Smíření 2016 - Mladí Češi zvou vyhnance do Prahy
07-11-2016 Markéta Kachlíkova
Němečtí pamětníci vyhnání po válce a jejich potomci, stejně jako mladí Češi a Češky, se sešli minulý víkend v Praze. Setkání mělo motto "Smíření 2016".
Ke stažení: MP3
Mladí lidé z České republiky zahájili projekt "Smíření 2016". Je to ve spolupráci se sdružením Antikomplex a společenstvím Ackermann-Gemeinde, které sdružuje sudetoněmecké katolíky. Idea pochází od Vlaďky Vojtíškové, novopečené matky, která studovala medicínu a žurnalistiku:
"Studovala jsem před šesti lety v Drážďanech. Tam jsem se setkala s některými vyhnanými a hovořila s nimi o jejich vzpomínkách. To mě opravdu ovlivnilo, protože jsem předtím moc nevěděla".
Dokonce tehdy přišla Vlaďka i na myšlenku setkání.
Koncert a výstava umění
"Domluvila jsem ji s kamarádkami, sochařkou Josefínou Jonášovou a skladatelkou Eliškou Cílkovou. Eliška mi řekla, že by ráda zkomponovala skladbu pro vyhnance. A Josefína chtěla udělat uměleckou instalaci. "
Obě práce byly uvedeny při "Koncertu usmíření" v kostele svatého Antonína v Praze, minulou sobotu. Kromě toho byla také otevřena výstava "Pod jednou střechou".
Pod jednou střechou
Klub Antikomplex vystavuje příběhy o česko-německém přátelství ze sedmi míst v České republice. Jde o přátelství mezi bývalými vyhnanými obyvateli konkrétního domu a dnešními českými osadníky v příslušném místě.
Výstava „Pod jednou střechou“ (Foto: Markéta Kachlíková)
Pozvání na setkání v Praze přijalo asi 90 účastníků z Německa. Lieselotte Steinerová, narozená v roce 1931, byla jedním z nejstarších hostů. Pro ně bylo setkání v Holešovicích návratem domů:
"Ano, ano, byla to sem cesta hlubokého zážitku, protože jsme byli zvyklí zde žít."
Očití svědci a jejich potomci
Na konec války se Lieselotte Steinerová pamatuje velmi dobře:
"Nejprve totiž byly pouliční boje. Byly postaveny barikády. A pak jsme museli rychle do protileteckého krytu. Poté jsme se nikdy nevrátili do bytu. Byli jsme odvedeni na Štrossmajerovo náměstí. Když nás tam shromáždili, šlo to pak velmi rychle. Pravděpodobně tlampače šířily hrozné zprávy, které se dostaly k nám. Byli jsme pomalováni pomocí olejových barev hákovými kříži na zádech a na čele. Zepředu to šlo dolů, ale hákový kříž na kabátu, vydržel týdny."
Martina Büchelová představuje generaci potomků:
" Vždycky jsem se cítila být bez domova. Vyrostla jsem ve Frankfurtu, ale nikdy jsem se necítila jako Frankfurťan, ale vždy bez kořenů. Nebyla jsem to jen já, pociťovalo to mnoho potomků vyhnanců z mé generace."
Dnes Martina Büchel hledá své kořeny na Kravařsku, v regionu severní Moravy, odkud pocházel její otec.
" Jsem také na stopě mých příbuzenských, kulturních a křesťanských kořenů. A to mě dělá šťastnou. "
Rudolf Schroth je rodilý severo-Moravák, narozený v Lipových Lázních. Přišel jako čtyřletý do Bavorska:
"Snažíme se jako členové společenství Ackermann-Gemeinde o německo-české přátelství, o usmíření. Jsem rád, že mladí lidé založili klub Antikomplex. Staří lidé jsou možná trochu rozpačití a strnulí v pojetí historie. Vzhledem k tomu neočekávám nic víc. Naděje spočívá v mládí."
Další vzpomínky pamětníků můžete slyšet u nás, ve vydání našeho seriálu "Dnes u mikrofonu." Výstava „Pod jednou střechou“ bude do konce listopadu v Národní technické knihovně v šestém pražském obvodu.
http://www.radio.cz/de/rubrik/tagesecho/versoehnung-2016-junge-tschechen-laden-heimatvertriebene-nach-prag-ein
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf