Média - vojenští teoretici RF se začínají zabývat koncepcí „měkké síly“

 

Ruští vojenští teoretici mají v úmyslu bránit se proti "hybridní válce" podobnými metodami a jsou připraveni rozvíjet koncepci "měkké síly", píše v úterý deník "Kommersant" s odkazem na zprávu náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerije Gerasimova.

 

Uvádí se, že během víkendu bylo setkání Akademie vojenských věd, kde se posuzovala obrana proti "barevným revolucím". Podle deníku vystoupil se zprávou na toto téma Valerij Gerasimov. Náčelník generálního štábu hovořil o zvláštnosti moderních válek, které mají hybridní charakter, jehož nedílnou součástí jsou "barevné revoluce", kybernetické útoky, přípravná opatření ve formě "měkké síly (soft power)".

 

"Vzhledem k tomu, že" barevné revoluce " považuje ministerstvo obrany ve skutečnosti za převrat, jsou formou hybridního válčení. Postavit se jim použitím konvenčních vojsk není možné: je nezbytné se jim bránit stejnými hybridními metodami," - cituje novinový zpravodaj.

 

Jako příklad komplexního boje proti teroristickým skupinám, zahrnujícího také diplomatické a jiné nevojenské metody interakce s jinými zeměmi, uvedl Gerasimov operaci vedenou ruskými Letecko-kosmickými silami (VKS) v Sýrii.

 

Podle informací médií se setkání zúčastnil také místopředseda vlády Dmitrij Rogozin, členové akademie a odborníků. Náčelník Akademie vojenských věd Machmut Garejev předložil svou výroční zprávu o činnosti Akademie. Účastníci rovněž diskutovali o reformě vojensko-průmyslového komplexu, přezbrojení armády, dodávky zbraní, možnosti zakládání soukromých vojenských společností.

 

Vojenští experti, kteří se zúčastnili zasedání, požadovali, podle deníku, seriózní přístupu k rozvoji koncepce"měkké síly". Upozornili, "že některé její prvky jsou již používány v koncepci ruské zahraniční politiky, ale jsou uskutečňovány jen tahy do značné míry kopírující zahraniční vývoj v této oblasti".

 

"Hybridní válka" je vojenská strategie, která kombinuje konvenční válku, kybernetickou válce a malou válku. Jednou z hlavních forem vedení "hybridní války" je informační činnost, psychologické akce a kybernetické útoky zaměřené jak na technologické prvky hospodářství, tak i na jeho občany.

 

"Barevné revoluce" – je souhrnné označení procesů změny vlády, takových jako  například "růžová revoluce" v Gruzii, "tulipánová" v Kyrgyzstánu, "oranžová" na Ukrajině, "jasmínová" v Tunisku a "lotosová" v Egyptě. Začínají jako pokojné demonstrace, pak jsou "barevné revoluce" obvykle převedeny do tvrdého odporu, překračujícího zákony.

 

"Měkká síla" znamená nalákání části veřejnosti na cestu prosazování zájmů osnovatelů barevné revoluce, a to především prostřednictvím vytvoření atraktivní prezentace - v protikladu k "tvrdé síle", která je založena na nátlaku a penězích. Předpokládá se, že "měkkou sílu" aktivně používá Západ, šířící „hodnoty demokracie“ a „lidských práv“ a připoutávající velkou část světového společenství ke své kultuře a spotřebitelským návykům.

 

Podle materiálů RIA Novosti , FondSK   , 1.3.2016

http://www.fondsk.ru/news/2016/03/01/smi-voennye-teoretiki-rf-namereny-razrabotat-koncepciju-mjagkoj-sily-38887.html

Pro České národní listy volně přeložil P. Rejf