Milionáři houfně opouštějí Německo a Francii

Opouští milionáři potápějící se loď? Foto zdroj casopis-sifra.cz / Adobe Stock

 

Jihoafrická poradenská společnost New World Wealth zveřejnila zajímavé číslo. Podle údajů společnosti minulý rok Německo opustilo přibližně 4000 milionářů.

 

Počet velmi bohatých lidí, kteří opouštějí Spolkovou republiku, podle New World Wealth nedávno skokově stoupl. V roce 2015 Německo opustilo asi 1000 milionářů. V minulých letech se naproti tomu počet odchozích milionářů držel na úrovni několika stovek, sdělila společnost.

 

Taková čísla vyplynula ze studie New World Wealth o migračních pohybech lidí na celém světě, kteří disponují majetkem větším než 1 milion dolarů (v současné době je to asi 950 tisíc eur). Společnost se kvůli této analýze dotazovala několika stovek bohatých a super-bohatých lidí.

 

Dále vedla besedy s odborníky na migraci, finančními poradci a realitními makléři. Firma uvedla, že do hodnocení zahrnula i statistiky společnosti VISA, registry vlastnictví, zprávy ze sdělovacích prostředků a podobně.

 

Celkové hodnocení? V roce 2016 na celém světě změnilo celkem 82 000 dolarových milionářů zemi, ve které žijí. V roce 2015 to bylo pouhých 64 000 milionářů. Nejoblíbenější destinací bohatých emigrantů je Austrálie, kterou následují USA, Kanada, Spojené arabské emiráty a Nový Zéland. Také z Německa se v minulém roce vystěhovala většina milionářů do Austrálie a Kanady, jak uvádí New World Wealth. Populární je také Monako.

 

Žádnou jinou zemi neopouští tolik milionářů jako Francii

 

Podle autorů studie je odchod obzvlášť bohatých lidí ze země alarmující znamení. Tato klientela je při větších migračních pohybech často první, která na základě vysoké osobní flexibility ze země odchází. Kromě toho bohatí lidé v nějaké zemi hledí nejen na spotřebu, ale i na platby daní do státního rozpočtu. Jejich firmy nezřídka nabízejí a vytvářejí mnoho pracovních příležitostí.

 

Prudký nárůst emigrace bohatých lidí z Německa podle analýzy New World Wealth souvisí s rostoucím napětím ve společnosti, protože obdobný trend byl pozorován také v dalších evropských zemích. V budoucnu proto odborníci očekávají podobný vývoj především ve Velké Británii, Nizozemí, Rakousku, Švédsku a Belgii.

 

Varovný příklad je podle studie Francie, kde od určité doby každý rok emigruje tolik milionářů jako v žádné jiné zemi na světě. V roce 2016 z Francie podle New World Wealth odešlo dohromady 12 000 lidí, kteří disponují majetkem alespoň v hodnotě 1 milionu dolarů. V loňském roce byl „grande nation“ s 10 000 mimořádně bohatými emigranty světovou jedničkou. Rok před tím se k Francii otočilo zády zhruba 6000 milionářů.

 

Autoři studie se ptali na důvody tak vysoké migrace a v případě Francie byla odpověď diplomatická – „náboženské napětí“, které je v zemi obzvláště silné.

 

Jestli je takové vysvětlení odpovídající, to je otevřená otázka. Před několika lety veřejnost bedlivě sledovala případ francouzského herce Gérarda Depardieu, který odešel do Ruska. Jako důvod Depardieu neuvedl náboženské napětí, ale vysoké daňové zatížení. (casopis-sifra.cz) http://www.irucz.ru