Praha - šest let okupace

 

1946 - osvětový odbor hlavního města Prahy

Redigoval Václav Buben - Obálku navrhl Ctirad Bezděk - Fotografie dodali: Bohumil Kujal, Josef Žabokrtský, J. Sudek a zemské četnické velitelství v Praze - I. vydání v červenci 1946 vydal osvětový odbor hlavního města Prahy, nákladem Orbisu v počtu 3300 výtisků - Písmem Ronaldson vytiskla knihtiskárna Orbis, Praha XII

 

Úvodem

Rok 1945. Jak šťastný to rok!

Přinesl nám svobodu, radostnou chuť k činorodé práci, sjednotil nás k boji. Vrátil klid do rodin, měst a vesnic. Učinil konec barbarskému pustošení naší vlasti, konec ponížení, vraždění na ulici, konec mučení, poněmčování našich dítek i hladu a bídě.

Nesmíme však zapomínali na to, že to vše bylo vykoupeno utrpením i smrtí statisíců mučedníků a bojovníků vlastního národa, milionů hrdinů Rudé armády a spojeneckých vojsk. Jim děkujeme za naše vzkříšení.

 

Celému světu jest známo, kdo způsobil neštěstí a utrpení lidstva. Byl to fašismus, hlásaný Mussolinim a národní socialismus Hitlerův. Oba samozvanci uráželi a tupili český lid. Oba byli spravedlivě a po zásluze odměněni. Jejich říše jsou rozmetány.

Zvítězil socialismus a demokracie.

 

Reakce byla poražena, není však vymýcena úplně. Vede-li se lidu jen trochu lépe, snadno zapomíná na černé dny a lehko se dá ukolébati do bezstarostnosti. Již nyní, nedlouho po pražském povstání, vylézají reakcionáři z tmavých koutů, našeptávají a tendenčně informují náš lid i nezasvěcené cizince. Ti se pak domnívají, že Němcům ubližujeme, když je vracíme tam, odkud k nám přišli. Nemůžeme s nimi, nesnášelivými, zlomyslnými a zrádnými hosty bydlet pod jednou střechou. Jasně to čtenářům osvětlí tato publikace. Je to kus poctivé historie, narychlo psané, ale dokumentární. Byla psána, když se v Praze odklízely barikády a opravovala dlažba ulic. Pro technické potíže se poněkud vydání publikace opozdilo, ale věřím, že i dnes bude přijata lidem i cizinou jako cenná informace.

 

Všem přispěvatelům a redaktorovi publikace platí můj dík jako referenta osvětového odboru hlavního města Prahy. Rovněž děkuji všem těm, kteří jinak pomáhali uskutečňovati toto dílo.

V Praze 12. srpna 1945.                                           Václav Jaroš