Otevřeno muzeum Ferdinanda Porsche
v Maffersdorfu
V poslední době bylo otevřeno nově postavené muzeum Ferdinanda Porsche v jeho rodišti ve Vratislavicích nad Nisou (Maffersdorfu), asi tři a půl kilometrů jihovýchodně od centra Liberce. V minulosti opakovaně přestavovaná budova byl rekonstruována z vnějšku věrně do původního stavu. Myšlenka obnovení historického domu do původního stavu a zpřístupnění veřejnosti, přišla od automobilky Škoda Auto v Mladé Boleslavi, která v roce 2011 zakoupila historickou budovu, ve které se Ferdinand Porsche narodil 3. září 1875.
"My jsme rekonstruovali dům do původního stavu, i když by pravděpodobně bylo snazší jej strhnout a vystavět znovu," řekl mluvčí Škody - Vitězslav Kodym.
V rodišti slavného a světově proslulého automobilového designéra jsou tři místnosti, které ukazují působivou historii a vynálezy českého průmyslu a život a dílo automobilového designéra. Moderní komunikaci s exponáty nabízejí návštěvníkům iPady (elektronická tablety), které obsahují údaje, fotografie a krátká videa návštěvníkům.
Skutečným vrcholem výstavy je jistě replika automobilu "Porsche Semper Vivus Lohner", na jehož vývoji se podílel Ferdinand Porsche. Vybaven byl benzínovým motorem a elektromotorem. Na výstavě v Paříži roku 1900 získal Lohner-Porsche mnoho ocenění a chvály. Je to 3,40 m dlouhý a 1,85 m vysoký čtyřmístný vůz s elektromotory v nábojích kol, tedy první hybridní automobil na světě. Řízení vozu bylo pracné. Ferdinand Porsche je také tvůrcem Volkswagenu. Volkswagen Brouk se vyráběl v letech 1938-2003 a byl do června 2002, s více než 21,5 miliony kusy, nejprodávanějším automobilem na světě.
"Je to nádherný dům a jsem rád, že je tady. Jsem rád, že muzeum bylo založeno, a věříme, že to přitahuje turisty", uvedl starosta Vratislavic Lukáš Pohanka.
Ve dvoře nového muzea je moderně zařízené kavárna a obchod, kde si návštěvníci mohou nakoupit muzejní suvenýry. V muzeu je vždy otevřeno o víkendech (od pátku do neděle) v době od 9 do 17 hodin.
Sudetenpost, 7.12.2016, str. 6, bez autora a značky
Pro České národní listy volně a kráceně přeložil P. Rejf