Tak lze charakterizovat letošní pietní akt k 69. výročí Slovenského národního povstání v Brně u pomníku SNP v Černých Polích na stejnojmenném náměstí. Pardon, u pomníku? Letos bylo vše jinak. Sousoší pomníku se slovenskými partyzány a vojáky úřad městské části Brno-sever přemístil před oslavou na restauraci. Záměr zajisté chvályhodný.a tuto iniciativu úřadu lze jen přivítat - kdyby se jednalo o jiný termín. Ovšem doba přemístění sousoší těsně před pietním aktem ČSBS je výrazem jisté absence komunikace mezi úřadem a vlasteneckými organizacemi. Přitom stačilo málo - dohovořit se na termínu přesunu sousoší na dobu mimo termín oslav SNP. A vše by bývalo bylo v pořádku.
Nestalo se - avšak pietní akt přesto proběhl! U zbylého soklu pomníku. Akci pořádal již tradičně v tuto dobu Český svaz bojovníků za svobodu pod vedením pečlivé předsedkyně městského výboru ČSBS sestry Irenky Matyáškové. Hlavní projev a moderátorství celé akce spadlo na bedra Mgr. Jana Jandla, předsedy Historicko dokumentační komise ČSBS Brno. Akce se zúčastnili nejen odbojáři, ale také zástupci Čs.legionářské obce v čele s předsedou bratrem Bohuslavem Páralem, synem plukovníka gen. štábu I. ČSR,zasloužilého legionáře. Bratr Páral nás pozval na vzpomínkový akt na TGM k pomníku u lékařské fakulty v září. Nechyběl ani zástupce Matice Čech, Moravy a Slezska, jenž se pravidelně účastní odbojářských akcí.
Mgr.Jandl v projevu zdůraznil koordinaci a spolupráci západních i východních Spojenců na podpoře SNP. Připomenul také neuvěřitelné krutosti německých okupantů a jejich hlinkovských federátů, které se dodnes vymykají lidskému chápání, a patří do kategorie válečných zločinů a zločinů proti lidskosti na civilním obyvatelstvu. Bratr plk. Němeček poté jako účastník SNP poukázal na tradiční spolupráci slovenských a jihomoravských partyzánů a odbojářů v příhraničí. Tuto spolupráce nezpřetrhalo ani rozbití společného státu, které někteří eufemisticky nazývají rozdělení. V následné besedě pak předseda boskovické organizace připomenul dramatické osudy boskovických odbojářů a partyzánů, kteří se na pomoc SNP dostali útěky přímo ze spárů brněnského gestapa.
Věnce k soklu odsunutého pomníku v Brně kladli nejen odbojáři a legionáři, ale také zástupci Armády ČR a Univerzity obrany Brno. Na adresu našich brněnských vojáků a frekventantů univerzity obrany lze vznést jen slova chvály. Nikdy nezapomínají na krásnou tradici úcty u všech pietních aktů, mezi nimiž výročí SNP zaujímá nezastupitelné místo. Naše armáda v Brně zkrátka stojí pevně na pozicích tradic republiky, boje proti fašismu a bratrství našich národů.
Tyto akce jsou důležité zvláště v dnešní době, kdy i v naší moravské metropoli probíhají různé samozvanecké akce prosudetských živlů. Tyto akce často proti nám podporují různí odpůrci a nepřátelé republiky (včetně jim příbuzných politických stran!), kteří do nich vnášejí své naprosto zkreslené a zhusta i vylhané pohledy na poválečný odsun.
Přestože celá oslava SNP v Černých Polích proběhla velmi klidně a důstojně a byla zakončena oběma státními hymnami, v očích zvláště starších odbojářů bylo vidět otazníky a někdy i rozhořčení. Otazníky nad dalším osudem brněnského pomníku SNP. Z pohledů zněla věta, která zazněla i hlasitě - Kdypak se nám pomník vrátí? Nebude to zase řada měsíců jako v případě sochy Osvoboditele na Moravském náměstí, jež sice dnes je již krásně restaurována (všechna čest), ale v dubnu tohoto roku zde nebylo možné provést pietní akt. Doufejme, že si restaurátoři i městský úřad Brno-sever pospíší, aby stihli další výročí SNP. Tentokrát bude kulaté !
Za odbojáře i legionáře Dr.Jiří Jaroš Nickelli, předseda OV ČSBS Boskovice
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz