My, co jsme zažili výuku dějepisu v letech před válkou, se nestačíme divit. I když je nutno uvést, že v době protektorátu tento předmět zmizel ze školních osnov a v zeměpisu převládla snaha bezvadně znát vše, co se týkalo Velkoněmecka. Ty mezery po válečných letech se nechaly dohnat, záleželo na každém, jaký projevil zájem.
List odsunutých Němců pokračuje v tom duchu, jak vše bylo v době nacistické nadvlády. Takže i nyní se lze dočíst, že Chomutov byl původně německé město, jehož německé kořeny se utvářely ve 12. 13. století. Za svou existenci může - ba určitě má – děkovat řádu německých rytířů. K jedné významné události došlo prý o Květné neděli 1421, kdy zlí husité Chomutov velmi poničili. Zahynulo při tom na 2500 občanů. Ti zbylí – v počtu pouhých třicet – museli mrtvé pohřbít. Jezuitský řád i v pohraničí byl hrází proti protestantům. Tak však sloužil u nás všude.
Autor tohoto textu – jakýsi M. Kess, uvádí dále, že v r. 1930 byl Chomutov, po Ústí nad Labem, Liberci a Jablonci , čtvrtým největším německém městě v Čechách. Žilo v něm 33.000 obyvatel, Čechů z toho 4.500.
Tak vida, nás učili, že Němci přicházeli na pozvání krále a ono to bylo takhle. Nu, asi jako veš v kožichu. Mohli bychom se usmát, kdyby… Kdyby v jiném čísle těchto novin z července minulého roku nebylo uvedeno, že v rámci společné návštěvy bavorského premiéra, ministra kultury téže vlády a Posselta se konala i u ministra D. Hermana společná sešlost. Jistě tato schůzka mohla být i pracovní, ale … V Sudetendeutsche Zeitung je zdůrazněno, že náš ministr kultury má v česko-německých vztazích ústřední úlohu, klíčový význam! Sami přiznávají, což my dávno víme, ale pan ministr ve své zřejmé „skromnosti“ popírá.
Inu, Sobotkovi se vláda povedla, výběr má skvostný. Nelze se divit, že sociálním demokratům hlasy ubývají. Po velkých nadějích po Nečasových kotrmelcích, selhávají i v diplomacii. Takže pán z Orlíku může být spokojen. On, stejně jako Hermann v hlubokosklonu uznávají „Oráče“ (Ackermann-Gemeinde). Nepříliš dávný říšský sjezd Ackermann-Gemeinde, tedy společný sjezd českého Sdružení Ackermann-Gemeinde a německé Ackermann-Gemeinde se sídlem v bavorském Mnichově, se konal dokonce pod záštitou K. Schwarzenberga, tehdy ještě místopředsedy vlády a ministra zahraničních věcí ČR. Pozvánka na tento sjezd byla, jak jinak, až na několik málo českých slov, německá. To i za protektorátu byly i úřední listiny německo-české. A nyní hle, po letech, již téměř celá pozvánka, pouhá pozvánka, jen v němčině. A pak že v česko-německých vztazích nepostupujeme dostatečně rychle a vyváženě.
Dnes pro změnu na postě mistra zahraničí máme „Za – orálka“ a je to stejné, ne-li v některých směrech ještě horší.
Zřejmě musíme dát za pravdu B. Posseltovi, který svého času pronesl moudrá slova o současné české vládě, tj. vládě premiéra B. Sobotky. Řekl, že sobotkovci, jmenovitě vrchní oráč v ČR a současně ministr kultury, D. Herman, ve vztazích se sudety začali tam, kde skončili nečasovci. Velmi přátelské vztahy pana Hermana k sudetům jsou jimi obzvlášť ceněny.
Josef Sedlák, Plzeň
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz