PhDr. Jiří Jaroš Nickelli - Jak hodnotili prezidenta Beneše Angličané a Američané

 

,

 Po všech útocích a hanobeních  na presidenta Beneše, který se podle zákona i podle dějin zasloužil o náš stát, je nutno připomenout hodnocení Edvarda Beneše angloamerickým světem.

 

Pánové Grušové, Orbánové z Maďarska, Fischerové z Rakouska a Posseltové z Německa patrně nikdy nečetli a ani nebudou čísti sborník "Edvard Beneš. Rozpravy a úvahy věnované presidentu Československé republiky k jeho šesesátým narozeninám státníky a vědci angloamerického světa", J.R.Vilímek, Praha 1947. Tyto knihy ,dnes vesměs vyházené z veřejných knihoven, naše rodiny Sokolů, legionářů a odbojářů uchovávají jako vzácné doklady skutečné národní paměti, a současně evropské historie - ne té dnešní, vymyšlené sudetopolitruky a austrohungaristy.

 

V knize jsou hodnocení nejen příznivců Edvarda Beneše z řad českých emigrantů nebo starých Benešových přátel jako byli pánové Steed a Seton-Watson. Jsou tam hodnocení, která by i dnešní goebbelsmedialisté museli uznat za nestranná a objektivní - kdyby to ovšem uznat chtěli. Na Beneše jako státníka mimořádných kvalit vzpomínají například lord hrabě z Perthu, nebo R.J.Kerner, profesor kalifornské Berkeley university, dále Richard Law, poslanec konservativců, syn známého ministra Bonara Lawa, dále profesor J.P.Taylor, profesor dějin na Oxfordu, jenž dokonce roku 1945 navštívil ČSR, pak též S. Harrison Thomson, profesor dějin na universitě v Colloradu, a dokonce i arcibiskup z Canterbury, pan William Temple.

 

A jak vyznívají jejich hodnocení ? Citujme jen některá z nich. Tak například lord z Perthu praví: "Některé jeho návrhy byly příliš rozumné a prozíravé, aby je mohly přijmout významné strany v Československu, které byly ochotny pěstovat politiku oportunistickou." Nebo : "Vynikající postavení, kterého si Dr. Beneš dobyl mezi evropskými státníky, vzbudilo žárlivost v srdcích některých mužů méně nadaných". Jako by ta lordova slova platila dnešnímu postavení presidenta Václava Klause s jeho vztahem k nepravostem v "Eurounii" !  Opět jiné : "Dr.Beneš byl si vědom toho, že jednota velkých mocností je nejjistější zárukou světového míru a nešetřil námahy, aby sjednal shodu a srovnání různících se mínění." A to prosím pravil konservativní lord !

 

Další lord, viscount Cecil hodnotí Beneše ve společnosti národů takto: "… ve Shromáždění nemluvil příliš často, ale kdykoli promluvil, lišila se jeho řeč od ostatních...zmatené otázky se vyjasňovaly a pravé místo v rozpravě bylo osvětleno. Ve výborech byl naprosto jedinečný. Neměl rovného...Stále byl s to ukazovat podrážděným soupeřům, že rozdíly mezi nimi nejsou nepřekonatelné." Dále viscount Cecil vyslovuje zdrcující kritiku tehdejšího Německa :" Německo, které se zbavilo důvěry Stresemanna a zosnovalo vraždy Erbergera a Rathenaua, nemilovalo zřízení, posilující mír. Nikdy neuznalo svou porážku z roku 1918 nejen dobytím ztraceného území, ale i uchvácením takového vládnoucího postavení pro Němce ve světě, aby z něho Německo již nemohlo být vytlačeno." Jak přesná, a přitom krátká, pravdivá analýza, jak odlišná od blábolů Chamberlainů a Halifaxů let 1938 a 1939 ! Zde dal konservativní lord za pravdu nejen tehdejšímu Benešovi, ale i jeho dnešnímu odkazu.

Za všechny pan vyjádřil úctu k presidentu Benešovi arcibiskup canterburský sir William Temple takto : "Mnoho Angličanů mělo vzácnou výhodu, že jim bylo dopřáno stýkat se s Vámi za Vašeho pobytu v Londýně...odnesete si odtud naše nejpřátelštější vzpomínky a naši nejupřímnější oddanost jako představitel svého národa, i jako muž, ke kterému jsme se naučili mít úctu tím hlubší, že jsme se mohli stýkat s ním přímo."

 

Osobnosti, které jsem jen velmi telegraficky uvedl, nebyli žádní "bolševici", dokonce ani žádní "západní levičáci, prosáklí židomarxismem", jak by byli ochotni prohlašovat politruci sudetismu a oportunismu. Byli to konservativci, často lidé protikladných či odchylných politických a společenských názorů, než měl Dr. Beneš. Přesto byli ochotni vyslovit konstruktivní hodnocení jeho osobnosti a významu nejen pro československé, nýbrž i pro evropské dějiny. Lžikritikové a jednostranní odpůrci presidenta, jehož národ tehdy správně nazval "president Budovatel", by se měli z jejich stanovisek aspoň poučit o neudržitelnosti a neodůvodněnosti svých stanovisek, když jim už jinak nelze.

ČSBS Boskovice-ČSOL Brno

Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz