Potrefená husa se ozvala?


P. Nečas po svém výslechu v kauze J. Nagyové projevil starost o zdraví vazebně stíhaných obviněných. Vazba ničí jejich existence.opakovaně denně, tvrdil. Pokud však povede ke zhoršení jejich zdravotního stavu, pak Rubikon byl překročen. Osobně za to bude činit odpovědného Ivo Ištvána, vrchního státního zástupce. Jak dlouho jsou obvinění vlastně ve vazbě? Několik týdnů? Asi přibližně tak dlouho.


Možná, že bychom jeho lidskosti, jeho rozhořčení mohli uvěřit, pokud by postupoval obdobně i v dřívějších případech. Vzpomeňme si na D. Ratha, jak před poslaneckou sněmovnou mluvil o vazbě. Spatřoval v ní prostředek, jak vazebně stíhané nalomit či dokonce zlomit. Co tehdy udělal P. Nečas, předseda vlády ČR? Nic, zhola nic. Dokonce neprojevil lítost ani verbálně. A poslanec Rath je dnes již přes rok ve vazbě. Vazebně stíhaní jsou i dva jeho komplicové. Kdo byl ve vazbě alespoň nějaký měsíc, ten ví, jaké dlouhá vazba může mít psychické či jiné zdravotní následky.


Když více než roční vazba panu poslanci Nečasovi nevadí, ani slovem se o poslanci dr. D. Rothovi nezmínil, proč mu tak obrovsky vadí několika týdenní? O důvodech se můžeme jen dohadovat. Je tady pravděpodobně jeho osobní vztah k paní J. Nagyové. K němu se konečně doznal, když však už dříve byl veřejným tajemstvím. Vztah je silný, říká pan Čistý, velký katolík a moralista. Počítá s ním i do budoucnosti. Máme mu věřit nyní, nebo když ještě před nedlouhou dobou tvrdil, že s manželkou se rozchází, aniž by za tím byl někdo třetí. Ano, lež má, jak je vidět, krátké nohy. Ať již má paní J. Nagyová k němu třeba obdobný vztah, vždy existuje nebezpečí, že při delší vazbě ona i další obvinění by pravděpodobně mohli vypovídat více, než by bylo pro praktikujícího katolíka zdrávo. A zřejmě proto i uvedené osobní nasazení pana P. Nečase. Před kamerami se tváří ještě sebevědomě. Snad mu však dochází, že u mnohých z nás prohrál. Lidé mluví o zradě manželky a někteří i o zradě republiky. Máme za tím vším vidět jen ženu nebo i cizí zájem? Jak to bylo v případě pana M. Topolánka, jeho předchůdce v úřadě?


Když vidím aroganci některých bývalých ministrů, jsem rád, že jsou již jen bývalí. Ministři vlády J. Rusnoka jistě zajistí, aby orgány činné v trestním řízení mohli řádně konat, aniž by jim někdo kladl ty či ony překážky. Přestože je v současnosti módním trendem kritizovat státní zástupce, od té doby, co se dotkli „nedotknutelných“, zastávám stanovisko, že je nutné je nechat šetřit a ve spolupráci s Policií ČR vyšetřit kauzu Nagyová a spol. a předat ji soudu k rozhodnutí. Padni, komu padni!


A pokud zde někdo mluví o politických procesech, o puči, pak nelze tato slova brát na lehkou váhu. Co by učinili pro zachování své svobody, své moci ti, kteří nejednou jednali v rozporu s právními normami a mají se za své jednání odpovídat? Má jejich konání legální meze nebo může jít i za ně? Se silnou mediální, možná též zahraniční, podporou, jíž se těší, mohou jít i na hazard. Příští týdny či měsíce nám na uvedenou otázku odpoví.

J. Skalský






Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz