministerstva obrany ČR. Tedy nejenom Ministerstvo kultury, ale i Ministerstvo obrany je povinno dodržet zákon. Byl-li pomník již instalován, nelze s ním manipulovat libovolně, a jen na základě pouhých umělecko historických kritérií, navíc hrubě diskutabilních. Těmto kritériím jsou nadřazena kritéria válečného hrobu a pietního místa, což zajisté uznáte. Identita pietního místa pomníku jakožto kenotafu totiž je nepopiratelná! Přednost tudíž dle nás má zákon o pietních místech a válečných hrobech - a nelze argumentovat pseudoargumenty typu přílišného monumentalismu a nevhodné lokality. Nám naopak se jeví Klárov jako lokalita optimální, protože tam je nejvyšší frekvence zahraničních i tuzemských turistů, kteří tak mohou shlédnout tento kenotaf uctívající památku padlých čs. a britských pilotů II. světové války! Pražská památková péče naprosto nevhodně, nemístně vytěsnila otázku kenotafu ze své argumetace.
Doposud neměli čs.letci a jejich britští spojenci žádný pomník tohoto typu na území republiky a proto je zcela nemístné tímto pomníkem manipulovat. Kdyby přesto došlo z mocenskopolitických důvodů (jiné v této kauze neznáme!) k záměru přemístit tento pomník, pak jediným důstojným místem v Praze,který by se vyrovnal Klárovu, by bylo nádvoří Pražského hradu např. u monolitu. Ale myslíme, že manipulovat pomníkem v dané situaci je nanejvýše nevhodné. Postoj pražské památkové péče je podle nás skandálním a neetickým popřením mezinárodního významu tohoto velkorysého daru občanů Spojeného království českému národu a památce čs.a britských letců !
V dokonalé úctě
Brig.generál Emil Boček v.v., předseda Svazu letců Brno
Ing.pplk.v.z.Jaroslav Jarolím,předseda ČSOL Brno I
PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, předseda OV ČSBS Boskovice
Brno, dne 18.září 2014, projednáno a schváleno na výborové schůzi ČSOL Brno I.
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz