Je možné se vyhnout válce, když jedna strana dělá vše proto, aby začala?

Ladislav Kašuka


Včera 3.7. 2014 byl jmenován v Kyjevě novým ukrajinským ministrem obrany Valerij Heletej, který nahradil ve funkci Mychajla Kovala, který byl ministrem vnitra pouhé čtyři měsíce. Zajímavé je, že odvolání a jmenování nového ministra obrany trvalo pouhý jeden den a ještě zajímavější je, kdo vlastně nově jmenovaný ministr je.


Nejedná se totiž o nikoho jiného, než samotného šéfa osobní stráže prezidenta Ukrajiny Petro Porošenka, tedy o muže, který musí být Porošenkovi plně oddán, mít jeho naprostou důvěru a je zřejmě připraven splnit každý, byť sebešílenější prezidentův rozkaz.



Slova, která pronesl jako nový ministr obrany Heletej před ukrajinským parlamentem jako svou úvodní řeč mluví za vše. Hřímaje z podia prohlásil, že nejenže obnoví klid a pořádek na celém území Ukrajiny, ale že přehlídka na oslavu tohoto vítězství se bude konat v Sevastopolu na ukrajinském Krymu.


Na první pohled se zdá možnost napadení ruského Krymu ukrajinskou armádou úsměvná, jenže je tu jedno velké ALE. Pokud totiž Porošenkovi jako americké loutce jde o vyprovokování Ruska k válce, není nic jednoduššího, poté co se ruská vojska nezapojila k velkému zklamání Američanů v Luhansku a Doněcku do konfliktu zuřícího mezi Kyjevem a domobranou, než vyprovokovat Rusko napadením Krymu.


Krym je totiž z pohledu EU a USA pořád součástí Ukrajiny a je podle nich pouze okupován Ruskem. Technicky tedy Ukrajina dle mezinárodního práva nenapadne tím, že její armáda vstoupí na Krym Rusko, nýbrž se jen vydá osvobodit své vlastní území od okupantů, čemuž bude samozřejmě předcházet oficiální výzva k tomu, aby ruská vojska v klidu opustila poloostrov, což jí bude z ukrajinské strany velkoryse a beztrestně povoleno.


Na něco takového však Rusko, které pokládá Krym po referendu za součást Ruské federace, samozřejmě nepřistoupí, a začne mela. Ukrajinská armáda bude v případě přímé konfrontace s mnohem početnější, lépe vyzbrojenou a vycvičenou ruskou armádou samozřejmě rychle a drtivě poražena, ale USA dostane svou studenou válku a zatáhne železnou oponu mezi Ruskem a Evropou.


Z nás všech na této straně záměrně nově rozděleného světa, se v takovém případě stanou nedobrovolní konzumenti a spotřebitelé amerického zboží, a Američané dostanou to, co celou dobu chtějí, což je obrovský evropský trh.


Marně přemýšlím jak tento plán obejít a doufám, že Putin na to přijde, ale bojím se, že pokud jeden tu válku skutečně chce, nakonec jí dostane. Amerika tak získá pro sebe Evropu, a Rusko se přeorientuje na obrovskou Asii. Tak nějak nemohu pustit z hlavy otázku, jestli pokud se toto vše opravdu stane, zůstaneme na té lepší straně pomyslné barikády.

Ladislav Kašuba, CFP


Webová stránka: www.ceskenarodnilisty.cz E-mail: vydavatel@seznam.cz