Papež František - Církev nesmí bažit po moci, prestiži a penězích
Katolická církev musí odolat všem pokušením v podobě moci, prestiže či peněz, prohlásil papež František na zasedání italské biskupské konference, které se konalo ve Florencii.
Papež František řekl, že jeho vizí je církev pokorná a chudá, ne posedlá doktrínami a mocí. "Křesťané nesmí být posedlí mocí, a to ani tehdy, když by část z ní mohla být užitečná pro sociální obraz církve,"uvedl papež.
Papež biskupům připomněl, že italská církev má dostatek svatých, kteří by mohli sloužit jako příklad života v pokoře a skromnosti. Jako příklad uvedl sv. Františka z Assisi a sv. Filip Neri. Papež dodal, že klíčem k lidskému, lidovému, skromnému, štědrému a radostnému křesťanství je blízkost kněze k věřícím a modlitba. "Pokud ztratíme blízkost k věřícím, přijdeme o lidskost a nedostaneme se nikam," upozornil.
Papež před návštěvou Florencie zavítal do nedalekého města Prato, které je známé rozvinutým textilním průmyslem, tak vysokým počtem jeho zahraničních zaměstnanců, zejména Číňanů. Ve městě jich žije asi 40 tisíc, přičemž přibližně polovina z nich nelegálně.
Co bylo ukradeno, ať je vráceno! Koho jsme upálili, ten uhořel!
Papež v této souvislosti odsoudil praktiky vykořisťování člověka a jeho práce či ilegálního zaměstnávání a vyzval k vytvoření důstojných pracovních a životních podmínek pro všechny. Zdůraznil, že posvátnost každého lidského stvoření vyžaduje úctu, přijetí a důstojnou práci. Ve svém proslovu místním obyvatelům si papež uctil i památku pěti mužů a dvou žen čínské národnosti, kteří před dvěma lety zemřeli v provincii Prato při požáru v jedné z místních ilegálních dílen. Tragédie tehdy v Itálii vyvolala vlnu emocí.
Miliardy církvím nestačí, budeme se sbírat na varhany
Papežova návštěva na severu Itálie se koná v období, kdy se Vatikán vyrovnává s odhaleními ve dvou nových knihách, které se věnují pokračujícímu odporu římské kurie vůči Františkem prosazovaným reformním krokem ve vatikánské hierarchii. Autoři vycházejí z důvěrných dokumentů, které odhalují rozsah plýtvání vatikánskými financemi. Podle Vatikánu obě knihy vznikly v důsledku "vážného zneužití papežovy důvěry".
V souvislosti s touto kauzou minulý týden byli zadrženi pro podezření ze zveřejnění tajných dokumentů Svatého stolce dva bývalí členové papežské komise pro ekonomické a finanční reformy vatikánských institucí. Komisi krátce po svém nástupu do úřadu v roce 2013 zřídil současný papež František. Jde o vysoce postaveného španělského preláta Lucia Ángela Vallejo Bald, druhého muže vatikánské Prefektury pro ekonomické záležitosti. Kromě něj zadrželi Italku Francescu Chaouquiovú, která není příslušnicí duchovního stavu.
(rp,prvnizpravy.cz,radiovaticana)
Poznámka: Jen by se o tom dozvěděl také D. Duka a česká katolická církev jednala v souladu s tím. –red.