V onu soboru jsem se vyštrachal do borského parku, abych rychle obsadil volnou lavičku ve stínu a oddal se lenošení a snění. Vyšlo to, až na ten klid. Nachomýtl se tam známý, zuřivý debatér, a já mu byl vydán všanc. „Už jsi to četl?“ a zamával mi MFD s datem 2. srpna. Přiznal jsem, že ne, a on mi výtisk strkal před obličej s tím, co nám Posselt vzkazuje. Odmítnout tohle nešlo. A rozhovor od redaktora Luboše Palaty, známe jeho názory!, stál za to.
Mluvčí sudetoněmeckého landsmanšaftu (SL) Berndt Posselt si libuje, jak se vztahy mezi ČR a odsunutými zlepšují - vyhýbám se slovu sudetský, Palata tímto termínem naopak hýří. Což umožňuje prý dřívější otevření „nejslavnějšího českého kulturního projektu“ v roce 2016. Posselt se odvolal na loňskou řeč Nečase v Bavorsku, kde toho byl počátek, vývoj urychlí zahájení provozu Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí v Ústí nad Labem, to bude onen nejslavnější počin roku!
Posselt se vyjádřil pozitivně i k další otázce, zda se dá nyní mluvit o změně vztahu české vlády k nim - odsunutým. Posselt znovu vzpomněl Nečase a že všechny tři strany v současné vládě pokračují v dobrých kontaktech s Bavorskem, Německem a s nimi.
V dalším se čtenáři dozvěděli, že bavorský ministr kultury v doprovodu zástupců SL navštívil českého ministra kultury Daniela Hermana. Cílem byla dohoda o společném memorandu mezi námi a bavorskou vládou o kulturních otázkách. SL předložil návrh, jehož výsledkem má být rozsáhlá kulturní bavorsko-česká spolupráce. Základ by tvořily dva projekty. První je spolupráce s Collegiem Bohemicem v Ústí nad Labem, to právě ono připravuje onu výstavu. A dále s Muzeem sudetských Němců v Mnichově. Bavorský ministerský předseda považuje oba projekty za majáky v česko-bavorských vztazích! Posselt uvedl, že si není zcela jistý, zda všichni lidé u nás vědí, jakou obrovskou prestiž si projekt muzea v Ústí nad Labem dokázal v Bavorsku získat. Ano, už nyní je z něj nejslavnější český projekt v této době...
Tou druhou největší akcí bude společná zemská výstava, věnovaná výročí narození císaře Karla IV. Nebude to jen nostalgická vzpomínka, ale podtržení významu, že ovlivnil velkou část Bavorska a Česka, najmě dvě města - Norimberk a Prahu. Tak vznikl projekt Via Carolina z Prahy, přes Norimberk do Paříže a stal se tak evropským projektem. S ním bude spojeno mnoho výstav a dalších kulturních událostí. Řečeno s Posseltem, je Karel IV. krajanem jak Čechů, tak i sudetských Němců. Redaktor doplnil Posselta, že Karel IV. je u nás považován za nejvýznamnější postavu v našich dějinách, s čímž mluvčí SL souhlasil, ale dodal, že byl též Lucemburk, a proto by motto oslav mohlo znít „Karel IV. jako Evropan“V závěru se ještě dozvíme, že k otevření muzea v Ústí by mělo dojít nejpozději v roce 2016, v Mnichově o dvě léta později.
Rozhovor doprovází snímek široce se usmívajícího Posselta. Zvěstoval nám tyhle »novinky« dříve než příslušný ministr či premiér, se stává, žel, zvykem. Když jsem před časem psal o kukaččích vejcích, měl jsem pravdu. Po letnicovém sjezdu SL se již netají, přitvrdilo se a my patrně máme jen zírat. Ministryně Marksová už tam nemusí jezdit, obstarají stafáž jiní. Kulturu si obsadili bělobrádkovci kovaným duchovním, který tvrdě bude plnit příkazy v rouše beránčím. Dobře ví, že premiér nic nepodnikne, lídr lidovců by jej vzal pod krkem, podobně jako při pokusu o úpravu tzv. církevních restitucí.
A tak je nám pouze sdělováno, co už se v zákulisí upeklo a bude prosazeno. Vždyť tak krásné výmluvy - kulturní spolupráce, vylepšení vztahů, ekonomika, se dají lehce zneužít. Nečas otevřel vrátka, Sobotka nic nepodnikl, naopak přibral do své vlády »řezníky«. Proto se i tajilo otevření zastoupení Bavorska, kdopak dnes vzpomene na stesky z naší strany, že do expozic muzea v Ústí nemáme co mluvit! Hraje se s námi ošklivá hra, není třeba násilí, ordnerů, stačí tlak a obsazení pozic.
Je mi z toho smutno i proto, že díky rodinné tradici jsem sázel dost nyní na sociální demokracii, kdysi v Plzni mívala silnou pozici a dobré jméno. Ze Sobotkova „kočírování“ je mi hanba. Ustupují z toho, co lidem v programu slíbili, a nezdržují se, aby alespoň něco zachránili. Svého času dokázal premiér zatočit s odbojníky ve straně. Svolával lidi do ulic, agitoval je, ukláněl se jim jako derviš. Jenže tím to skončilo, teď se klouže po povrchu, něco se schválí v zájmu důchodců či jinou skupinu obyvatel, ale nic podstatného. –Ty jejich kontroly na ministerstvech jsou ve stejném duchu, spš jde o divadlo. A já v okolí stále více slyším, že ten Babiš, který se chová spíše někdy strejcovsky, platí ale daně, nekrade a je za ním něco vidět. Nedá se nic dělat, už v říjnu patrně špičky v Lidovém domě poznají, že takováto politika se nevyplácí. Bude to i pro mne smutné, ale jedině ztrátou hlasů tenhle politik dostane za vyučenou a pozná, že fráze „není na pořadu dne“ se vymstí.
Ukazuje se, že není šťastnou průpravou, když někdo po absolvování studia vklouzne hned do funkcí a apartního stylu. Nejsem sám, komu začínají vadit v jeho řeči neustále omílané fráze. Jenže co si vybral, čím se obklopil, s tím nyní musí hrát a tak přichází o možnosti manévrování – a to se v politice vymstí
Josef Sedlák, Plzeň
Ministr Herman českým mluvčím sudetoněmeckého landsmanšaftu?
K tradičnímu „Rozhovoru v Heiligenhofu“ přispěl i D. Herman, současný předseda Sdružení Ackermann-Gemeinde v ČR. Tvrdil, že nikoliv Němci, ale nacisté byli zdrojem zla v Čechách.
( Sudetendeutsche Zeitung, 6.6.2014, str. 7, hf.: K etnickým čistkám byly podmínky, volný a krácený překlad ing. J. Liška)
Je zde ovšem jeden problém. Pokud členy Sudetendeutsche Partei v čele s K. Henleinem nebudeme považovat za nacisty, pak nám zdroj zla v předmnichovském Československu jaksi chybí. Ale přesto ke krvavým a mnohočetným teroristickým akcím vůči Čechům, německým antifašistům a Židům masově docházelo, zvláště v roce 1938. Tisíce lidí bylo jejich oběťmi.
Pokud však uznáme SdP za stranu skrytě nacistického charakteru, pak musíme dojít k tezi, že její členové byli vlastizrádci, kteří v ruku v ruce s říšskými nacisty destabilizovali a nakonec zničili Československou republiku, .
V životě národů nejde nikdy jen o zdroj zla, ale také o ty, kteří to zlo proměňují ve skutky. Zdroj zla bez konkrétních vykonavatelů je jako myšlenka bez činů. Bez podpory německého národa by nacisté nemohli vést válku a napáchat tak ukrutné zločiny, jichž se Němci dopustili. Prohlášení Spojenců o porážce Německa z 5. června 1945 vysloveně uvádí, že Německo nese odpovědnost za válku. Ve Zprávě o třístranné konferenci v Berlíně z 2. srpna 1945 je zakotveno: "Spojenecké armády dokončily okupaci celého Německa a německý lid počal pykat za strašlivé zločiny, jichž se dopustil pod vedením lidí, které v době jejich úspěchů otevřeně schvaloval a slepě poslouchal."
Za zločiny, jež Německo napáchalo odpovídali nejen nacisté, ale současně i všichni Němci, kteří se jich dopustili. Nevidím žádný podstatný rozdíl mezi zločincem nacistou a zločincem nenacistou, kromě toho, že někteří byli členy NSDAP a druzí, jichž bylo mnohem více, nikoliv
Ti i ti za sebou nechali miliony mrtvých.
Dr. O. Tuleškov
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz