Jako téměř každý rok zúčastnili jsme se (M. Maršák a J. Prokop) konference v Brně, pořádané Společností B. Bolzana a Ackermann-Gemeinde ve dnech 15.-17. 4. 2011. Musím bohužel hned na začátku konstatovat, že na rozdíl od minulých let byla letošní konference velmi nepříjemným překvapením. Začalo to tím, že Petr Pithart ve svém úvodním projevu pochválil přínos konferencí v minulých letech a do těchto pochval vmísil také chválu česko-německé deklarace z r. 1997. Celá řada německých účastníků pak v diskusi vyslovovala svou hlubokou nespokojenost s touto deklarací, a vždy tato vystoupení doprovázel frenetický potlesk německých účastníků. Bohužel jsem nezachytil jméno toho, kdo byl první ve vyjádření averze vůči deklaraci, ale to není tak důležité. Důležitější je, že z německých řad se neozval žádný tón jiný.
Dokonce ani z řad českých účastníků, jedinou výjimkou bylo vystoupení Václava Žáka, v němž připomenul, že u našich bývalých spoluobčanů nikdy nedošlo k jakékoli sebereflexi. Jediný potlesk, který tuto připomínku odměnil, byl potlesk můj, a trval dlouho, byť zněl jinak do ticha. Petr Pithart ze situace vycouval poznámkou, že bychom mohli tuto diskusi opustit, protože budeme mít možnost pokračování v dalších dnech. V dalších dnech ovšem už Petr Pithart mezi účastníky nebyl a pokračování se už nekonalo. Zklamal mne i Anton Otte, který, už ne v diskusi, ale v hovorech kuloárových prohlásil, že by rozhodně nechtěl nikoho k žádné sebereflexi přesvědčovat.
I během sobotního pokračování konference zazněla různá podivná tvrzení, např. Dr. Jaroslav Šabata mínil, že hegemonie Německa v Evropě je pozitivum. A doslova řekl: "Evropa je německá. A to je dobře." V diskusi reagovala jen Helena Pavlíčková (z university v Ústí nad Labem) poznámkou, že hegemonie (jakákoli) jí vadí. S velmi obskurním nápadem přišel Bernd Posselt: sudetoněmecké dny by se prý mohly konat v Brně! Od B. Posselta to sice nemůže překvapit, překvapivé je však tvrzení J. Šabaty, že by to prý podpořil.
Ani neděle nebyla lepší. Historik Dr. Otfrid Pustejovsky (Waakirchen) si postěžoval, že stále v Česku připomínáme svým bývalým spoluobčanům jejich "Heim ins Reich" a ještě více si stěžoval, že jsou stále sudetští Němci považováni za pátou kolonu Adolfa Hitlera. Zmínil se, že publikace s názvem "Odsun - Vertreibung" v češtině i němčině má už druhý díl, ale v Německu o tom napsal jen list Frankfurter AIIgemeine Zeitung. Světlou výjimkou v programu konference byl referát Mgr. Blanky Mouralové o koncepci chystaného Muzea německy mluvících obyvatel českých zemí. Z tištěného materiálu informujícího poměrně zevrubně o obsahu muzea cituji: "Muzeum vzniká v době, kdy národy střední Evropy cítí nutnost zabývat se vlastní historií. Ambicí jeho tvůrců je zkoumat, představovat i kriticky hodnotit působení a přínos německy mluvících obyvatel českých zemí z domácího pohledu s propojením do evropského kontextu. ... Jsme přesvědčeni, že moderně, vědecky a věcně zpracovaná expozice obohatí české povědomí o vlastních dějinách". S konečným hodnocením ale počkáme, až bude možno muzeum shlédnout.
Ve stejném složení jsme se letos také zúčastnili konference pořádané Sdružením Ackermann-Gemeinde v Praze ve dnech 25. 2.-27. 2. 2011 na téma "Vyrovnání s totalitní minulostí v česko-německém srovnání". Ve svém diskusním vystoupení jsem položil dvě otázky:
1. Proč po celou dobu konference ani nezaznělo jméno německého filosofa Karla Jasperse, který se ve svém díle "Otázka viny", věnoval brzy po ukončení druhé světové války otázce, která byla tématem konference.
2. Proč na konferenci bylo tolik příspěvků věnováno poválečnému odsunu Němců, a se kterým totalitním systémem by mělo téma odsunu souviset. V r. 2001 byla v německých knihkupectvích kniha věnována odsunutým Němcům, ale měla název "Poslední Hitlerovy oběti". Ocitoval jsem také ze známého projevu bývalého prezidenta Havla v Karolinu: "Odsun je dávným aktem demokratické vlády, aktem stvrzeným vítěznými mocnostmi, aktem právně platným a nezměnitelným".
Ing. Jiří Prokop, Zprávy z Kruhu, 2/2011, str. 5-6
Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz