Paul Craig Roberts patří k uznávaným americkým komentátorům a politickým analytikům. Pracoval v administrativě prezidenta Ronalda Reagana, v listu Wall Street Journal, v současnosti se pohybuje na vědecké půdě několika univerzit. Své komentáře pravidelně zveřejňuje na webu PaulCraig Roberts.org. V minulém týdnu ho rozhořčila zpravodajská relace BBC.
»Reportáž BBC jsem poslouchal na stanici National Public Radio. Měla jediný cíl - před objevením jakýchkoli důkazů určit, že vina leží na Rusku. Všechna západní média se chovají stejně - opakují, že jde o dílo Moskvy.« Roberts píše o havárii malajsijského letadla na východě Ukrajiny. BBC na komentář vlivného analytika reagovala typicky. Ve čtvrtek ze svého webu odstranila obviňující články s odůvodněním, že její vlastní vyšetřování na místě události neurčilo viníka tragédie. BBC se nestalo v letošním roce poprvé, že odstraňovala z webu články. Prostě takové »vyšetřování skončilo, zapomeňte«. Nicméně BBC si po léta budovala pověst na tvrzení, že je »objektivní«. Odstraňováním článků už nic nezachrání, problém vzniká už při jejich umisťování.
Roberts uvádí, že vznikl jakýsi »reflex« západních médií, která se zcela přizpůsobují Washingtonu. Když Washington řekne, že vina leží na Moskvě, tak to otrocky okopírují. A Washington jiného viníka čehokoli nezná. Do nebe volající »nekompetentnost novinářů« jim »dovoluje« zveřejňovat smyšlenky nepodpořené důkazy. »Jsme svědky úplného rozkladu západní žurnalistiky, která se podčiňuje imperiálnímu kurzu Washingtonu. Novináři buď souhlasí se lží, nebo jsou smeteni přes palubu.«
Roberts dále uvádí: »Nedostatek v Putinově diplomacii spočítá v tom, že se opírá o dobrou vůli a vítězství faktů. Ale Západ nemá dobrou vůli, Washington není zainteresován na vítězství faktů, ale na vítězství Washingtonu. Proti Putinovi nestojí rozumní ‚partneři‘, ale ministerstvo propagandy.« Roberts připomíná »Saddámovy zbraně hromadného ničení, »Asádovy chemické zbraně a »íránskou jadernou bombu«. Z těchto skandálů vyvozuje: »Washington lhal tak dlouho, že už nemůže přestat.«
Jako před rokem
Pravidelné týdenní komentáře o aktuálním dění píše i americký republikánský kongresman Ron Paul na stránkách Ron Paul Institute. I on se vyjádřil k leteckému neštěstí na východě Ukrajiny. Američtí politici i média se z něho snaží »vytáhnout co největší propagandistickou výhodu«. Prezident, aniž znal jakákoli fakta, označil za viníka Rusko. Pak odjel na golf. »Je snad tak těžké nejprve vyžadovat důsledné vyšetření?« ptá se Paul. Za největší chybu považuje americkou podporu Majdanu, od té se všechno další odvíjí. Kdyby USA nepodporovaly změnu režimu na Ukrajině, nebyly by tisíce mrtvých, ani katastrofa malajsijského letadla. O letadle se píše obviňujícím tónem, ale už se mlčí o údajích OBSE, že v den katastrofy zabila ukrajinská armáda v Luhanské oblasti 250 civilistů, o den později v samotném Luhansku 20 civilistů. Americká média mlčí o washingtonské podpoře operace Kyjeva proti civilistům, vždyť ministerstvo zahraničí ji považuje za »vyváženou a umírněnou«. Navíc katastrofa letadla není výhodná pro Moskvu a povstalce, spíše pro Kyjev. Arsenij Jaceňuk například vyjádřil uspokojení nad tím, že z neštěstí je viněna Moskva, napsal Paul.
Je tu paralela s rok starými událostmi. Tehdy se »zadrhlo« povstání v Sýrii, a jako na objednávku tu bylo údajné »použití chemických zbraní Asadovým režimem«. Svět se ocitl na hraně války. Později se ono použití chemických zbraní Asadovými lidmi ukázalo jako lež. Teď ukrajinská armáda není schopna porazit povstalce (Paul už dříve psal, že »dobrá armáda« by se s východukrajinskými povstalci vypořádala za týden, ukrajinská toho však není mocna ani za čtyři měsíce), tak jako na zavolání přijde katastrofa letadla.
(jo), Haló noviny
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz