Prvé vítězství osvícenských ideálů svobody, rovnosti a bratrství před Velkou francouzskou revolucí 1789 je spojeno se vznikem USA r. 1776 s legendárním G.Washingtonem včele. Opravdoví demokraté to však lehké neměli. Pozůstatky koloniálního hubení Indiánů na „Divokém západě“ i velkopanské otrokářství překonala až válka Severu proti Jihu r.1865. President A. Lincoln za to však zaplatil životem, byl zavražděn. Republikánské hodnoty racionalizace a demokratizace podporované hospodářským rozmachem nicméně převládly až do éry světového státníka F.D. Roosevelta, presidenta kritických let 1933-1945. Právě této převážně demokratické éře vděčíme za podporu vzniku Masarykova Československa od presidenta W. Wilsona /1914-1920/ i za jeho obnovu r.1945 dík spojencům včetně presidenta Roosevelta.
Brzy po 2.světové válce však propukla válka studená. Severoatlantická aliance, NATO, vznikla r.1949. Varšavská smlouva trvala v letech 1955-1991. NATO po změnách r.1989 neskončilo, ale zvětšilo se z 12 na téměř 50 členů. President D.D. Eisenhower /1953-1961, za války vrchní velitel západních Spojenců/ před mocichtivým finančně-vojensko-průmyslovým komplexem důrazně varoval. Jeho nástupce, J.F.Kennedy usiloval dát mu patřičné meze, ale 22.11.63 se stal obětí atentátu. Nástup americké oligarchie začal za presidenta R. Regana /1981-1989/ oficiálním přijetím neoliberální doktríny a vize světové hegemonie. /Ještě r.2000 získal sice v presidentských volbách většinu hlasů protikandidát Al Gore, ale po „přešetření“ počtu hlasů se stal vhodnějším presidentem G.Bush junior./ Vznikající megamoc, zbohatlá z válek 20. i 21. stol., se ujala globální nadvlády. Zbrojení znovu expanduje. USA mají na světě více než 800 vojenských základen. Expanze směřuje např. do oblasti Pacifiku, kde konkuruje Čína.
Neoliberální deregulace nezbytného řádu dává nejsilnějším neomezené možnosti. Brány se otevřely dokořán, megamoc a následné krize si počínají jako rozpoutané živly. Zakladatelem neoliberalismu je ekonom M.Friedman. Veřejné dluhy rostly za R. Regana zbrojením explozivně, až o 1,2 mld. USD denně. Banky vydělávaly i na zadlužených domácnostech, životní úroveň většiny lidí stagnovala. Kolaps krizotvorného neoliberalismu oddálily nově získané zdroje střední a východní Evropy po r. 1989.
Světovládné ambice nezastavilo ani nadějně deklarované ukončení „studené války“ v letech 1989-1990. Došlo naopak k nečekaným eskalacím. Imperiální zdrženlivost po rozpadu východního bloku zmizela. Staronový sen o získání zbývající Eurasie a dalších strategických oblastí ožil. Neprobíhá jen masivní útok na veškeré sociální jistoty, v kómatu leží i mezinárodní právo. Globálně se prosazuje právo silnějšího. Strategie „geopolitického pluralismu v postsovětském prostoru“ /Z.Brzezinski/ podporuje nebezpečnou balkanizaci střední a východní Evropy. Sem spadá i druhé rozdělení ČSR. V rozporu s principem kolektivní bezpečnosti, daným Chartou OSN, zahajuje NATO i „preventivní války“. Bombardování Jugoslávie r.1999 znejistilo celý svět. Válka v Afghánistánu rozšířená do Pákistánu je od r.2001 nejdelší válkou v dějinách USA. Následoval Irák /2003-2011/. V roce 2011 přibyla Libye.
Watsonův universitní ústav USA zveřejnil v červnu 2011 224.475 civilních i vojenských obětí těchto operací /v závorkách oběti civilní/: Irák 151.471 /125.000/. Afganistán 33.877 /11.700/. Pakistán 39.127 /35.600/. Nemálo účastníků i pozorovatelů poznává, že se rychle vyhrané války proměňují v prohraný mír. K obrovským nákladům přibývá i nemalá diskreditace USA. Změnu kursu si vynucuje teprve pociťovaná krize západní civilizace. Nový stratég USA R. Gates se r.2008 od militaristické verze silových intervencí odklonil a položil hlavní důraz na mezinárodní dohody.
Krize západní civilizace postihuje i Evropu. Celkový dluh EU r. 2010 je např. v historii nejvyšší. Oficiální statistiky USA i protesty konané jménem 99% přehlížených proti 1% vyvolených na Wall Streetu v New Yorku r. 2011 ukazují, že americká krize může být nebezpečnější. Svědčí o tom i zkušenosti našich předních exilových odborníků. Prof.L.Karlík např. vidí zásadní bod zlomu americké novodobé historie ve vietnamské válce. Dnes nevylučuje ani konec kapitalismu /VSL č.45, roč. 66, XI, 2011/. B. Kuras, který žije v Anglii, hlavní fakta o současnosti lapidárně shrnul takto /MFD, 2011/: Obamova vláda nadělala již více dluhů, než všechny americké vlády od založení státu do r.1993. Národní dluh se zvedl na 36.000 dolarů na hlavu a roste tempem 4mld. denně. Jen úroky z tohoto dluhu činí ročně 413 mld.USD. Obchodní deficit se zbytkem světa je 7,5 bilionů dolarů a deficit s Čínou vzrostl od r.1990 celkem 27krát. Průměrná zadluženost občanů je o polovinu vyšší než jejich průměrný příjem. Polovina občanů nemá ani zdravotní pojištění. Vysokoškolské vzdělání stojí ročně průměrně 27.300 dolarů. Třetina promovaných absolventů se musí spokojit s nekvalifikovanou prací. Poválečná populační vlna stárne, denně přibývá 10.000 důchodců, 40% z nich počítá s nějakou prací doživotně. Státu chybí na důchody přes 3 biliony USD. Třetina mladých nedodržuje zákon a zvyšuje kriminalitu. Pozdě, ale přece, USA hledá cestu k nezbytné regulaci.
Známý americký analytik, bývalý presidentův poradce pro bezpečnost, B. Brezinski /manžel neteře presidenta Beneše/ adresoval elitám své varování: lidé si začínají na celém světě uvědomovat, jak obrovské nespravedlnosti čelí. Nacházíme se v bezprecedentní zlomové době /Pravda č.43/11/. V říjnu 2011 v Jaroslavli dodal, že „globální stability lze dosáhnout pouze rozsáhlou spoluprací a ne bojem o imperiální nadvládu“/SV č.147/11/. Kéž se obrana kolektivní bezpečnosti zajistí dříve, než bude pozdě!
Militaristé se dosud nevzdali. Útok na Libyi r. 2011 mířil i proti arabské a africké emancipaci. „Arabské jaro tu dopadlo podobně jako čsl. Jaro 1968“ /Petr Schnur, www.ceskenarodnilisty.cz/. Americký generál W.Clark odhalil, že k ovládnutí celého Středního východu včetně Iránu by mohl pomoci i tak surový zabiják, jako jsou biologické zbraně, schopné zabít desítky milionů nevinných obětí. Profesor čínské University národní obrany na to tvrdě reagoval: Pokud by se zaútočilo na Irán, tak by Čína neváhala chránit jej i za cenu 3.světové války.Riziko zvyšuje skutečnost, že se západní ekonomický systém bortí, jeho dluhy přesahují 100 bilionů dolarů. Vlivný Obamův poradce P.Krugman na prahu roku 2012 dokonce prohlásil:“To, co nyní potřebujeme, je finanční ekvivalent války. To, co skutečně ukončilo Velkou hospodářskou krizi, byl program ohromných veřejných výdajů známý jako 2.světová válka.“ Toto srovnání milionů obětí 2.světové války s veřejným programem výdajů ukazuje, jak smrtonosné může být myšlení některých západních „elit“.A na závěr slova generála W.Clarka: „Nikdy nebyl svět tak blízko finančnímu chaosu a jaderné válce jako nyní.“ /www.ceskenarodnilisty.cz články: Generál W.Clark a Čína varuje./
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz