Kandidatura prezidenta republiky vyžaduje státníky


Ano, je to tak. V současnosti jistí naši kandidáti na úřad presidenta republiky, zdá se, neoplývají státnickým rozhledem. Ve veřejné diskusi to prokázali hned tři kandidáti, kteří jsou považováni za celebrity v politickém klání - Vladimír Dlouhý, Jiří Dinstbier a Přemysl Sobotka.


Jejich současné předvolební návrhy - či spíše bizarní nápady - je nejen nijak nešlechtí, ale vydávají jim punc jakýchsi laciných populistů. Zatímco u pana Dlouhého by to ani nepřekvapovalo, u pana Dinstbiera a zvláště u pana Sobotky je to nepříjemné novum.


S čímpak to vystartoval do volební kampaně pan Dlouhý? S ničím jiným, než požadavkem dát volební právo šestnáctiletým. Dobrý úmysl rozšířit volební okruh údajně o mladé, kterým doposud politika nevoněla, je podle mne dlážděním cesty do pekel. První republika dobře věděla, proč zplnoletit mladistvé až od dvaceti jednoho roku. Dnešní doba nijak nepřispívá k vyspělosti mladistvých - spíše opak je pravdou - a příkladů tohoto stavu bezpočet. Politické karamboly, které mohou pak být následkem neuvážených voleb, se pak podaří léčit je přetěžko. Nakonec zářný příklad tohoto katastrofálního stavu poskytuje i kampaň "Přemluv bábu, přemluv dědka", kdy mladí přemlouvali k volbám pro strany typu topistů - s apokalyptickým výsledkem pro republiku. Tak takto ne, pane Dlouhý.


Pan Dinstbier zase požaduje povolení adopce pro jinak orientované páry. Budiž, uznáváme Listinu práv.Ovšem toto snad není nosné téma pro státníka - to je téma celospolečenské diskuse. Konečně pan Přemysl Sobotka vyšel s návrhem na nepřechylování ženských příjmení. Rovněž toto téma snad splňuje bizarnost tématu, ale pro státníka ???


Příznačné pro tyto kandidáty je, že veřejnosti vůbec nepředkládají to, co ta od nich očekává - návrhy na řešení sociální krize státu, na jeho státoprávní bezpečnost, na jeho rovnoprávné postavení či vystoupení z unie a další životně důležité otázky republiky. Místo toho tito páni kandidáti nabízejí veřejnosti populistická, doslova karnevalová témata. To pan president Klaus - ať o něm říká kdo chce, co chce - v tomto směru a v tomto smyslu nastavil laťku tak vysoko, že jej budou noví presidenti jen obtížně následovat. Jeho největší zásluha je boj o Lisabonskou smlouvu a o životnost dekretů - ať již o tom jeho odpůrci lžou jak chtějí. Zboření či obejití dekretů bude smrt republiky - to je snad dnes každému jasno !


Proto je tak důležité, aby kandidáti na presidenta se zabývali skutečnými životnými tématy pro občany a stát, nikoli bizarními kuriositami. Nebo toho jmenovaní současní kandidáti nejsou schopni ?? Pokud vím, tak jen kandidáti jako Miloš Zeman nebo Jana Bobošíková se zabývají skutečně nosnými tématy - hospodářstvím, pozici republiky v unii, církevními restitucemi a dalšími fatálními fenomény pro republiku. Voliči musí ocenit, kdo má skutečný státnický rozhled - a naopak, kdo jen přihřívá svou stranickou nebo lobbystickou polévku.


PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, ČSOL - ČSBS


Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz