Rozzářené oči nad americkým dárkem

 

Stalo se zcela nečekaně,  že se u nás objevil americký strýček v červené čepičce. Zaťukal na naše okno a vstoupil k nám s velikým pytlem dárků. Ten pytel s dárky, ležel mnoho let zapomenutý, někde v americkém hlubokém tmavém sklepě. Nyní v předvečer Štědrého dne byl vytažen na denní světlo.

 

Vánoce, to jsou ty nejkrásnější dny v roce. Pod stromečkem jsou dárky. Nastalo proto rozbalování i těch amerických dárků. Nad tím pytlem darů se nám Čechům rozzářily oči, mnozí dokonce samou radostí tancovali. My Češi rádi tančíme. Každý dárek měl své číslo. My, Pražáci, jsme měli číslo 61. Ale ani ti mimopražští o nic nepřišli. Radovali se a tančili od samé radosti v Berouně, Brně, Pardubicích, Přerově, Ostravě, Žatci, Budějovicích, ….

 

Komu vděčíme, za ten krásný objev… ? Americký Národní bezpečnostní archiv totiž vytáhl, z tohoto pytle dárků seznam míst v SSSR, Československu, Polsku, Číně…. která měla být smetena jaderným úderem v případě jaderné války. Potěšilo  nás, že na rozdíl od Moskvy, kam směřovalo 179 cílů jaderných úderů, na hlavní město Prahu směřovalo „jen“ 69 úderů.  A protože Československo je dítkem štěstěny, ty bomby od amerického strýčka,  na rozdíl od těch, co měly padat na SSSR, byly výrazně menší.  Tedy než ty na Moskvu, Leningrad, Kyjev, ….pravda, byly výrazně silnější, než ta na Hirošimu v srpnu 1945, ale pátrejte nad tímto dárkem. Megatuna sem, megatuna tam. 

 

Tak jsi nás, americký strýčku, zase překvapil. S dárky pro nás Čechy,  jsi opravdu nešetřil. Děkujeme ti….Ale věř, že my Češi nezapomínáme, máme dobrou dějinnou paměť. Tak až zase pojedeš strýčku přes Prahu, nebo Beroun, přijdu ti zamávat na D1, tak jako tisíce jiných….Budeme zase mávat a mávat.

 

(Obdarovaný)

Přemysl Votava

Praha, Beroun, Čáslav