Kým nahradit v Evropské unii Velkou Británii?

Natalija Meden


Evropská unie se nemůže vzpamatovat z rány vyvolané britským referendem. Juncker si dělá naděje, že se Velká Británie časem opět k EU připojí. Brusel napadlo, že je potřeba kompenzovat odchod Spojeného království přijetím nových členů. Na vstup čeká 5 zemí: Turecko, Černá Hora, Albánie, Makedonie a Srbsko. Přes veškeré krize mezi Ankarou a Bruselem se postavení Turecka jako kandidáta vstupu do EU nemění. Juncker se k obyvatelům Turecka obrátil s v podstatě provokačním provoláním, že „nejsou všichni Turci maličcí Erdoganové“.



Srbsku, Makedonii, Bosně (Bosna a Hercegovina je dosud kandidátem uvnitř kandidáta), Albánii a Černé Hoře bylo slíbeno členství v roce 2003. Od té doby věc nijak nepokročila, když najednou začátkem března přijela Mogheriniová do Bělehradu s jistým poselstvím pro celý region. Po odchodu Velké Británie se prý EU neochudí na méně než 27 zemí, protože vstoupí nové státy a madam je přesvědčena, že Srbsko bude jedním z nich.



V říjnu roku 2014 Evropská komise oficiálně nedoporučila napomoci rozšíření v regionu Západní Balkán. V jejím dokumentu z roku 2015 se uvádělo, že dokud trvá mandát současného složení EK (ukončí se koncem roku 2019) nebude ani jedna země Západního Balkánu připravena ke vstupu do EU.



Ještě před měsícem potvrdil náměstek německého ministra zahraničí Roth, že jednání o vstupu balkánských zemí do EU nepokročila, avšak promluvil o nezbytnosti zesilovat přítomnost v tomto regionu, neboť USA se patrně připravují jej opustit. Je zřejmé, že se Německo snaží pod záminkou nastávajícího odchodu USA z Evropy (i když nikdo odchod nevyhlašuje) využít jakoukoliv příležitost se vnutit na Balkáně. Každé rozšíření EU v tomto regionu má ve skutečnosti být rozšíření vlivu Německa.



Přitom sami Němci nejsou nakloněni snaze kompenzovat odchod Velké Británie z EU přijetím několika nových členů. Několik citátů z internetového fóra novin Welt:



„Mají země bývalé Jugoslávie a Albánie vstupovat poté, kdy Velká Británie odchází z EU? Výtečná výměna. … Katar a Saúdská Arábie už 20 let wahabisticky islamizují za pomoci petrodolarů Bosnu, Albánii a Kosovo. Je potřeba rozhodně říci, že u těch zemí, kde existuje wahabismus, se nemůže uvažovat o členství v EU.“



„Namísto toho, aby se tyto země hromadně přijímaly, se musí konečně řešit ostré problémy.“



„Ano, nechci, aby EU přijímala jakékoliv nové země, jejichž postavení v EU bude horší. Tyto země jsou příjemci pomoci. Kdo to bude všechno platit?“



„Chybou bylo přijetí Řecka, Bulharska a Rumunska a nyní chtějí přibrat země s ještě slabší ekonomikou a s vysokou zločinností. V Řecku se život podporuje především za peníze evropských daňových poplatníků a jak změnili Německo Rumuni a Bulhaři, všichni víme.“



Naposledy je zájmem Evropské komise rozšířit svá chapadla, aby si pomohla k izolaci Ruska v Evropě, aby oslabila jeho vazby s pravoslavnými balkánskými zeměmi. K tomu došel Welt 20. března v článku McAllistera, německého politika CDU, který po prohře v posledních volbách v Dolním Sasku odešel do Bruselu a stanul v čele výboru Evropského parlamentu pro zahraniční politiku. Ve svém článku tvrdí, že se Rusko snaží Srbsko destabilizovat. Změnit dobré vztahy Srbů k Rusku on nemůže, avšak vliv Ruska v Srbsku ho znepokojuje a myslí si, že je tomu nutno bránit. Jenomže jak? Všichni viděli, jak Mogheriniovou opoziční srbští poslanci v srbském parlamentě přivítali, když křičeli: „Srbsko, nevěř Bruselu!“ a „Nepotřebujeme EU!“. Srbsko si pamatuje, jak v roce 1999, když je NATO bombardovala, žádal ministr zahraničí Německa Fischer srazit Srby na kolena. Všichni mu připadali jako „maličcí Miloševičové“. Pamatují si, jak při prohlášení nezávislosti Kosova psali Albánci na stěny domů v Prištině heslo „Děkujeme, Německo!“



Tak jak by ještě chtěl německý politik McAllister intrikovat na Balkáně proti síle kulturně-historického vlivu Ruska?



Převzato z Fondsk.ru

outsidermedia.cz