Neutronová bomba pro východní Evropu

Čím odpoví Rusko na posilování NATO v blízkosti svých západních hranic?

 

Rusko přijímá vojenská opatření v reakci na nahromadění přítomnosti NATO ve východní Evropě. Řekl ve středu 30. března ruský stálý zástupce při NATO Aleksandr Gruško.

 

"Samozřejmě, že nejsme pasivními pozorovateli, postupně provádíme vojenská opatření, kterými považujeme za nezbytné kompenzovat tuto zvýšenou přítomnost NATO, která  mimochodem není odůvodněná. Samozřejmě, že odpověď je velmi asymetrická. Je koncipována tak, aby odpovídala našim představám o stupni válečného ohrožení, nebyla příliš drahá a byla co nejefektivnější", řekl Gruško v rozhovoru pro televizní kanál "Rossija-24".

 

Připomeňme, že 10. února ministři obrany 28 členských států NATO, na schůzce v Bruselu, schválili plán na posílení obrany ve východní Evropě. Ve skutečnosti mluvíme o urychlení provádění programu, započatého v roce 2014, "Obrana a odstrašení v XXI. století", přičemž hlavním objektem "odstrašení" je Rusko.  Na "ruskou výzvu" se NATO rozhodlo reagovat posílením svého východního křídla. Vůdčí roli při provádění nového plánu patří USA, které zabezpečují asi 70% rozpočtu aliance.

 

NATO se vlastně vrací k mechanismu konfrontace bloků. Takto vypadají jeho klíčové body:

- V Evropě se doplňkově umístí 5.000 amerických vojáků na základě rotace, na což se má přidělit 1 miliarda dolarů z rozpočtu USA.

- Do skladů opuštěných od studené války v Evropě se umístí další americké zbraně, včetně tanků, bojových vozidel pěchoty, konvenčního a raketového dělostřelectva a ručních zbraní. Na to se utratí dalších 1,9 miliard $. Tyto zbraně by měly stačit na vybavení jedné obrněné a jedné dělostřelecké brigády (asi 5000 lidí každá) a vybavení jednoho divizního štábu (americká divize má až 20 tisíc lidí) ..

- Dalších 163 milionů $ bude použito k zintenzivnění cvičení.

 

Nové zbraně budou umístěny převážně v západní Evropě, protože dopravní síť a sklady v této části regionu mohou rychle přemístit vojska do libovolného místa, a to nejen na východ.

 

"Tato situace je odlišná od studené války, kdy jsme drželi obrovskou armádu v Evropě. Teď tam budeme držet zbraně, ale vojáci budou za oceánem. V případě potřeby, budou nasazeni v Evropě a vybaveni připravenou výzbrojí", řekl americký velvyslanec při NATO. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, bude v roce 2016 v plné činnosti osm malých velitelství NATO (až pro 40 osob v každém) v zemích střední a východní Evropy, pro zajištění logistiky a koordinace činnosti NATO v krizových situacích.

 

Jak Stoltenberg přiznal - "Hlavním důvodem pro zvýšení vojenských výdajů v Evropě je, samozřejmě, politika Ruska a pak hrozba terorismu."

 

Jaká konkrétně bude naše "zcela asymetrická" odpověď NATO, o které hovořil  Gruško? Může Ruska skutečně odolat NATO v Evropě?

 - Ani teď, ani ve střednědobém horizontu, nebude moci NATO nasadit hlavní skupiny ve východní Evropě u našich hranic, - řekl náměstek ředitele Tavrického informačně-analytického centra RISI Sergej Jermakov.

- K tomu by musela být většina pozemní americké armády přemístěna do Evropy - jak to bylo v době studené války. Tehdy počet amerických vojáků v Evropě přesáhl 300 tisíc lidí, a v určitých obdobích dosáhl téměř 400 tisíc. Je zřejmé, že o takovém nasazení, které by mohlo představovat vážnou hrozbu pro Ruskou federaci, se nejedná.

 

Nejedná se ani o návrat ke koncepci NATO "úderu na druhý stupeň obrany" Ruska raketami středního a kratšího doletu, které USA rovněž rozmístily v Evropě.

A na všechny ostatní možností posílení přítomnosti NATO najdeme adekvátní asymetrické odpovědi, řekl Gruško. Asymetričnost v tomto případě je v tom, že nebudeme investovat do výstavby obrany do hloubky - je i bez toho již poměrně dobře vytvořená na západních hranicích Ruska. Ale našimi cíli budou uzlové body, kolem kterých NATO nyní buduje svůj systém protiraketové obrany v Evropě.

 

Musíte pochopit: Aliance nevytváří duplikát systému studené války. NATO ve skutečnosti vytváří podmínky v Evropě pro rychlé nasazení expedičních sil. A pro takové nasazení jsou velení a řízení kriticky důležité, střediska předsunutých bází, které budou použity jako štáby, různé sklady zbraní, prvky logistické infrastruktury pro přesun sil a vojenské techniky uvnitř Evropy.

 

Všechny tyto klíčových objekty - a jsou nám dobře známé – se stanou terčem našeho možného úderu v případě, že NATO zajde ve svých provokacích příliš daleko. Musím říct, že zbraně proti těmto cílům, zapadající do koncepce vyjádřené Gruškem, nejsou příliš drahé a zároveň jsou velmi účinné.

Myslím proto, že k provokacím NATO nedojde. Bude stačit provést demonstraci ukazující, že jsme schopni rychle zasadit údery na objekty NATO v Evropě. V důsledku toho se v určitém okamžiku NATO zastaví. V opačném případě by se aliance sama dostala do strategické pasti - přípravy na rozsáhlou válku s Ruskem.

 

"SP": - Čím můžeme zasadit možný úder zařízením NATO v Evropě - taktickými jadernými zbraněmi?

 

- Taktické jaderné zbraně jsou pro nás krajní případ. I když se NATO jejich použití ruskou stranou vážně obávají, a nyní vedou rozhovory o tom, že je třeba takové zbraně dostat pod kontrolu.

Ale skutečností je, že pro úspěšné vyřazení klíčových objektů NATO v Evropě jaderné zbraně nejsou potřeba. Tím spíš, že jejich použití je vždy vázáno politickými ohledy. Pro objekty ve východní Evropě budou stačit operačně-taktické raketové komplexy "Iskander" s konvenčními hlavicemi .

 

Můžeme umístit "Iskandery" podél linie kontaktu s NATO – i v Kaliningradu a na Krymu. Naše letecko-kosmické síly v Sýrii ukázaly část svých pokročilých zbraní a možností jejich použití.

 

"SP": - V listopadu 2015 devět zemí ve střední a východní Evropě, které jsou součástí NATO, vydalo varování o hrozbě, vycházející podle jejich názoru, od Ruska, a vyzvaly k posílení sil NATO pro odstrašení Moskvy. Přijetí konkrétních opatření je plánováno na summitu NATO ve Varšavě v červenci 2016. O jakých opatřeních tam bude diskutováno?

 

- Jsou zmínky, že při varšavském summitu může být revidována jaderná strategie aliance. To znamená, že NATO může snížit práh nasazení jaderných zbraní. Obviňování Ruska z neochoty dát taktické jaderné zbraně pod kontrolu, může vést samotnou alianci k sázce na tyto zbraně. Pro nás to bude velmi nepřijatelný provokativní krok NATO.

 

"SP": - S čím počítá NATO, posilujíce přítomnost ve východní Evropě?

 

- Ve skutečnosti počítá s tím, že politický tlak na Rusko ze strany Západu zvýší v naší zemi vnitřní politickou destabilizaci. V důsledku toho NATO očekává, že politické vedení Ruska dříve či později vzdá svůj odpor vůči politice NATO. Proto aliance již dlouho obviňuje Rusko z agrese, a podporuje myšlenku, že "normální země" jsou povinny semknout se kolem  NATO jako vojenského nástroje "civilizovaného světa" ...

- S největší pravděpodobností se Rusko ve své odpovědi NATO zaštítí taktickými jadernými zbraněmi, řekl vedoucí vědecký pracovník Ústavu mezinárodních bezpečnostních problémů Ruské akademie věd Aleksej Feněnko.

- Měli bychom výhodu při použití takových zbraní v Evropě, ale zatím jsme omezeni jednostranným závazkem ze dne 29. ledna 1992, podle něhož Rusko souhlasilo, že nebude mít taktické jaderné zbraně v rozvinutém stavu u západních hranic. Myslím, že v případě předpokládaných změn strategie NATO by Rusko mohlo úplně opustit tento závazek a umístit taktické jaderných zbraně v Kaliningradu, u Baltské flotily a dokonce i v Bělorusku.

Kromě toho můžeme využít i příkladu USA. Vzpomínám si, že v roce 1970 zahájila administrativa Jimmy Cartera program vývoje taktických raket "Lance", které jsou vybavené neutronovými hlavicemi. Převažuje u nich pulz neutronů, přičemž je snížena mechanická destrukční zóna.

Orientace Ruska na neutronové zbraně by mohlo být naše další asymetrické protiopatření. Rozmístíme-li takové zbraně u našich západních hranic, myslím, že v Evropě to způsobí masivní protiválečné demonstrace, stejně jako v severní Evropě v roce 1983-84. Tehdy po demonstracích v Dánsku, Holandsku a Německu byla administrativa Ronalda Reagana nucena opustit "neutronový" program.

Navíc, v případě posílení přítomnosti NATO ve východní Evropě, se naše země nebude cítit omezena ve věcech uznání Podněstří a lidové republiky Donbass a vyšle tam příslušné jednotky.

Jak můžete vidět, Rusko má soubor odvetných opatření mnohem větší, než členské země NATO. A já nevím, jestli jsou západní země připraveny na takovou odezvu ...

 

Andrej Polunin

http://svpressa.ru/politic/article/145627/?mra=1

 

Volný překlad pro České národní listy P. Rejf