Slované: Filosof Česlav Kirvel říká, že bez spojenectví nebude rozvoj

Irina Ušakova


Profesor Česlav Kirvel z běloruské univerzity v Grodně poskytl rozhovor autorce článku.


Pro východní Slovany je v této chvíli nejdůležitější zformování východoslovanského civilizačního centra rozvoje a moci na vlastním kulturně civilizačním základě. Spojená Evropa nepovažuje pravoslavné východoslovanské národy za svou součást a v dohledné době zřejmě ani nebude. Podobné je to se vztahem s národy islámského světa (především JV Asie). Proto nezbývá nic jiného než se buď konzolidovat, sjednotit se a vytvořit vlastní centrum rozvoje a moci, anebo ze sebe udělat "etnografický materiál", vhodný pro rozkvět jiných civilizačních center rozvoje.


Ukazuje se, že jenom ve spojenectví mezi sebou a také s některými dalšími zeměmi se mohou slovanské národy zachovat a najít své místo ve světě. Další důležitý aspekt je, že v současném světě mají perspektivu pro své přežití a rozvoj jen ty země, které jsou bohaté surovinami, včetně energetických, anebo takové, které ovládly hi-tech. Faktorů by bylo více, ale dnes jsou hlavní tyto.


Porovnejme situaci ve Spojených státech amerických a v Ruské federaci. Obyvatelstvo USA představuje 4% světové populace a přitom spotřebuje přibližně 40% přírodních i energetických zdrojů. V Rusku žijí 3 % světové populace, ale na jeho území se nachází 1/3 světových energetických a surovinových zdrojů. Pro světovou politiku je to důležité. Zde se koncentruje hybná síla a jsou zde k ní klíče.


Světová civilizace se dnes podobá neblaze proslulému Titaniku s jeho trhlinou v trupu po střetu s ledovcem. Stalo se, že v našem obráceném světě, v němž je všechno propočteno, změřeno a vše se ukázalo nedostačující, má právě Rusko ve světě nejvíce existujících "záchranných člunů". To vše zásluhou polokočovného ruského mužika, který šel, šel, až došel k Beringovu průlivu a otevřel Ruskou Ameriku. Lidé hledali svobodu (na Donu, na Sibiři) a osídlovali stále nová území.


Scénář rozvoje východoslovanských národů je dvojí:


1. Jestliže se Bělorusko a Ukrajina zcela odtrhnou od Ruska, poruší svazky historické, hospodářské, vědecké, vojenské a jednoduše lidské, oddělí se. Současný Západ je potřebuje ze dvou důvodů. Za prvé kvůli oslabení Ruska. Potřebuje na něj nalíčit past, nedat mu možnost vytvořit své samostatné centrum rozvoje moci a chce získat bezproblémový přístup k jeho zdrojům. Za druhé potřebuje zastavit vylidňování vlastních zemí a doplnit tamní obyvatelstvo o bílé pracovní síly z Běloruska a Ukrajiny. Potřebuje snížit počet pracovníků z chudého jihu, z Afriky, Asie a Jižní Ameriky. K ničemu jinému je Západ nepotřebuje. Musí si udržovat monopol na hi-tech výrobu, což je základní podmínka jeho dominance ve světě. Ovšem co Západ nepotřebuje, je ukrajinský a běloruský duchovně mentální a kulturně civilizační potenciál.


Proces tohoto charakteru by způsobil urychlení a prohloubení destabilizace světa. Země, které opustily nejvzdělanější, kvalifikovaní a ekonomicky aktivní obyvatelé se změní na parazitní státy, neschopné samostatné existence a bez formální správy. Budou součástí batsko - černomořského koridoru, který oddělí Rusko od Západní Evropy a Bělorusko a Ukrajina se mohou změnit na jalovou periferii a vyvrhele Eurasie.


Oddělení Ukrajiny od Ruska si geopolitičtí konkurenti přáli dávno. Byl to už Bismarck, který tvrdil, že sílu Ruska je možno rozvrátit jen odtržením Ukrajiny. K tomuto účelu se musí zkorumpovat a naprogramovat chování elit.


2. Jestliže Rusko, Bělorusko a Ukrajina vytvoří samostatné regionální centrum rozvoje a moci, je možné, že se do sféry jejich vlivu dostanou i další země a národy. Potom bude Rusko moci zachovat celistvost a uchovat si bohatství svých zemských hlubin.


Pokud Rusko, Bělorusko a Ukrajina nevytvoří těsný hospodářský, politický a vojenský svazek, nestanou se samostatným centrem rozvoje a moci, potom je čeká degradace a zánik. Každou z nich zvlášť rozdrtí globalizace, případně jiná centra moci. Proti východním Slovanům i dalším národům se vede informační válka a mnohé z jejich dětí už jsou jejími "invalidy". Národům se vnucuje konzumní ideologie a psychologie hédonismu a nepřijímá se kultura práce a pracovní askeze, takže se lidé mohou změnit na otroky 21. století, drobným směnným penízem na světovém pracovním trhu.


Otroctví 21. století nepotřebuje okovy a řetězy. Je trhem laciné pracovní síly, územím k umisťování škodlivých výrob a škodlivých odpadů, místo pro odkládání nekvalitních výrobků a k získávání surovinových doplňků pro cizí země. Toto nesmějí východní Slované dopustit.


Naděje zabránit takovým událostem je v tom, že ruský svět má vedle svých mesiášských idejí také v kritických chvílích schopnost vyvinout ohromnou energii a k tomu schopnost maximální mobilizace všech svých materiálních a duchovních rezerv pro dosažení všenárodních cílů. Historie dokládá období, kdy se Rusko změnilo v ohromnou pokusnou laboratoř lidství.


Není vyloučeno, že se Rusko zakrátko znovu vzchopí, vzplane energií a představí světu bezprecedentní experiment: příkladně průlom do duchovně-ekologické civilizace.


Rusko, byť ponížené, zůstává mohutné, byť vypleněné, zůstane bohaté. V Rusku je stále silná hloubka morálních základů a pravzory národního povědomí.


Převzato z File-rf.ru Únor 25, 2013, Outsider Media



Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz