Multipolarita je skutečností a to podstatné se bude dít v Eurasii
Lavrov načrtl nový svět
Napsal/přeložil: Geo
29. leden 2017
Unipolární hegemonie skončila, objektivní realitou se stal multipolární svět. Nepřijetí těchto skutečnosti jen umocňuje napětí a vede k ničivým válkám. Budoucnost rozvoje je v širokém eurasijském partnerství. Podívejte se na zásadní vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova ve Státní dumě (video s českými titulky).
Lavrov přednesl „zprávu o stavu světa“, zmítaném napětím a válkami. Řekl jasně, že dominance jediného centra moci skončila. „Hlavní příčina současné situace spočívá v usilování adeptů teorie bývalé unipolární hegemonie udržet si libovolnou cenou globální dominanci. Všem vnutit pseudoliberální hodnoty bez ohledu na kulturní svébytnost a rozmanitost současného světa,“ řekl ministr zahraničí.
Ještě nikdy se podle něj principy práv člověka a svobody volby nezneužívaly tak cynicky, jako když jsou proklamovány coby „slogany pro krytí politické a ekonomické expanze“.
„Zároveň se svět rychle mění, probíhá přerozdělení ekonomické moci a s tím spojeného politického vlivu. Proces formování stabilního polycentrického systému se stal objektivní realitou,“ konstatoval.
Velkou pozornost Rusko věnuje regionu Blízkého východu a severní Afriky, kde „vzniklo v důsledku exportu demokracie nebezpečné mocenské vakuum, a do černé díry bezzákonnosti a chaosu se propadl ohromný region od Atlantiku po Afghánistán“.
Rusko „přijímá opatření“ k nápravě tohoto stavu a současně usiluje o rozvoj – kde bude ležet jeho těžiště, Lavrov rozvinul v další části řeči. „Pomáháme budování vnějších vazeb Eurasijského ekonomického svazu (EAES) v řečišti realizace iniciativy prezidenta Putina k formování širokého partnerství v Eurasii,“ řekl šéf ruské diplomacie.
„Vstoupila v platnost dohoda o volném obchodu mezi EAES a Vietnamem. Nabírají obrátky jednání o uzavření obchodně-ekonomické dohody mezi EAES a Čínou. Pokračují kroky integrace budování EAES a ekonomického projektu Hedvábná stezka,“ shrnul vývoj na eurasijském prostranství.
Připomněl, že ideje Vladimira Putina o vytvoření širokého eurasijského partnerství aktivně podpořily země ASEAN (Sdružení národů jihovýchodní Asie) na summitu v Soči loni v květnu.
„Dnes aktivně pracuje ekonomická komise Eurasijského ekonomického svazu s několika desítkami zemí a integračních celků, celkově vyjádřilo zájem o ekonomickou spolupráci s EAES přes padesát států,“ uvedl Lavrov.
To vše podle něj podporuje zapojování Ruska do integračních procesů v Asijsko-pacifickém regionu (APR), což odpovídá dlouhodobým národním zájmům komplexního rozvoje Sibiře a Dálného východu.
Lavrov ve své řeči také zřetelně reagoval na mediální úvahy o „vábení“ Ruska k bližší spolupráci se Spojenými státy v zájmu změny pozice vůči Číně po nástupu Donalda Trumpa do úřadu amerického prezidenta. „Beze změny zůstává kurz na upevnění rusko-čínských vztahů strategického partnerství, které vnímáme jako modelové pro odpovědné velmoci ve 21. století,“ řekl.
A Západ? „Dialog se Spojenými státy a EU nemůže být budován jinak než na principech rovnoprávnosti a vzájemného respektu a ohledu na vzájemné zájmy – to znamená tak, jako se všemi našimi dalšími partnery,“ zdůraznil Sergej Lavrov.
Geo, Eurasia24.cz