Kissinger - Rusko je neoddělitelnou součástí nové rovnováhy sil
© AP Photo/ Richard Drew
132574646
Rusko je nenahraditelnou složkou světového řádu, s kterou mají USA spolupracovat, píše bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger ve svém článku pro The National Interest, v kterém se dělí o svůj názor na americko-ruské vztahy.
Podle bývalého hlavy Ministerstva zahraničí USA, posuzoval v šedesátých a sedmdesátých letech mezinárodní vztahy z pozic soupeření mezi USA a SSSR. Avšak od té doby se svět kardinálně změnil.
„V rodícím se vícepolárním světě má být Rusko vnímáno především jako neoddělitelná součást každé nové světové rovnováhy sil a nikoli jako hrozba pro USA," píše.
Kissinger přiznal, že v poslední době zažívají americko-ruské vztahy úpadek.
„Není třeba mluvit o tom, že naše vztahy jsou dnes mnohem horší než před deseti lety. Ve skutečnosti snad nebyly od posledních stadií studené války v tak bídném stavu," míní Kissinger.
Za symbolický okamžik, který znamenal zhoršení vztahů mezi dvěma státy, považuje obrat speciálu tehdejšího vládního předsedy Ruska Jevgenije Primakova nad Atlantikem v roce 1999. Premiér letěl na státní návštěvu USA, avšak rozhodl vrátit se zpátky do Moskvy na znamení protestu proti zahájení bombardování Jugoslávie sílami NATO.
V současné době vypadá dialog mezi stranami většinou jako vzájemná obvinění, a příznačná pro studenou válku vzájemná nedůvěra a podezřívavost se znovu vrátily na světovou arénu.
Kissinger má nicméně za to, že Rusko a USA dokáží normalizovat vzájemné vztahy a spolupracovat v rámci nového světového řádu.
Podle jeho slov, nemá původ nynější nestability ve světě obdoby. Nynější hrozby jsou stále častěji následkem rozpadu státní moci a zvýšení počtu nikým nekontrolovaných území. Takové problémy se dají řešit pouze společně, proto Rusko, USA a další světové mocnosti naléhavě potřebují spolupráci, vysvětluje Kissinger.
Za hlavní „sporné body" ve vztazích Ruska s USA označil bývalý ministr konflikty v Sýrii a na Ukrajině. Podle jeho názoru by mohla být jednání o nich úspěšnější, kdyby probíhala „v domluveném strategickém rámci."
Ukrajina má být zabudována do struktury evropské a světové bezpečnosti takovým způsobem, aby sloužila mostem mezi Ruskem a Západem a nikoli vykonávala funkci pohraniční stráže.
V případě Sýrie je zřejmé, že lokální a regionální frakce nedokáží samostatně překonat konflikt v zemi, poznamenává politik. Společná úsilí USA, Ruska a dalších velmocí by se mohly, podle Kissingera, stát příkladem mírového urovnání konfliktu na Blízkém Východě a kdekoli ještě.
„Cílem má být rozvoj strategické koncepce americko-ruských vztahů, v jejichž rámci by mohly být urovnány jakékoli rozpory," zdůrazňuje Kissinger.
Obě strany mají vzájemně respektovat své hodnoty a zájmy. Washington a Moskva mají zapomenout na urážky, aby společným úsilím čelily všem vážným výzvám, na které narazí obě země v nejbližších letech, píše na závěr Kissinger.
Tento týden přijal Vladimir Putin Henryho Kissingera ve své rezidenci Novo-Ogarjovo. Prezidentův tiskový tajemník Dmitrij Peskov sdělil, že ruského prezidenta a amerického politika pojí dávné přátelství.
646
Více: http://cz.sputniknews.com/nazory/20160205/2298873/kissinger-rusko-neoddelitelna-soucast-nova-rovnovaha-sily.html#ixzz3zKTQHflR