Nabourat se do Číny a Ruska - koncepce kombinovaného boje USA

© flickr.com/ The US Army

06:12 15.03.2017

Ilja Plechanov

 

Podle koncepce vedení kombinovaného boje (Multi-Domain Battle) armáda USA v této etapě není schopna zastavit nebo zvítězit nad moderním a stejně silným protivníkem, a je nutné okamžitě měnit veškerý přístup k bojovým akcím proti technologicky vyspělému nepříteli.

 

V pondělí 13.března ve městě Huntsville státu Alabama bylo zahájeno každoroční sympózium a výstava AUSA ILW Global Force. Akce se koná v centru von Brauna pod záštitou Asociace armády USA a tentokrát je věnována především projednání koncepce Multi-Domain Battle, což znamená vedení bojových akcí v různých sférách: na souši, na moři, ve vzduchu, ve vesmíru, v kybernetickém prostoru a v elektromagnetickém spektru.

 

Aktuálnost tématu

 

Porvé se začalo mluvit o této koncepci v roce 2011, poté, kdy generál Martin Dempsey, předseda Sjednoceného výboru náčelníků štábů USA, upozornil vojenské stratégy na pravděpodobnost toho, že nadvláda USA na souši, ve vzduchu a na moři už v moderní válce nestačí.

 

V roce 2016 na minulé konferenci Asociace armády USA ve Washingtonu začalo už otevřeně hovořit o koncepci Multi-Domain Battle vojenské vedení USA a armáda USA společně s Korpusem námořní pěchoty uveřejnily „Bílou knihu", týkající se této otázky.

 

 

Podle „Bílé knihy" o vedení kombinovaného boje (tak zkráceně nazveme Multi-Domain Battle) armáda USA v této etapě není připravena ani schopna zastavit nebo zvítězit nad moderním a stejně silným protivníkem, a je nutné okamžitě měnit veškerý přístup k bojovým akcím proti technologicky vyspělému nepříteli.

 

Během minulého roku vojenské letectvo, Korpus námořní pěchoty a flotila USA předložily své vlastní koncepce, týkající se této otázky, a na flotile dokonce provedli sérii cvičení k nácviku koncepce.

 

Intelektuální útok

 

Velitel Tichooceánských ozbrojených sil USA, admirál Harry Harris, je jedním z hlavních zastánců koncepce. On byl ideologem modifikace ATACM pro boj s čínskou flotilou a také vyzývá armádu a flotilu USA, aby spojily své systémy protiraketové obrany s cílem efektivního odporu proti raketovým útokům ze strany Ruska, Číny a Severní Koreje.

 

Americké letectvo navrhuje, aby na základně současných Center společných leteckých operací (CAOC) byla vytvořena globální síť vedení a správy, v jejímž rámci by se současně kontrolovala činnost armády, flotily, letectva, námořní pěchoty a ozbrojených sil spojenců.Tuto iniciativu prosazuje náčelník štábu Vzdušných sil USA generál David Goldfein.

 

Námořní pěchota navrhuje, aby byl zaveden termín „lidská sféra" (human domain), protože považují práci s obyvatelstvem ve válečných zónách za důležitou — jak pro vedení protipartyzánské války, tak i pro nasazení výzvědných sítí proti vyspělému protivníkovi.

 

Námořní pěchota ve své koncepci navrhuje vytvoření prostorů a vyspělých letišť na obsazených územích pro letadla F-35B, která by potom mohla ze země pomáhat flotile. Flotila by se pak mohla pod krytím přiblížit k pobřeží protivníka a zaútočit raketami a palubním letectvem.

 

Flotila USA nemá nic proti tomu, ale zatím má největší obavy z čínského a ruského vojenského námořnictva. Americká flotila je více znepokojena válkou na moři, než výsadkářskými a pobřežními operacemi. Tím spíše, že flotila zatím rychleji než podobné v USA začíná využívat zbraně cílené energie, prostředky vedení radiolektronického boje (REB) a kybernetické války.

 

Jak se nabourat do „systému omezení přístupu". Dvě varianty

 

Celkově je právě armáda USA dnes hlavním iniciátorem a zpracovatelem koncepce kombinovaného boje.

 

 

Vojenské letectvo a flotila, které jsou naladěny úplně stejně, jsou více zaměřeny na řešení svých specifických úkolů. Zvláště je to aktuální v podmínkách takzvaného „systému omezení přístupu" (A2/AD, Anti-Access, Area Denial), kdy prostředky REB flotily a letectva USA nemohou být použity kvůli ruským a čínským raketám dalekého doletu a systémům pro včasné odhalení.

 

Náčelník štábu amerických pozemních vojsk generál Mark Milley řekl na podzim 2016, že teď se armáda musí dostat přes systém A2/AD nepřítele, aby zajistila bezpečnou činnost flotily a letectva, ačkoliv posledních 70 let bylo vše naopak, kdy flotila a letectvo kryly pozemní síly.

 

Nejdříve se Američané domnívali, že dokáží krok za krokem postupně ničit nepřátelský systém A2/AD na velkou vzdálenost pomocí raket. „Vyjít na světlo", odhalit objekty protivníka, odsunout se na bezpečnou vzdálenost a zaútočit raketou, zneškodnit první obrannou linii A2/AD, potom stejnou taktikou dobývat druhou obrannou linii.

 

Ale tady vznikají dva problémy. První: metodické a pomalé ničení objektu za objektem zabere mnoho času. Zatímco se tím USA zabývá, protivník může rychle obsadit potřebné země, území nebo objekty. Krym se stal v tomto směru zlomovým momentem pro vojenské stratégy USA.

 

Druhá příčina: rakety pravděpodobného nepřítele jsou stále zdokonalovány, zvyšuje se jejich akční rádius. Odsun na bezpečnou vzdálenost proto není možný a náskok USA v útocích na velkou vzdálenost je zpochybněn.

 

Proto je třeba myšlenku metodického pomalého nabourání A2/AD na vzdálenost zavrhnout, a místo toho se vypracovává koncepce kombinovaného boje, kde hlavní role je svěřena armádě a námořní pěchotě, speciálním útvarům a kybernetickým útokům.

 

Teoreticky musí armádní útvary hledat slabá místa v obraně protivníka, prosakovat jako voda v trhlinách poškozené přehrady, rozšiřovat tyto trhliny, dovolovat větším silám zapojovat se do konfliktu, aby se ve výsledku celá stavba zhroutila zevnitř.

 

Hrůzy války na zemi

 

Generál Milley se zvlášť obává během pravděpodobných budoucích konfliktů ruských ozbrojených sil, které sice ztratily svou početnost, ale technicky a takticky se přezbrojily po ukončení studené války a teď operují raketami, bezpilotními letadly, prostředky radioelektronické války a využívají hackery.

 

Podle názoru generála Milleye ve válce budoucnosti zůstat na jednom místě dvě až tři hodiny se bude rovnat smrti. Jestliže jsi odhalen, budeš zabit vysoce přesnou zbraní nebo salvou.

 

 

Bude nutné bojovat v podmínkách, kdy elektronické komunikační prostředky nejspíš nebudou fungovat kvůli činnosti technologicky vyspělého protivníka, a i když budou, tak ohromné množství informací z válečného pole může ochromit přijímání rozhodnutí nebo se odrazit na jejich efektivitě.

 

Válka na zemi bude hrozná pro vojáky. Budou muset jednat samostatně, v malých útvarech, obklopeni nepřítelem, izolovaně, bez podpory ze vzduchu a z moře, bez spojení, bez logistického zajištění. Armáda také vezme na sebe dříve nezvyklé funkce, jako jsou útoky na nepřátelské lodě ze břehu a používání bezpilotních letadel.

 

Právě proto tón ve zpracování koncepce kombinovaného boje udává americká armáda a toto téma je dnes projednáváno v centru von Brauna v Alabamě. Tam chápou, že ve vysoce technologické válce budoucnosti proti pravděpodobným protivníkům (to je především Čína a Rusko) bude armáda prakticky spotřebním materiálem. Válka budoucnosti pro ni bude „smrtelně chaotickou".

 

Názor autora se nemusí shodovat s názorem redakce

Sputnik