Ministři kultury České republiky a Bavorska podepsali první společné Memorandum o porozumění

4.5.2015 — Tiskové oddělení

 

Daniel Herman podepsal 4. května 2015 se svým bavorským protějškem, Dr. Ludwigem Spaenlem, společné Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Svobodným státem Bavorsko.

„Toto Memorandum o porozumění by mělo na jedné straně potvrdit již tak dobrou kulturní spolupráci mezi Českou republikou a Bavorskem, a současně by se mělo stát základem pro další rozvoj a prohloubení této spolupráce mezi našimi zeměmi“, uvedl ministr Herman.

„Dnešek je významným dnem v historii vzájemné spolupráce Bavorska a České republiky na kulturním poli. Toto Memorandum o porozumění můžeme přirovnat k rozcestníku, ukazateli stojícímu na společné cestě. V posledních letech jsme po ní ušli dlouhý kus a iniciovali jsme řadu společných kulturních iniciativ. Tento ukazatel cesty je zároveň východiskem k dalším podnětům, abychom dále prohloubili to, co jsme již zahájili,“ řekl ministr Spaenle.

 

Dokument je základem pro spolupráci při podpoře projektů ve všech oblastech kultury - muzejnictví, památkových institucí, galerií a knihoven, stejně jako v oblasti hudby, divadla a kinematografie. Podpoří rovněž výměny expertů z uvedených oblastí a aktivity českých a bavorských institucí, zaměřené na témata společné historie. To přinese nové možnosti vzájemné spolupráce při zpracovávání témat zatížených minulostí. Na obou stranách tak bude otevřen prostor k iniciativám, zaměřeným na vyrovnání se s minulostí. „Souhlasím s kolegou Spaenlem, že slavná i méně slavná období sdílených dějin je třeba si připomínat a nebát se pravdy. Protože, jak říká Bible, poznání pravdy osvobozuje,“ řekl Daniel Herman. Ministr Spaenle dodal: „My máme zlatou stezku Via Carolina, která nás spojuje dlouhá staletí, a která nás spojovala i v obtížných dobách velice bolestného dvacátého století. Chci v tuto chvíli zdůraznit aktivity posledního období, kdy se s panem ministrem potkáváme velmi často při různých příležitostech - například minulý týden při pietním aktu v bývalém koncentračním táboře Flössenburg - které jasně ukázaly, že je možné společně překonávat budoucnost, a o minulosti hovořit velice otevřeně.“

Nejzásadnějším projektem vzájemné spolupráce bude česko-bavorská zemská výstava v roce 2016 při příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV. „Chceme napomoci širšímu povědomí o společné duchovní tradici a kulturní sounáležitosti veřejnosti na obou stranách společné hranice. Tato výstava nám též pomůže uvědomovat si historická témata, která nás spojují a nikoliv rozdělují. A těch prvních je, Bohu díky, více,“ uvedl Herman. Na české straně výstavu organizuje Národní galerie v Praze, na bavorské straně je partnerem projektu Dům historie Bavorska a Germánské národní muzeum v Norimberku. Obě strany chápou společný výstavní projekt jako milník vzájemných česko-bavorských kulturních vztahů. Výstava představí země České koruny jako důležitou součást evropské politiky a kultury 14. století a poukáže na úzké vazby mezi územím dnešní České republiky a Svobodného státu Bavorsko.Podle ministra Spaenleho právě český král a císař Karel IV., který se ujal vlády po Ludvíku Bavorovi, spojuje obě sousedící země zcela mimořádným způsobem.

 

Také otevření sídla Zastoupení Svobodného státu Bavorsko v Praze je výrazem stále se zlepšujících vztahů mezi Prahou a Mnichovem. Kancelář byla slavnostně otevřena koncem loňského roku za přítomnosti předsedů vlád obou zemí, a tudíž se nabídlo ideální místo k podpisu Memoranda o porozumění. „Od tohoto prvního memoranda si z kulturně politického hlediska slibujeme jednoznačné obohacení kulturních výměn mezi našimi dvěma zeměmi. Z toho mohou již tak velmi intenzivní kulturní vztahy s Bavorskem jen profitovat,“ vyjádřili se po podpisu memoranda ministři Herman a Spaenle.

Simona Cigánková, tisková mluvčí MK ČR

http://www.mkcr.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ministri-kultury-ceske-republiky-a-bavorska-podepsali-prvni-spolecne-memorandum-o-porozumeni--255881/tmplid-228