Otec Schwarzenbergovy manželky Theresy rozené Hardeggové (72) byl totiž vysokým příslušníkem jednotek SA a obdivovatelem Adolfa Hitlera.
"Hrabě Johannes Hardegg, usazený na dolnorakouském zámku Ulrichskirchen, očekával podobně jako řada dalších představitelů šlechty od Adolfa Hitlera a jeho Třetí říše osobní výhody. Velmi záhy vstoupil do nacistických organizací a dotáhl to až na führera (velitele) SA," píše ve Schwarzenbergem autorizovaném životopise rakouská novinářka Barbara Toth. Kniha vyšla česky v nakladatelství Torst v roce 2007.
V župní složce Theresina otce, poznamenává dále novinářka, najdeme úkol "vycvičit vybrané příslušníky SS a SA ve střelbě".
Hardegg, Theresin otec, si také poznamenal, že během červencového puče kryl kamarád Fellner-Feldeg SA-many v budově rozhlasu. Dále pyšně uvádí, že schůze Vlastenecké fronty "citelně" narušovaly "vhazované dýmovnice a smrduté kuličky". Potírány byly i pokusy Otto von Habsburga sjednotit legitimistické rakouské skupiny: Hardegg informoval o získání svazku kompromitujících dokumentů, které pak obdrželo ilegální nacistické vedení, píše dále Tóthová.
Hardegg byl také členem Německého klubu v Rakousku, který byl sice založen už roku 1908, ale ve třicátých letech se stal spojencem národních socialistů. Jeho stanovy z té doby tvrdí, že "členy mohou být jen Němci árijského původu, kteří se hlásí k zásadám nacionálního socialismu."
Podle soudních spisů z roku 1945 patřili k jeho zakladatelům "nefalšovaní nacisté, kteří si od Třetí Říše slibovali počátek zlatého věku".
"Tchán měl samozřejmě velmi spornou pověst," říká k tomu v knize diplomaticky Karel Schwarzenberg.
"Můj otec byl nacista," říká ale Therese Schwarzenbergová otevřeně - opět citováno z knihy životopisu Karla Schwarzenberga.
Nejde tedy o žádnou zlou pomluvu, která se v posledních hodinách šíří na internetu. Je to informace, kterou Schwarzenberg raději veřejně přiznal spřátelené a zaplacené novinářce z jím vlastněného rakouského týdeníku, než aby se objevila někdy později v jiné podobě. Je tedy otázka, jaká je skutečná a celá pravda.
I tak je ale takové zjištění alarmující. Mít za první dámu cizinku, která neumí česky, je už beztak velké ponížení. Mít za první dámu ženu, jejíž otec byl nacistickým pohlavárem, je urážka a výsměch českému národu.
Adam B. Bartoš,14. leden 2013, přišlo e-mailem
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz