Od Špidly premiéra ke Špidlovi šéfporadci


Pokud se vůbec rodící se koalici dostane života, pak mnozí z nás budeme křičet ouvej, ouvej!

Jen pomyšlení na to, že šéfem poradců B. Sobotky, pravděpodobného předsedy vlády ČR, se stane pan Špidla, budí již obavy, když ne rovnou hrůzu. Připomeňme si, že i Špidla pozval do své tehdejší vlády nejen KDU-ČSL, ale i silně pravicovou US-DEU. Obdobně si nyní koaliční partnery vybral i B. Sobotka.

Jistě nás bude zajímat i program Špidlovy vlády v r. 2002. „ČSSD tehdy dala před komunisty přednost koalici se dvěma pravicovými stranami. Bylo to v rámci tzv. modernizace sociální demokracie. Nic proti modernizaci, ale neměli bychom zapomínat, co bylo tehdy za modernizaci vydáváno. Bylo to v době (v roce 2003), kdy státní dluh činil necelých 500 miliard Kč, byl tedy oproti dnešku zhruba čtvrtinový. Modernizační program se tehdy jmenoval Reforma veřejných financí a jeho cílem bylo zabránit zvyšování tohoto dluhu.

Recept vypadal následovně: Na příjmové stránce snížit daně firmám a zvýšit DPH. Na stránce výdajové snížit výdaje státu na čerpání nemocenské, ztížit podmínky pro pobírání podpory v nezaměstnanosti, snížit tempo valorizace důchodů. Základní filozofií modernizace bylo snížit daňové břemeno firmám a výpadek krýt jednak zvyšováním DPH, jednak sociálními škrty.“ (Prof. J. Keller)

Pokud Šidla bude radit Sobotkovi, aby kráčel uvedenou cestou, pak i Sobotkova vláda dojde ke stejnému fiasku jako ta dřívější Špidlova. Nakonec, pokud do uvedeného procesu nevstoupí lid jako nositel státní moci, Sobotka se stane jen předchůdcem další otevřeně pravicové vlády. Funkce V. Špidly jako šéfporadce B. Sobotky mnohé předznamenává. Naše obavy z dalšího vývoje v ČSSD i v republice, např. v oblasti církevních restitucí nebo zvlášť vstřícného vztahu k sudetům, jsou důvodné

J. Skalský


.