Schwarzenberg říká o sobě německy, že je nejdříve Schwarzenberg, a pak Böhme a nikoli Tscheche
„Německá historička Barbara Tóthová v článku Kolibřík z Prahy (Cicero, 2, 2011, str. 48-51) píše, že sudetským Němcům dělá dobře, když Schwarzenberg říkává o sobě německy, že je nejdříve Schwarzenberg a pak „Böhme“ (jak je uvedeno na str. 49 v časopise) a nikoli „Tscheche“. (Překlad J. Liška)
Je sice hezké od pana K. Schwarzenberga, že se přiznal, že je Böhme, nikoliv Čech, ale jaksi zapomněl sdělit tuto skutečnost občanům republiky..Snad jim to řekne ještě dodatečně. Ale ani to by neměnilo na věci již zhola nic. K. Schwarzenberg měl české veřejnosti oznámit, ještě dříve než začal vykonávat nějaké funkce, politické či jiné, své tíhnutí srdce, že vlastně není Čech, ale Böhme. To neučinil, takže ne nemnozí z nás se cítíme být jím podvedeni, poněvadž jsme se domnívali, že je Čech a on nás v tomto domnění nechával. Dozvědět se o této jeho srdeční záležitosti jsme se mohli dozvědět jen z německých tiskovin. Bohužel!
Z hlediska uvedených skutečností ani nepřekvapí, že K. Schwarzenberg dostane od evropské Lidové strany metál. Rozhodujícím kádrem tohoto uskupení v Evropském parlamentu je přece německá CDU s CSU. CSU vládne v Bavorsku, které již dávno vzalo na sobě úlohu patrona mnichovského landsmanšaftu. Mnozí funkcionáři SL kandidují ve volbách právě na listině za CSU. I B. Posselt se takto několikrát dostal do Evropského parlamentu. Až při posledních volbách neprošel. Vidím v tom nedostatek i v působení pana ministra Hermana, který na zasedání Svazu bojovníků za svobodu prohlašoval, že kdyby jeho členové B. Posselta znali osobně, jistě by si ho oblíbili. Proč tedy s takovouto agitací nezasáhl v Mnichově do volebního boje, kde právě zápasil Posselt s negativisty a pochybovači, aby na konec od mnichovských voličů mandát nezískal.
K. Schwarzenberg, abychom nezapomněli, se blízce přivinul k Ackerman-Gemeinde. Zúčastnil se jejího celoříšského (celoněmeckého) sjezdu v Plzni, kde podle jednoho místního občana se procházel na náměstí v družné zábavě s B. Posseltem, jenž na sjezdu řečňoval, a pak v Budyšíně. Ten se dokonce konal pod záštitou místopředsedy vlády ČR a ministra zahraničních věcí ČR, K. Schwarzenberga. I pozvánka na něk byla zajímavá. Snad až na několik českých slov celá v němčině. Když to české odnoži AG, sídlící v Praze, nevadilo, připomeňme si, že se nazývá Sdružení Ackerman-Gemeinde a v jeho čele stojí sám pan Daniel Herman, toho času i ministr kultury, samozřejmě té české.
Tak hádejme, jaký je vztah K. Schwarzenberga k SL? Někteří z jeho členů se také považují za bémáky. A věci jsou tak jasnější.
J. Kovář.