„Pokračovat a získat mladé lidi“

Německo-český komunální kongres sudetoněmeckého landsmanšaftu v Plzni

 

Studijní text 

 

První sudetoněmecký komunální kongres na téma patronát a partnerství se konal v listopadu 2003 na radnici evropského města Pasov. Již odtamtud vyšly jasné signály: U zemí vlasti, krajů a okresů vlasti, podpořit "lidovou diplomacii" s českými sousedy, a u měst a obcí, kde nejsou sudetští Němci marginalizovaní, rozšířit patronát na partnerství. Po 13 letech spolupráce a dialogu, které nedávno zaznamenaly významné výsledky, bylo na druhém komunálním kongresu v Plzni jednoznačně vyjádřeno: české komunity stále častěji spolupracují s německými a oceňují sudetské Němce jako místa znalé partnery.

 

Čeští a němečtí komunální politici, jejich sudetoněmečtí partneři a zástupci německé menšiny v České republice, absolvovali v Plzni odborné přednášky a výměnu zkušeností k dalšímu prohloubení spolupráce. Hlavním cílem bylo také vzbudit zájem o nová partnerství a odstranit zbývající překážky. To formulovali mluvčí etnické skupiny Bernd Posselt a Franz Longin, předseda sudetoněmecké Rady vlasti, ve výzvě k asi stu krajanů z Německa a z velké části České republiky v biskupském úřadu a v pivnici Radbusa.

Protože nemůžeme postihnout několika větami cenné přednášky a diskuse, přinášíme několik epizod této události. Nejprve souhrn od Reinfrieda Voglera, předsedy sudetoněmeckého Spolkového shromáždění:

„Toto setkání lze nazvat úspěchem v německo-českém dialogu. Vše ukázalo potřebu stimulovat proces vzájemného porozumění mezi sudetskými Němci a Čechy. Vše je založeno na tom,  že se proces porozumění mezi sudetskými Němci a Čechy urychluje. A jádrem práce jsou vždy lidé, jak zde bylo popsáno. Máme před očima pozadí diskusí, které byly vedeny v posledních 20 letech: byly po největší katastrofě, kterou má lidstvo za sebou, a byly poznamenány antagonismy mezi Čechy a Němci, které vznikly v 19. století. Co zde bylo včera a dnes uvedeno je jen zlomek toho, co v praxi „venku" probíhá.

Na závěr můžeme s hrdostí konstatovat: Jsme na správné cestě. Samozřejmě, že ne všechno může být dokonalé, a  nemůžeme samozřejmě všechny otázky, vyplývající z různých témat, řešit ke spokojenosti všech. Ale objevila se základna, rozrostlo se porozumění mezi partnery, problémy leží na stole.

Po tomto mezikroku nemůžeme říci, už jsme toho dokázali dost. Musíme toho ještě hodně dosáhnout, než se opravdu dostaneme ke skutečnému procesu porozumění! V německé veřejnosti proti tomu také ještě zbývá mnoho nedorozumění. Také na české straně je stále ještě  mnoho předsudků a hlavně příliš málo povědomí o tomto problému historického a politického vývoje. Takže pokud máme nyní říci, že máme vyhlídky na úspěch, pak to musí znamenat: Nemůžeme odpočívat, ale musíme pokračovat dál a pokoušet se základ rozšiřovat.

Jsme v „trojúhelníkovém vztahu", kde my sudetští Němci stojíme uprostřed mezi německou  a českou komunitou. Pokud znovu a znovu srovnáváme s německo-francouzským usmířením, říkám: Toto srovnání je zavádějící, protože tam byli Němci na jedné straně a Francouzi na straně druhé. Ale tady jsou Němci, Češi a jsme tady my. Naší výhodou je, že známe historii naší vlasti, známe mentalitu Čechů a máme kontakty v Německu a České republice. To je devíza, která nás posiluje. Musíme to dát jasně najevo v Německu: Pokud s námi budete spolupracovat a půjdete s námi ke druhé straně, pak tam něčeho dosáhnete - politicky, ekonomicky, sociálně a lidsky.

Jedná se o projekty, kterými můžeme získat a motivovat mladé lidi. V tomto smyslu vás všechny vyzývám: Pokračujte, hledejte nové projekty, navazujte nové kontakty, získávejte mladé lidi. To je prospěšný a smysluplný úkol."

 

hf , Sudetendeutsche Zeitung, 16.9.2016, str. 1

Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf